14 листопада 2018 року на базі Черкаського міського центру зайнятості в рамках проекту Всеукраїнської громадської організації «Об’єднання дружин і матерів бійців учасників АТО» - «Ветерани: від діалогу до працевлаштування» відбувся ярмарок вакансій та засідання круглого столу.
Програма «Ветерани: від діалогу до працевлаштування» була визнана переможцем конкурсною комісією Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, яка має на меті вирішення одного із головних питань, що виникають у бійців при поверненні до мирного життя – питання працевлаштування. Проект реалізується за фінансової підтримки Міністерства соціальної політики України.
Проведенню ярмарку вакансій для учасників АТО та засіданню круглого столу передував триденний тренінг в рамках проекту за участю фахівців обласної служби зайнятості, психологів та керівника проекту Наталії Московець.
Під час ярмарку демобілізовані військовослужбовці мали можливість поспілкуватися з роботодавцями індивідуально, пройти співбесіду та знайти майбутнє місце роботи.
У свою чергу місцеві роботодавці такі як – Головний центр підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота, Філія Черкаського обласного управління АТ «Ощадбанк», Черкаське ГРУ ПАТ КБ «Приватбанк», ПАТ «Азот», КП «Черкасиводоканал», ТОВ «Металогальва», ТОВ «МГК-Черкаси», ТОВ «Віко Меблі», представники магазину «Делікат», Державна установа «Черкаська виправна колонія» (№ 62), Головне управління Національної поліції в Черкаській області представили на заході ряд різноманітних актуальних вакансій.
Для учасників АТО роботодавці пропонували найрізноманітніші посади – це і інспектор прикордонної служби, інкасатор-водій автотранспортних засобів, кухар, токар, фрезерувальник, стропальник, слюсар із складання металевих конструкцій, газозварник, ливарник пластмас, начальник дільниці, бухгалтер, електромонтер, машиніст крана, контролер-касир, механік озброєння та техніки, машиніст компресорних установок та багато інших.
Після завершення ярмарку вакансій відбулося засідання круглого столу щодо обговорення результатів триденного тренінгу під головуванням директора Черкаського обласного центру зайнятості Григорія Дендемарченка та керівника проекту Наталії Московець.
Учасниками засідання також стали директор міського центру зайнятості Оксана Щербак, керівник відокремленого відділу ГО «Дружин і матерів бійців учасників АТО» у місті Черкаси - Олена Ложешнікова, голова координаційної ради учасників бойових дій та ветеранів АТО у Черкаській області Леонід Станчук, мати загиблого полковника Гави В. А. – Олена Гава, психологи, представники роботодавців та учасники тренінгу-бійці АТО.
Відкрив засідання Григорій Дендемарченко, зазначивши, що: «Для військових, які повертаються до мирного життя, актуальні численні питання: оформлення статусу учасника бойових дій, виплата матеріальної допомоги, психологічна підтримка та соціальна адаптація. Серед найважливіших – працевлаштування. І в вирішенні цього питання допомагає служба зайнятості. Зокрема, за сприяння обласної служби зайнятості у січні-жовтні 2018 року отримали роботу 324 учасники АТО, з них 21 особа з інвалідністю». Також директор наголосив, що проведення подібних заходів має неабияке значення для тих людей, які захищають нашу Батьківщину, повертаються додому і прагнуть знайти підходящу роботу, щоб мати можливість гідно забезпечити свою сім’ю.
У свою чергу Олена Ложешнікова відмітила: «Нам не байдуже, якими воїни повертаються додому. Ми розуміємо, як їм тяжко перелаштуватися після тривалих бойових дій до суспільного життя. Наша робота полягає в тому, щоб максимально сприяти їх адаптації, бути відкритими та допомагати нашим захисникам у складних життєвих ситуаціях».
Під час засідання, своїми думками та напрацюваннями у напрямку допомоги у працевлаштуванні учасників АТО обмінювались представники роботодавців. Зокрема, представник кадрової служби Черкаської виправної колонії № 62 Олег Ілляшенко вніс пропозицію щодо налагодження ефективної співпраці між органами влади та роботодавцями щодо поширення інформації про актуальні вакансії серед громадян.
Один із учасників круглого столу – Володимир Мамалига, який також має за плечима досвід участі в антитерористичній операції та за сприяння обласної служби зайнятості здобув за рахунок отримання ваучера у 2015 році другу вищу освіту за спеціальністю психолога - поділився власними думками та методиками, що сприяють пом’якшенню виходу із кризових ситуацій. Однією із них є метод ненасильницької комунікації, який часто використовують психологи при роботі з військовослужбовцями, які звернулись за допомогою.
Водночас, учасниця тренінгу Віра Сапожнікова відмітила, що дуже мало бійців АТО звертаються за психологічною допомогою – соромлячись чи просто не визнаючи потреби у такій допомозі. Тяжко і дружинам військових, які чекають своїх чоловіків з війни. Тому не менш важлива і робота із сім’ями тих бійців, які повертаються до мирного життя.
У ході засідання, присутні дізналися зі слів одного із учасників проекту приємну новину про те, що під час ярмарку вакансій він вже визначився з майбутнім місцем роботи і планує працевлаштуватися інкасатором-водієм автотранспортних засобів до Філії Черкаського обласного управління АТ «Ощадбанк». Його слова підтвердила і представник цього роботодавця.
Наприкінці зустрічі Наталія Московець наголосила, що у Черкасах проект Всеукраїнської громадської організації «Об’єднання дружин і матерів бійців учасників АТО» об’єднав понад 70 учасників, які активно включалися у процес проведення тренінгу, вражали своєю завзятістю та бажанням вдосконалити методи пошуку роботи.
Керівник проекту подякувала всім за участь у проведенні тренінгу, ярмарку вакансій та круглого столу та за те, що долучилися до вирішення такого важливого питання сьогодення – соціальної адаптації наших захисників.
Відділ організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ