Сьогодні технології віртуальної реальності стрімко розвиваються і поступово стають частиною життя сучасної людини. За прогнозами, в недалекому майбутньому, віртуальне середовище буде звичним простором, який буде використовуватися для відпочинку, навчання і роботи. Наприклад, людина зможе обирати для себе оптимальні умови для відпочинку, спробувати себе в тій чи іншій професії  та багато іншого.

Віртуальна реальність (Virtual Reality, VR) - це штучно створений світ, в який людина занурюється за допомогою VR-шоломів та інших спеціальних пристроїв. Атмосфера повного занурення настільки реальна, що людина може виконувати всі звичні для неї дії та використовувати всі п'ять органів відчуттів: смак, нюх, дотик, слух, зір. Все це можливо завдяки новій професії - архітектор віртуальної реальності.

Архітектор віртуальної реальності або архітектор VR - це фахівець, який за допомогою спеціальних програм проектує і створює новий штучний простір,  опрацьовуючи все до найдрібніших деталей: від живих істот і будівельних споруд до звуків і запахів.

Як правило, більшість людей ототожнюють технології VR з комп'ютерними відео-іграми. Однак область застосування даних технологій набагато ширша. Сьогодні їх успішно використовують у сфері будівництва, дизайну, нерухомості, освіти, військової підготовки, автомобілебудування, охорони здоров'я, туризму та багатьох інших.

Так, наприклад, VR-технології допомагають відтворити симуляції водіння автомобіля або управління літаком, проведення хірургічного втручання або участі в віртуальному бою.

Придумування і продумування ідей, а також найкращих способів їхньої реалізації - є одним з основних, тривалих і трудомістких етапів в процесі створення нового віртуального світу. Архітектор VR тісно співпрацює з вузькими спеціалістами в сфері програмування та дизайну.

Професійно-важливі якості фахівця даного напрямку, це: багата уява і креативність, наявність художнього смаку, математичний склад розуму, комунікабельність та організаторські здібності, відповідальність і висока самоорганізація. У цій професії можна виразити свої творчі здібності та реалізувати найнеймовірніші задуми.

З причини того, що професія на даний момент є відносно новою для нашої країни, конкретні навчальні програми у закладах вищої освіти України по ній поки не представлені. Для того щоб стати архітектором віртуальної реальності, необхідно мати  вищу освіту, бажано в області інформаційних технологій, дизайну, програмування, штучного інтелекту тощо. Також, як допомога фахівцю-початківцю, підійдуть профільні курси, які представлені у великій кількості, як в офлайні, так і в онлайн-доступі.

В роботі архітектора віртуальної реальності велика увага приділяється сегменту, який відповідає за чуттєве сприйняття навколишнього віртуального світу і за емоційний стан людини в ньому. Тому надзвичайно корисними будуть знання в області психології.

Тож на даний момент умовою успішного освоєння напряму «віртуальна реальність» є самоосвіта. А вивчення спеціальної літератури, моніторинг тематичних інтернет-сайтів, підписка на профільні розсилки і сторінки в соціальних мережах - все це допоможе бути в курсі останніх новинок і розробок в світі VR.