Служба зайнятості має відповідні механізми, які дозволяють підвищити рівень зайнятості мешканців села. Насамперед це працевлаштування безробітних шляхом надання роботодавцям компенсації єдиного соціального внеску, орієнтація безробітних на самозайнятість у сфері туристичних послуг, зокрема сільського зеленого туризму, надання одноразово виплати допомоги по безробіттю для заняття власною справою. Крім того, з метою забезпечення роботодавців сільськогосподарських підприємств якісною робочою силою є можливість здійснювати професійне навчання безробітних безпосередньо під замовлення роботодавця. Лише використовуючи базу навчальних закладів Державної служби зайнятості (Центрального апарату) служба зайнятості може здійснювати професійне навчання майже за 90 напрямками. У 11 регіонах України – Дніпропетровській, Донецькій, Івано-Франківській, Львівській, Луганській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Харківській, Херсонській областях діє мережа центрів професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, де організовується професійне навчання безробітних даних регіонів та інших областей України на потужній сучасній матеріально-технічній базі.
Лише з початку цього року за направленням служби зайнятості 2,2 тис. мешканців села пройшли безкоштовно професійне навчання. Всього у січні-березні поточного року на замовлення роботодавців відповідне навчання проходили більше 3,3 тис. безробітних Черкаської області, у тому числі у центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості навчалося 277 осіб, з них майже 60 % сільські безробітні.
Досягнути стабільної зайнятості на селі можливо за рахунок створення робочих місць в галузях, які гарантують зайнятість населення протягом всього року. Насамперед, за рахунок розвитку тваринництва, сфери обслуговування (перукарство, пошиття та ремонт одягу, розвиток переробної галузі продукції сільського господарства тощо).
Одним із шляхів вирішення зайнятості в сільській місцевості на мій погляд є підтримка з боку громад розвитку малого та середнього бізнесу на селі, а саме фермерських господарств. Яскравим прикладом є досвід Львівської області, де громади підтримують розвиток фермерського господарства фінансово. Наприклад, якщо людина бере позику у фінансовій установі для подальшого ведення та розширення фермерського господарства, то громада враховуючи доцільність такого бізнесу компенсує суму відсотків за позикою.
Цей позитивний досвід діє в рамках проекту «Рука допомоги», який вже на сьогодні впроваджено на Львівщині, Полтавщині, Харківщині, а також у трьох громадах Чернігівської, Житомирської та Донецької областей.
Служба зайнятості зі свого боку також прикладає максимум зусиль для підтримки підприємницьких ініціатив мешканців села. Наприклад, якщо безробітний виявив бажання започаткувати власну справу, фахівці служби зайнятості допоможуть йому у цьому. Однією з пропозицій буде проходження навчання в центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості за професіями, які дають знання в напрямку ведення бізнесу на селі. Це фермер, бджоляр, виноградар, овочівник, озеленювач, оператор маніпулятора, плодоовочівник, рибовод, тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва. Також спеціалісти допоможуть у складанні якісного бізнес-плану, а після його захисту людина отримає одноразово виплату допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю. Водночас така виплата це лише стартовий капітал у розвитку малого бізнесу. Середній розмір такої виплати становить близько 50 тис. грн. Зрозуміло, що подальший розвиток бізнесу потребує додаткових фінансових вкладень. Тож, було б доцільно, якби в програмах розвитку громад було передбачено кошти на створення нових робочих місць, в тому числі на розвиток малого і середнього бізнесу. Такі б програми сприяли розвитку підприємницької діяльності на селі.
Відділ інформаційної роботи ОЦЗ