Перш ніж обрати будь-яку професію, необхідно детально дізнатися про неї. Існує кілька шляхів пошуку та збору інформації про професії:

1. Ви можете попросити розповісти про професії, які вас зацікавили, знаючих людей.
2. Ви маєте можливість прочитати про різні професії в літературі або дізнатися про деякі з них у фільмах.

3. Ви можете звернутися до служби зайнятості за інформацією.

4. Ознайомитися з професіями можна також у закладах освіти під час проведення у них так званих «Днів відкритих дверей».

5. В деяких випадках можна поспостерігати за трудовою діяльністю фахівців на їх робочих місцях.

6. Іноді є можливість спробувати попрацювати самому.

Опитування людей, обізнаних щодо тих чи інших професій, - найбільш простий, звичний і швидкий спосіб познайомиться з професійною діяльністю. Однак, не всі люди однаково добре володіють професійною інформацією. Є сенс звернутися за допомогою до психологів чи профконсультантів.

Найбільш повною і точною інформацією про професії володіють саме психологи, що займаються професійним консультуванням. Це шкільні психологи, профконсультанти служби зайнятості, психологи-консультанти комерційних організацій. Вони знають особливості широкого кола професій.

Шкільні вчителі, як правило, володіють неповною інформацією про всі професії, але можуть допомогти, в основному при описі шкільних та педагогічних спеціальностей, а також, якщо це вчителі-предметники, можуть розповісти про ті професії, з якими пов’язаний предмет, який вони викладають. В інших випадках їх думки про ті чи інші професії ґрунтуються на їхньому власному досвіді і можуть бути досить суб’єктивними.

Батьки, родичі та знайомі можуть бути корисним джерелом інформації тільки щодо тих професій, в яких вони самі є фахівцями. Щодо всіх інших професій вони навряд чи можуть бути експертами, і, як правило, або взагалі з ними не знайомі, або знають про них з чуток. Їхня думка про професії, якими вони самі не володіють, часто містить упередження, стереотипи, засновані на власній оцінці їх привабливості. Тому обережно ставтеся до професійної інформації від своїх близьких.

Інформаційні матеріали про професії, опубліковані в різних виданнях, є найбільш повними і точними. Проте, не скрізь і не завжди у вашому розпорядженні може бути зручний доступ до всіх цих матеріалів. Крім того, пошук необхідної інформації може бути досить важким заняттям, що вимагає певних навичок і терпіння. Іноді може знадобитися допомога інших людей. Найбільший інтерес можуть викликати такі джерела інформації:

  • книги;
  • газети та журнали, телебачення і радіо;
  • відеофільми;
  • інформація на комп’ютерних дисках;
  • інформація в глобальних комп’ютерних мережах;
  • участь у «Днях відкритих дверей», які проводять навчальні заклади для абітурієнтів.

Книги, підручники, довідники, енциклопедії, які містять систематичні відомості про різні професії, можна знайти в бібліотеках, книжкових магазинах, кіосках і лотках, на книжкових полицях у своїх знайомих. Іноді в пошуку і виборі необхідних книг можуть допомогти бібліотекарі, продавці, викладачі і профконсультанти. Літературні дані про професії є найбільш об’єктивними й вичерпними, хоча не завжди вони в повній мірі відповідають сучасності.

У газетах і журналах іноді публікується інформація про окремі професії, але частіше повідомляється про конкретних представників цих професій, описуються події, в яких вони брали участь. Читаючи будь-який самий звичайний репортаж або інтерв’ю, можна отримати інформацію про те, які професії та спеціальності зустрічаються в нашому житті. Щоправда, не всі професії в однаковій мірі представлені в пресі, а тільки ті, які зацікавлюють самих журналістів і цікавлять читачів.

Величезну кількість інформації можна знайти на компакт-дисках, які продаються в книжкових і комп’ютерних магазинах, а також на ринках. Серед дисків з комп’ютерними іграми і програмним забезпеченням можна знайти численні бази даних, тексти, електронні версії книг, довідники, енциклопедії, навчальні програми, психологічні тести, що містять відомості про різні професії.

Надзвичайно потужним джерелом інформації взагалі та про професії, зокрема, є всесвітня комп’ютерна мережа INTERNET. Зайшовши на Інтернет-сторінку обраного навчального закладу, можна отримати багато корисної інформації про  професію. При цьому особливу увагу слід приділити відгукам про навчальний заклад як його випускників, так і студентів, які навчаються.

Тож, для того, щоб дізнатися максимально про професію, яку ви хочете обрати, потрібно використовувати всі джерела інформації і лише після цього складати повну картину.