оп

Професійне навчання безробітних є одним з найважливіших напрямів діяльності служби зайнятості у сфері сприяння зайнятості населення. Це одна із низки соціальних послуг для тих безробітних, хто не має роботи, професії, необхідної кваліфікації, досвіду.

З першого погляду, навчання  - це  справа навчальних закладів, а не служби, яка допомагає людині знайти саме те місце  роботи, якого вона прагне. Але реалії сьогодення показують, що не завжди достатньо тільки нашого прагнення та бажання працювати. Часто виникають проблеми із працевлаштуванням у тих, у  кого не має певної професійної підготовки, яка потрібна саме сьогодні і саме на тому підприємстві, на якому особа бажає працювати.

Важливим питанням залишається існуючий на ринку праці професійно-кваліфікаційний дисбаланс попиту на робочу силу і її пропозиції. Навіть за умов спаду виробництва, попит на кваліфікованих робітників буде завжди. Слід зазначити, що спостерігається скорочення кількості замовлень роботодавців на професійне навчання, особливо на підготовку кваліфікованих робітників. Це безумовно позначається на структурі професійного навчання, а саме: зростає кількість короткотермінового підвищення кваліфікації.

Пріоритетними напрямками в організації професійного навчання безробітних  у 2018 році є:

  • організація навчання за робітничими професіями, здійснення підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації безробітних на замовлення роботодавців;
  • організація професійного навчання за професіями та напрямками, що дають можливість започаткувати власну справу та займатися підприємницькою діяльністю.

За період січень-червень 2018 року проходили професійне навчання - 4876 осіб. Близько 300 осіб проходили підготовку або перепідготовку за такими професіями: кухар, манікюрник, кравець, електромонтер з ремонту та обслуговуванню електроустаткування, охоронник, продавець непродовольчих товарів, тракторист - машиніст сільськосподарського виробництва категорії А1, перукар (перукар-модельєр), швачка тощо. Професійне навчання безробітних Черкаської служби зайнятості здійснюється на базі професійно-технічних та вищих навчальних закладів, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності чи відомчого підпорядкування за наявності в них ліцензій на надання освітніх послуг за 51 професією, 9 спеціальностями.

Черкаська обласна служба зайнятості сприяє безробітним у започаткуванні підприємницької діяльності шляхом надання інформаційних та консультаційних послуг у напрямку розвитку підприємництва, допомагає у складанні бізнес-плану, проводить професійне навчання за професіями,  які дають необхідні знання для ведення малого бізнесу, та здійснює виплату допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності. За 1-е півріччя 2018 року 36 безробітних успішно захистили бізнес-плани на базі Черкаського державного бізнес-коледжу.

Важлива роль в організації професійного навчання безробітних належить навчальним закладам державної служби зайнятості, на базі яких організовується навчання з урахуванням сучасних соціально-економічних  реалій ринку праці з трансформуванням їх у зміст  професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації фахівців за професіями, актуальними на ринку праці.

За 1-е півріччя 2018 року на базі ДНЗ «Одеський центр професійно-технічної освіти ДСЗ» проходили навчання 12 безробітних  Черкаської області. Найпопулярнішими професіями серед безробітних є  кухар, адміністратор, перукар (перукар-модельєр), манікюрник, візажист.

Роботодавці  є стратегічними партнерами служби зайнятості  в реалізації політики зайнятості, саме вони визначають ситуацію на ринку праці, створюють нові робочі місця та забезпечують розвиток соціальної сфери.

Індивідуальне навчання на виробництві найбільш гнучко і варіативно відповідає потребам особистості, виробництва чи сфери послуг. На навчання за індивідуальною формою було направлено 14 осіб за професіями: машиніст крана (кранівник), ліфтер, електрогазозварник, водій навантажувача, верстатник широкого профілю.

За допомогою до базових центрів зайнятості  та філій Черкаського обласного центру звертаються підприємства агропромислового комплексу  та малі підприємства, що розвиваються. Слід відмітити постійних соціальних партнерів служби зайнятості, з якими заключені договори на працевлаштування  після навчання: ФГ «В’язівське», СТОВ «Симиренківське»,  СТОВ «Зернова компанія Хорс», ТОВ «НВФ Урожай»,  ТОВ «Світанок»,  ТОВ «Дукра Агро», ТОВ «Чорна Кам’янка», ТОВ «Дзензелівське», ТОВ «Голден+», ТОВ Плодово-ягідна компанія «Квітучий сад», ФГ «Агро – Вікторія Катеринопіль», ФГ «О.Гончар»,  СТОВ ім. Т.Шевченка, СТОВ ім. Ватутіна, ТОВ ім. В. Гетьмана, ФГ «Надія», ТОВ «Селекційно-насінницький центр «Мир-Сем», ФГ «М.Пустовий», ФГ «Гора 2006», СФГ «Юлія» та багато інших.

Для підвищення свого професійного рівня 2354 особи  проходили навчання  на курсах цільового призначення в навчальних закладах Черкаської області. Підвищення кваліфікації на курсах цільового призначення здійснювалося за 21 навчальною програмою, а саме: безпека праці в різних галузях економіки (сільське господарство, лісове господарство, переробна промисловість,  транспорт),  сучасні технології виробництва  тощо.

Вже тривалий час Черкаська служба зайнятості виконує замовлення щодо працевлаштування безробітних шляхом стажування за різноманітними затребуваним професіями та спеціальностями, в тому числі для сільськогосподарських підприємств. Протягом січня - червня 2018 року  на стажування направлено  2193 особи.

За І півріччя 2018 року  10 осіб, яким виповнилось 45 років, отримали ваучер, на підставі якого зможуть здійснити перепідготовку за професією «кухар» на базі ТОВ «Навчальний центр «Інформаційне забезпечення бізнесу» м. Умань.

Найважливішим практичним результатом роботи служби зайнятості є рівень працевлаштування громадян, за 1-е півріччя поточного року цей рівень склав 96,7%. Такий показник досягнуто завдяки постійній співпраці фахівців БЦЗ та філій ОЦЗ з роботодавцями-замовниками кадрів щодо погодження працевлаштування безробітних після закінчення навчання.

Звичайно, при організації навчання виникає багато різних проблемних питань, але всі проблеми реально вирішити. Найважче  переконати безробітну особу в тому, що професійне навчання -  це вимога сьогодення, і це конче потрібно для працевлаштування.

У сучасному світі робота – один з головних чинників благополуччя. І саме тому, коли ця мета досягнута – це стає найважливішою оцінкою  роботи працівників служби зайнятості.

Відділ організації профнавчання ОЦЗ