Відсутність професійного плану робить вас приреченим на хаотичний збіг обставин у вирі життя.

Будьте не тільки капітаном, а й штурманом свого корабля. Прокладіть на карті професій свій обґрунтований курс, щоб у результаті ваш особистий професійний план містив:

  • віддалену професійну мету (що і де будете робити, чого досягнете, життєвий ідеал);
  • близькі професійні цілі як шляхи досягнення віддаленої мети (чому і де навчатись, куди і ким піти працювати), перспективи підвищення професійної і загальноосвітньої  підготовки, шляхи і засоби  досягнення близьких цілей (самоосвіта, вивчення довідкової літератури, бесіди зі спеціалістами, вибір конкретного місця навчання, роботи);
  • зіставлення вимог професії з вашими можливостями (стан здоров'я, здібності до навчання, до теоретичної і практичної роботи);
  • об'єктивні труднощі, які перешкоджають досягненню мети, можливі протидії з боку тих чи інших людей;
  • запасні варіанти досягнення мети на випадок виникнення нездоланних труднощів у реалізації основних варіантів („не пройду за конкурсом на денне відділення ВНЗ, технікуму - піду навчатися на споріднене відділення за вечірньою формою, підготовчі курси").

Важливо ще і ще раз повертатися до обдумування своїх планів, щоб по можливості їх вдосконалити, адаптувати до змін, зробити більш реальними.

Особистий професійний план може бути детально продуманим, але при цьому поверхневим („навчатися лише у ВНЗ, неважливо, якому", „йти навчатися туди, де менший конкурс", „йти працювати туди, де легше"). Такий шлях приведе до неминучих помилок і труднощів у подальшій професійній самореалізації.

Обираючи професію і плануючи професійний шлях, дуже важливо подбати про реалістичність своїх намагань. Це досягається за рахунок чесного й об'єктивного ставлення до своїх результатів.

Відділ організації профорієнтації ОЦЗ