30.11.2018 | 13:10

Щороку 1 грудня в Україні відзначається професійне свято День працівників прокуратури.

Історично формування правової системи, а з нею і визначення функцій прокуратури на території сучасної України, почалося ще в ХVІ столітті. У 1578 році на сеймі Речі Посполитої був утворений Луцький трибунал - вищий суд України. На початку 1579 року в Батурині був утворений Український трибунал, депутати якого щорічно обирали прокурора. У 1722 році Петро І заснував державний орган для здійснення нагляду за дотриманням законної діяльності центральних і місцевих органів державної влади. Царська імператорська прокуратура, куди входили і органи прокуратури України, проіснувала до жовтня 1917 року. Статус офіційного державного професійного свята День працівника прокуратури отримав у 2000 році, який було визначено Указом Президента України від 02.11.2000 № 1190. Дата для проведення Дня працівників прокуратури була обрана главою держави не випадково. Саме в цей день 1991 року Верховна рада України прийняла Закон України "Про прокуратуру", а також ряд інших нормативних актів, що регламентують діяльність цієї установи. На базі цієї правової платформи українська прокуратура діє і донині.

Взагалі, прокурор – це уповноважена особа, яка відстоює обвинувальну сторону судового процесу. Якщо адвокат збирає доказову базу для захисту свого клієнта, то прокурор займається зворотним. Він повинен привести настільки вагомі обвинувальні докази, що у судді не залишилося б жодних сумнівів у винності підсудного. Враховуючи презумпцію невинності, завдання прокурора полягає у наданні доказів, показань свідків, логічних доводів.

Професія прокурор, як і інші спеціальності у сфері юриспруденції, вимагає не тільки гарного знання теорії законодавства, але і постійної практики.

Сама діяльність в цій галузі носить державний характер, тобто уповноважена особа представляє інтереси громадян, суспільства і безпеку державності від можливих посягань. Для тих, хто вирішив стати прокурором, слід бути готовим до постійного вдосконалення та поглиблення знань в адміністративному та кримінальному праві.

Часто на посаду прокурора претендують люди, які мають багатий юридичний досвід. Але ця професія надзвичайно відповідальна і вимагає сильної емоційної витримки.

Прокурор несе особисту відповідальність за прийняте рішення або бездіяльність, він не має права посилатися на будь-який наказ або вказівку. Особливістю цієї професії в демократичних країнах є гласність.

Щоб стати прокурором, необхідно закінчити заклад вищої освіти за напрямком «юриспруденція». Але лише юридичної освіти для заміщення посади прокурора не достатньо, почати доведеться з помічника або слідчого прокуратури. Просування по кар’єрних сходах багато в чому залежить від особистих і професійних якостей. До особистих якостей претендента на посаду прокурора належать: аналітичне мислення,  принциповість, хороша пам'ять і увага, чітка дикція та емоційна стійкість.

Прокуратура сьогодні не відчуває кадрового дефіциту. Багато хто починає кар'єру слідчим прокуратури або помічником прокурора. Наступна сходинка - заступник прокурора. У великих містах на посаду керівника (міжрайонного прокурора) можна розраховувати лише років через 10-15, за наявності відповідних особистих і професійних якостей.

З початку 2018 року від роботодавців Черкащини надійшло 4 вакансії фахівців системи органів прокуратури, з них за сприяння обласної служби зайнятості укомплектовано 3 вакансії. Середня тривалість укомплектування поданих вакансій становила два календарні дні. 

Вакансії таких фахівців надійшли від Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, Чигиринського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції та Державної виконавчої служби у Чигиринському районі.

Що стосується громадян, які шукали роботу в системі органів прокуратури, то таких у поточному році була 131 особа. На сьогоднішній день на обліку служби зайнятості перебуває 32 безробітних.

Рівень заробітної плати серед заявлених вакансій в середньому становить близько 4-4,5 тис. грн.

Відділ організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ