Кожному зрозуміло, що від вдалого вибору професії залежить майбутнє. Але як зробити цей вибір, коли душа лежить до одного, батьки закликають до іншого, а друзі обрали щось третє?

У кожної людини є здібності до певного виду діяльності, тому в такій важливій справі, як вибір професії, потрібно почати з вивчення самого себе (власні характеристики, особливості мислення, характеру, темпераменту). На жаль, багато людей не застосовують навіть ті здібності, про які знають, не кажучи вже про те, що мало хто прагне шукати і розвивати приховані. Часто це буває через те, що до вибору професії молода людина підходить не усвідомлено, а за наполяганням батьків, або за компанію з подругою (другом) вступає до ВНЗ, або взагалі діє, покладаючись на волю випадку. Прислухайтесь до близьких, але остаточний вибір краще зробити самостійно, і підійти до цього рішення потрібно максимально відповідально.

Що ж врахувати?   В першу чергу, майбутня  професія має бути цікавою, повинна приносити задоволення та забезпечувати максимальну реалізацію всіх  можливостей та сподівань.

Звичайно ж, обов’язково потрібно врахувати  здібності. Не варто мріяти про кар’єру програміста, не маючи схильностей до точних наук.

Крім того, потрібно знати, які професії користуються попитом на ринку праці. Слід звернути особливу увагу на перспективи. Та спеціальність, яка користується найбільшим попитом сьогодні, завтра може виявитися незатребуваною, тому дуже важливо правильно оцінити ситуацію на ринку праці. Відповіді на ці запитання можна отримати в центрах зайнятості, засобах масової інформації, в мережі Інтернет.

Що ще? Багато хто в першу чергу зважає на престижність професії. Престижність професії варто враховувати, але тільки після здібностей, можливостей і інтересів. Інакше можна витратити багато часу і сил на придбання «трендової» професії, яка у результаті не принесе ні задоволення, ні заробітку.

Для того, щоб зробити гідний вибір, намагайтеся якомога більше дізнатися про ту професію, яка  цікава, реально оцінити свої шанси. Не слід забувати і про те, що різні професії мають певні вимоги й протипоказання щодо стану здоров'я.

 Крім того,  варто взяти до уваги:

  • чи не входить у протиріччя обрана професія з життєвими цінностями;
  • який рівень професійної підготовки необхідний, і яким чином та де його можна отримати;
  • чи влаштовуватимуть умови майбутньої роботи;
  • на ринку праці постійно з'являються нові професії, варто цікавитися і ними –  це збільшує шанси знайти «свою».

Звісно, від сьогоднішнього вибору значною мірою залежить  майбутнє. І хоча у всіх є право на помилку,  вдавшись до допомоги фахівців (профконсультанта служби зайнятості), можна її уникнути. Профконсультація досвідченого спеціаліста значно підвищить вірогідність зробити правильний вибір.

Кожна людина хоче досягти у своєму житті визнання, в тому числі і професійного, і, щоб його отримати, важливі рішення слід приймати відповідально, усвідомлено і самостійно. Саме такий підхід гарантує успіх.

Відділ організації профорієнтації ОЦЗ