Дж. Холланд — американський психолог, який розробив модель професійних інтересів особистості. Він умовно поділив людей й відповідно всі професії на шість типів. Ці типи  в різній мірі присутні в кожній людині. Тож розглянемо кожен тип.

1.  Реалістичний тип

Така людина надає перевагу заняттям, пов’язаним з конкретними об’єктами — речами, інструментами, тваринами, машинами. Надає перевагу заняттям, що вимагають рухових навичок, спритності, конкретності. Уникає керівних ролей і будь-якої іншої діяльності, в якій необхідні контакти з людьми.

Залюбки вибирає професії механіка, інженера, електрика, агронома, садівника, шофера.

2.  Інтелектуальний тип

Така людина відрізняється чутливістю та багатою уявою. Вважає за краще роздумувати над проблемою, а не займатися практичною реалізацією тієї або іншої ідеї, їй подобається вирішувати завдання, що вимагають абстрактного мислення. Вибирає наукові професії: біолог, ботанік, астроном, фізик.

3.  Соціальний тип

Така людина, вирішуючи проблеми, спирається більше на емоції та почуття, ніж на інтелектуальні ресурси. Уникає “чоловічих” ролей, що вимагають моторних навичок, занять з механізмами. Найбільшу перевагу надає навчанню та лікуванню. Лікар, учитель, психолог. Досягає успіхів в основному в сфері спілкування, управління, мистецтва та навчання.

4. Конвенційний тип

Така людина важко пристосовується. Їй подобаються заняття пасивного характеру та спеціальності, що вимагають чітко структурованої діяльності, яка дозволяє точно встановити, що правильно, а що ні. Надає перевагу професіям, пов’язаним з канцелярією та обчисленнями: машинопис, бухгалтерія, економіка.

5.  Підприємницький тип

Така людина надає перевагу “чоловічим” керівним ролям. Їй не подобаються заняття, пов’язані з ручною працею, а також ті, що вимагають посидючості та великої концентрації уваги. Вибирає професії типу завідувач, директор, телеоператор, товарознавець, артист, дипломат, журналіст.

6.  Артистичний (креативний) тип.

У такої людини добре розвинуті інтуїція та уява, їй притаманні складні погляди на життя, гнучкість, незалежність рішень. Її не приваблюють “чоловічі” види діяльності, такі, як спорт, авторемонт. Надає перевагу заняттям творчого характеру: музика, малювання, літературна творчість, фотографування. Часто досягає великих успіхів у мистецтві.

У чистому вигляді професійні типи зустрічаються досить рідко і зазвичай можна діагностувати тільки переважаючі з них. Тест підходить як для школярів, так і для дорослих людей.