Для Черкащини, як і України в цілому, актуальним питанням залишається забезпечення зайнятості жителів сільської місцевості. Так, минулого року серед безробітних, які користувалися послугами Черкаської обласної служби зайнятості, половину становили сільські жителі. Вирішення питання зайнятості на селі тісно пов’язане з сезонним характером сільськогосподарських робіт. Як правило, після закінчення сезону, спостерігається збільшення реєстрації працівників сільськогосподарських підприємств у службі зайнятості.
Питання щодо забезпечення кадрових потреб об’єднаних територіальних громад (далі – ОТГ), зокрема в медицині, днями прокоментував директор Черкаського обласного центру зайнятості Григорій Дендемарченко журналістам загальнонаціонального телеканалу «Україна».
«Служба зайнятості не стоїть осторонь від вирішення проблем безробіття в сільській місцевості. У своєму арсеналі установа має відповідні механізми, що дозволяють підвищити рівень зайнятості жителів ОТГ. Насамперед, це працевлаштування безробітних шляхом надання роботодавцям компенсації єдиного соціального внеску, орієнтація безробітних на самозайнятість у сфері туристичних послуг, зокрема сільського зеленого туризму, надання одноразово виплати допомоги по безробіттю для започаткування власної справи тощо. Окрім того, з метою забезпечення роботодавців сільськогосподарських підприємств якісною робочою силою є можливість здійснювати професійне навчання безробітних безпосередньо під замовлення роботодавця. Лише використовуючи базу навчальних закладів державної служби зайнятості є можливість здійснювати професійне навчання майже за 90 напрямками. У 2018 році за направленням служби зайнятості 4,2 тис. жителів села пройшли безкоштовно професійне навчання», - наголосив директор.
На його думку досягнути стабільної зайнятості на селі можливо за рахунок створення робочих місць в галузях, що гарантують зайнятість населення протягом всього року. Насамперед, за рахунок розвитку тваринництва та сфери обслуговування, а саме перукарства, пошиття та ремонту одягу, розвитку переробної галузі продукції сільського господарства тощо.
В умовах децентралізації надзвичайно важливим є провадження активної співпраці служби зайнятості з об’єднаним територіальними громадами відзначає Григорій Дендемарченко. На цей час в кожній із 54 ОТГ області та у населених пунктах, що до них входять, створені місця для прийому та надання послуг представниками обласної служби зайнятості. Протягом минулого року та січня поточного року проведено 1,4 тис. заходів на території ОТГ, 10,3 тис. послуг отримали майже 6 тис. жителів цих громад.
У результаті надання послуг на виїзді майже 800 осіб було працевлаштовано, 132 громадянина взяли участь у громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру.
Серед жителів ОТГ, які перебували на обліку у службі зайнятості: 5,5 тис. осіб були працевлаштовані, 1,2 тис. громадян взяли участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, понад 900 осіб проходили професійне навчання (стажування), 8 пошукачам надана одноразово виплата допомоги для організації підприємницької діяльності.
Загалом понад третина вакансій, що надходять до служби зайнятості, становлять вакансії роботодавців, які функціонують на території ОТГ. Кадрові потреби в ОТГ області існують за такими професіями, як бухгалтери, працівники медичної галузі, фахівці із соціальної роботи, спеціалісти державної служби, інспектори поліції, працівники у сфері надання побутових послуг. Також затребуваними є робітничі професії. Так, минулого року роботодавці ОТГ заявляли про потребу в токарях, водіях, слюсарях, машиністах насосних установок, складальниках, монтажниках, слюсарях-сантехніках, мулярах, продавцях.
На думку керівника обласної служби зайнятості одним із шляхів вирішення зайнятості в сільській місцевості є підтримка з боку громад розвитку малого та середнього бізнесу на селі, а саме фермерських господарств. «Яскравим прикладом є досвід Львівської області, де громади підтримують фінансово розвиток фермерського господарства. Наприклад, якщо людина бере позику у фінансовій установі для подальшого ведення та розширення фермерського господарства, то громада, враховуючи доцільність такого бізнесу, компенсує суму відсотків за позикою. Служба зайнятості зі свого боку також прикладає максимум зусиль для підтримки підприємницьких ініціатив жителів села. Якщо безробітний виявив бажання започаткувати власну справу, фахівці служби зайнятості допоможуть йому в цьому. Однією з пропозицій буде проходження навчання в центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості за професіями, що дають знання з ведення бізнесу на селі. Це фермер, бджоляр, виноградар, овочівник, озеленювач, оператор маніпулятора, плодоовочівник, рибовод, тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва. Також фахівці допоможуть у складанні якісного бізнес-плану, а після його захисту людина отримає одноразово виплату допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю. Водночас хочу зауважити, що така виплата це лише стартовий капітал у розвитку малого бізнесу. Середній розмір такої виплати становить близько 50 тис. грн. Зрозуміло, що подальший розвиток бізнесу потребує додаткових фінансових вкладень. Тож, було б доцільно, якби в програмах розвитку громад було передбачено кошти на створення нових робочих місць, в тому числі на розвиток малого і середнього бізнесу. Такі б програми сприяли розвитку підприємницької діяльності на селі», - прокоментував Григорій Дендемарченко.
Потребує кваліфікованих кадрів і медична галузь. Так, минулого року медичні установи області потребували майже 650 медичних сестер та фельдшерів. У той же час пропозиція робочої сили становила лише 68 % від потреби роботодавців.
Такий стан справ щодо дефіциту кадрів за окремими спеціальностями в галузі медицини, освіти можна пояснити тим, що рівень заробітної плати в цих галузях є не дуже високим, та ненабагато перевищує мінімальний розмір заробітної плати.
Так, наприклад, за даними Державної служби статистики України середній розмір заробітної плати в освітян у грудні минулого року становив 7 116 грн., в галузі медицини – 6 600 грн., це відповідно на 20 та на 25 % менше від середньої заробітної плати по області (8 628 грн.).
Довідково:
У зв’язку з процесом децентралізації в Україні, зокрема й на Черкащині, значної актуальності набуває попит в ОТГ на лікарів загальної сімейної практики-сімейних лікарів. Протягом 2018 року від роботодавців Черкащини надійшло 58 вакансій таких працівників медичної галузі, з них за сприяння обласної служби зайнятості укомплектовано 51 вакансію. Середня тривалість укомплектування поданих вакансій становила три календарні дні.
У переважній більшості такі вакансії надходили від КНП "П’ятий Черкаський міський центр первинної медико-санітарної допомоги», Черкаської філії ПАТ «Українська страхова компанія «Княжа Вієнна Іншуранс Груп», КНП "Канівський центр первинної медико-санітарної допомоги», КНП "Смілянський центр первинної медико-санітарної допомоги», КНП "Уманський міський центр первинної медико-санітарної допомоги», КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги ім. Родини Симиренків» Мліївської сільської ради, Уманського міського центру соціальних послуг та інших.
Що стосується громадян, які шукали роботу на посаді сімейного лікаря, то таких у минулому році було 11 осіб. На сьогоднішній день на обліку служби зайнятості перебуває 3 таких безробітних.
Відділ організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ