В одному з пунктів Європейської стратегії щодо інвалідності на 2010-2020 роки йдеться про суттєве збільшення в Євросоюзі частки осіб з інвалідністю, які задіяні на відкритому ринку праці. Згідно з статистикою, в Євросоюзі на ринку праці задіяно в середньому 57 % людей з інвалідністю (зайняті та безробітні), а серед людей без інвалідності цей показник складає 80 %. Про реалізацію ініціатив на Черкащині, викладених у Європейській стратегії, йшлося під час інтерв’ю директора Черкаського обласного центру зайнятості Григорія Дендемарченка журналісту обласного телеканалу «Громадське телебачення: Черкаси».
«Гуманізм суспільства проявляється в тому, як держава ставиться до дітей, людей похилого віку, людей з особливими потребами, до тих, кому особливо важко в житті. Цим категоріям людей необхідний посилений соціальний захист і створення особливих умов, для успішної інтеграції у суспільстві. В питанні щодо повернення людей з інвалідністю до зайнятості, в доступних їм за станом здоров'я умовах праці, на допомогу приходить служба зайнятості. Адже прагнення знайти роботу та бажання бути повноцінним членом суспільства вже свідчить про активну життєву позицію цих людей. Саме від мети звернення людей з інвалідністю до служби зайнятості залежить вибір послуг, які фахівці пропонують цим людям – це може бути отримання загальної інформації щодо працевлаштування, навичок для самостійного пошуку роботи до допомоги у реалізації власних бізнес-ідей та виборі підходящої професії тощо», - прокоментував директор обласного центру зайнятості.
Протягом січня-липня 2018 року послуги обласної служби зайнятості отримували понад 1,7 тис. безробітних осіб з інвалідністю, з них роботою забезпечено понад 400 осіб, що на 10 % більше ніж за 7 місяців минулого року. Григорій Дендемарченко відзначив, що переважна більшість з них працевлаштовані, як і решта безробітних, в різних напрямках економічної діяльності, зокрема, це – сільське господарство, переробна промисловість, торгівля, охорона здоров’я, державне управління тощо. На нові робочі місця з компенсацією витрат роботодавцю єдиного соціального внеску працевлаштовано 11 осіб з інвалідністю, ще 10 осіб отримали одноразово виплату допомоги по безробіттю для відкриття власної справи у сферах перевезення людей в таксі, надання юридичних послуг, організації вантажних перевезень, різки металу та виготовлення металевих виробів на продаж, відкриття магазину з продажу елітних сортів чаю, відкриття масажного і стоматологічного кабінетів, шиномонтажу автомобілів.
Для того, щоб не тільки реалізувати власний трудовий потенціал та ознайомитися зі специфікою роботи на підприємстві, а й зробити перший крок до працевлаштування на постійне місце роботи, у людей з інвалідністю є можливість брати участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру. «Протягом 7-ми місяців поточного року понад 430 особам було забезпечено тимчасову зайнятість шляхом залучення їх до громадських та інших робіт тимчасового характеру, це у 2,6 разів більше ніж за цей період 2017 року. Для допомоги у здобутті і вдосконаленні професійних знань, умінь та навичок організовувалось професійне навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації безробітних. Навчання здійснювалось під замовлення роботодавців або для самозайнятості людини. З початку року 137 безробітних осіб з інвалідністю проходили відповідне навчання за направленням служби зайнятості, що в 1,3 рази більше ніж в минулому році», - наголосив Григорій Дендемарченко.
Окрему увагу він звернув на те, що важливою умовою для професійного самовизначення осіб з інвалідністю є профорієнтація. Спеціалісти з профорієнтації здійснюють консультування щодо вибору чи зміни професії, надають рекомендації щодо професійного вибору з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертизи, професійних інтересів, нахилів та здібностей. Понад 99 % осіб з інвалідністю цього року отримали профорієнтаційні послуги.
Станом на 1 липня 2018 року 860 безробітних осіб з інвалідністю продовжують отримувати соціальні послуги в центрах зайнятості та філіях ОЦЗ. З них 45,5 % становлять жінки, кожен шостий це особа у віці до 35 років, більше ніж чверть мешкають у сільській місцевості.
З метою ефективного сприяння працевлаштуванню людей з особливими потребами обласна служба тісно співпрацює з громадськими організаціями, що опікуються такими людьми. Представники служби зайнятості постійно приймають участь у спільних заходах з Черкаською обласною організацією Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організації інвалідів України» та Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Гармонія». Під час таких заходів розглядаються питання професійної реабілітації, розвитку системи зайнятості людей з інвалідністю.
Відділ організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ