Професія лісника – одна з найдавніших. У нашій країні її вік визначається декількома століттями. Роботу лісника умовно можна поділити на два напрямки. Перший – це охорона лісу, його захист від хвороб та шкідників. До другого напрямку входять лісогосподарські роботи з посіву і посадки лісу, догляд за ним, прокладання лісових доріг, осушення території, заготівля і перероблення лісової продукції тощо.
Лісники вирішують, що необхідно зробити для вирощування молодого лісу, як здійснити селекцію дерев різних порід, створити промислові ділянки високопродуктивних, швидкозростаючих лісових культур. Лісник – найбільш значуща посада у справі лісової охорони. Він займається організацією і стежить за виконанням усіх лісогосподарських робіт: розведенням та відновленням лісу, збиранням насіння, доглядом за ґрунтом і станом дерев, проведенням меліоративних робіт тощо.
Лісник проводить також роботу із лісозаготівлі, вивезення його на склади або до лісообробних комбінатів. З метою раціонального використання лісових ресурсів, лісник здійснює обміри лісових масивів, вимірює запаси деревини, вираховує їхній обсяг, а також приріст дерев, складає карти деревостанів, ґрунтів лісництва. Також він веде організаційно-адміністративні справи лісництва, займається плануванням, документацією і звітами щодо лісогосподарства. Крім охорони лісу, лісник бере участь у всіх лісогосподарських роботах, що проводяться на його ділянці, контролює їх якість та стежить за правилами користування лісом.
Професія лісника вимагає особливих знань, навичок та якостей. Лісник повинен знати технологію лісовирощування, основи лісової патології і протипожежної профілактики, засоби і способи боротьби з лісовими пожежами, біологію шкідників і хвороб лісу, правила рубок та відпуску лісу. Лісник заздалегідь визначає, на якій ділянці, у суху жарку пору року, ймовірніше за все може виникнути лісова пожежа і вживає всіх заходів, щоб запобігти цьому.
Праця лісника середньої важкості та напруженості. До основних несприятливих умов праці лісника треба віднести: переохолодження тіла, промокання одягу та можливість застуди, недостатню побутову облаштованість, можливість травматизму.
Головними медичними протипоказаннями до навчання і праці лісника є: захворювання кістково-м’язової та серцево-судинної системи, алергійні хвороби та психічні захворювання.
Відділ організації профорієнтації ОЦЗ