Питання щодо працевлаштування неповнолітніх та надання їм соціальних послуг обласною службою зайнятості прокоментувала в ефірі телепрограми «Тема дня» на обласному телебаченні Філії ПАТ «НСТУ» «Черкаська регіональна дирекція» начальник відділу організації сприяння працевлаштуванню Черкаського обласного центру зайнятості Наталія Мінько.
Вона наголосила, що питання зайнятості завжди було і залишається одним із актуальних в житті людини, а для підлітків воно стоїть найбільш гостро, оскільки потрібно не тільки знайти роботу, але і обрати для себе майбутню професію. Тому саме сприяння працевлаштуванню молоді є одним із пріоритетних напрямків в роботі Черкаської обласної служби зайнятості. На особливому контролі служби зайнятості знаходиться молодь віком до 18 років, діти-сироти та діти, позбавленні батьківського піклування.
«З початку року послугами обласної служби зайнятості скористалися 5 неповнолітніх осіб з Канівського, Смілянського Жашківського, Корсунь-Шевченківського та Звенигородського районів, з них 2 особи працевлаштовані до місцевих роботодавців на актуальні вакансії. На цей час на обліку служби зайнятості перебуває дві неповнолітні особи, які проходять навчання за направленням служби за професіями «швачка» і «перукар-модельєр», - відзначила Наталія Мінько.
З метою ефективного надання соціальних послуг неповнолітнім фахівці служби зайнятості беруть участь у засіданнях комісій та координаційних рад щодо справ неповнолітніх дітей, дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, на яких розглядаються питання захисту їхніх прав, профілактики правопорушень та зайнятості.
Водночас начальник відділу відмітила, що з метою надання допомоги учням у формуванні свідомого ставлення до праці, професійному самовизначенні, з урахуванням власних можливостей, здібностей та соціально-економічної ситуації служба зайнятості проводить систематичну профорієнтаційну роботу. Зокрема, протягом січня-червня поточного року фахівцями служби зайнятості проведено 778 різноманітних профорієнтаційних заходів, участь у яких взяло 24,5 тис. учнів. У літній період вже традиційно під час канікул заходи з школярами проводяться в оздоровчих та пришкільних таборах.
Окрему увагу Наталія Мінько звернула на перелік необхідних документів, які необхідно мати неповнолітнім для реєстрації в службі зайнятості։ «Окрім паспорту, ідентифікаційного коду, документу про освіту та трудової книжки, за наявності, дитина-сирота або дитина, позбавлена батьківського піклування подає довідку від органу опіки та піклування про її належність до цієї категорії. Для особи, якій виповнилося 15 років та яка за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, може, як виняток, бути працевлаштована на роботу, необхідно мати від такої особи заяву про згоду на працевлаштування підлітка, свідоцтво про народження чи рішення суду або розпорядження органу опіки та піклування про встановлення опіки чи піклування».
Телефір програми можна пернглянути за активним посиланням։ https://www.youtube.com/watch?time_continue=900&v=hvlPU7Lhcdo.
Довідково։
Особливості оформлення трудових відносин між неповнолітнім працівником та роботодавцем:
- роботодавцям забороняється залучати неповнолітніх працівників до нічних змін, надурочних робіт та робіт у вихідні дні, а також застосовувати працю неповнолітніх на важких роботах та на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці. Також юним працівникам слід пам’ятати, що роботодавець не повинен залучати їх до підіймання та переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них норми.
За загальним правилом прийняття та роботу осіб молодших 16 років не допускається.
Як виняток, за згодою одного із батьків або особи, яка їх замінює, можуть прийматись на роботу особи, які досягли 15 років.
Для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, що досягли 14-річного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.
Заробітна плата працівникам молодше вісімнадцяти років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.
Робота підлітків з вантажами не повинна становити більше 1/3 робочого часу.
Відділ організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ