Обробка деревини – одне з найперших ремесел, яке опанувала людина в XI-XII столітті. Важко перерахувати всі сфери застосування столярних виробів, але особливо велике їх значення в будівництві.
Предметом праці столяра є деревина. Він займається обробкою деревини, виготовленням виробів з неї, при необхідності монтажем їх на будівельних об'єктах.
Столяр - багатопрофільна професія: він виготовляє меблі; бере участь у будівництві: виготовленні і монтажі дверей і вікон, меблів, що вбудовуються, монтажі перегородок, врізанні замків, ручок, облицюванні стін дерев'яними панелями, а також виготовленні будь-яких виробів з дерева: вішалок, карнизів та інше.
Столяр у своїй роботі працює не тільки з деревом і з матеріалами, що заміняють дерево, а й з різними способами кріплення і монтажу виробу: металевими шурупами, скобами, цвяхами, клеями, матеріалами, необхідними для облицювання, обтягування, обробки дерев'яних виробів (плівками, лаками, фарбами, тканинами).
Умови праці столяра можуть бути різноманітні в залежності від виду виконуваних робіт. Якщо столяр бере участь у виготовленні виробу, то, як правило, він працює в приміщенні - у майстерні чи в цеху. Робоче місце столяра - найчастіше верстат чи сучасні його модифікації. Столяр закріплює дерев'яні заготівлі, робить розмітку й обробку виробу по заданому кресленню. Способи обробки деревини – це пиляння, обробка, збірка. Кожна з цих операцій може виконуватися як вручну і за допомогою традиційних інструментів (пилки, рубанка, фуганка, долота, свердла, стамески), так і на спеціальних верстатах (тоді в обов'язки столяра входить контроль за роботою верстата і якістю одержуваного виробу) у залежності від розмірів і специфіки виробництва. У випадку, якщо роботою столяра є монтаж виробів (вбудування меблів, вікон, дверей і ін.), робочим місцем столяра є ті об'єкти, на яких виконується монтаж. Отже, весь необхідний для монтажу інструмент повинний бути в столяра із собою.
Здобувши професію столяра будівельного, ви будете знати не тільки основні види лісоматеріалів, породи, властивості та недоліки деревини, вміти користуватися електрифікованими інструментами, знати їх будову, а також зможете виготовляти будь-які столярні вироби.
Професія столяра не рекомендується особам, які мають хронічні захворювання дихальних шляхів, шкіри, кистей рук, порушення рухових функцій, вегетативну дисфункцію, захворювання органів зору, хронічні захворювання внутрішніх органів.
Столяр повинен мати добре розвинуте просторове мислення, щоб по кресленню уявляти зовнішній вигляд виробу, етапи його обробки, види з'єднання тощо. Він повинен мати гарний зір, розвинутий окомір, добре розрізняти кольори. Це потрібно для вибору матеріалу, для виготовлення виробу, контролю за точністю виконання і зборки виробу. Для більш успішної діяльності необхідне знання математики, фізики, хімії, креслення. Жодна будова не може обійтися без столяра. У столярній справі приховані величезні можливості для інновацій та винахідництва.