01.11.2019 | 13:00

Надія Коломієць – директорка Канівської міськрайонної філії Черкаського обласного центру зайнятості вважає, що професійна орієнтація школярів повинна бути адаптована до сучасних вимог, цікавою та пізнавальною. Керівниця служби зайнятості розповіла журналістам місцевих засобів масової інформації про роль профорієнтації у роботі служби зайнятості та особливості її реалізації у місті та районі:

Надіє Іванівно, нещодавно розпочався новий навчальний рік і перед учнями випускних класів гостро постало профорієнтаційне питання «Яку професію обрати»? Як допомагає школярам у професійному самовизначенні служба зайнятості?

Профорієнтаційна робота з школярами – одне з найпріоритетніших завдань, що ставить перед собою служба зайнятості. Вона включає в себе цілу низку заходів, спрямованих на розширення уявлень учнів про світ професій, пізнання своїх професійних спрямувань, свідомий та виважений вибір орієнтирів на майбутнє. Налагоджена багаторічна співпраця з навчальними закладами міста та району. Щороку погоджуються та втілюються в життя спільні проєкти Канівської міськрайонної філії та відділів освіти з питань профорієнтаційної роботи з учнівською молоддю. Наші фахівці організовують та проводять профорієнтаційні уроки, презентації навчальних закладів, екскурсії на підприємства, різноманітні заходи в рамках акції «Випускник 2020».

Багатьом з дитинства розповідають, що професію потрібно обрати раз і на все життя? Чи дійсно це так?

Це можливо. І ми знаємо таких людей, які все своє життя пропрацювали, скажімо, вчителем чи лікарем. Але, якщо цього не сталося, то це не критично. Зараз актуальним є таке твердження: «Освіта протягом усього життя». На ринку праці постійно відбуваються зміни. Одні професії зникають, інші з’являються. Щоб бути конкурентоспроможним, потрібно мати дві або й три професії. І вчитися чомусь новому ніколи не буде зайвим і ніколи не пізно. Як відомо – знання за плечима не носити.    

Надіє Іванівно, як ви вважаєте, коли школярам потрібно розпочинати підготовку до вибору професії?

Зараз ми бачимо, скільки молодих людей працює не за фахом. Дехто з експертів зауважує, що лише 42 % українців працюють за отриманою професією. Інші 58 % змінюють сферу діяльності або й зовсім не працювали за фахом жодного дня. А це, свідчить, що ресурси держави і батьків витрачені неефективно. Тому професійна орієнтація школярів має розпочинатися якомога раніше. Це допоможе дітям визначитися зі своїми інтересами, надасть можливість сформувати свої уявлення про професії та обрати напрями подальшого навчання. До думки батьків варто дослухатися, як до думки старших та мудріших. Але все-таки – це має бути усвідомлений самостійний вибір  дитини.

Які профорієнтаційні тести ви порадите? Чи дійсно вони працюють?

Службою зайнятості запроваджена онлайн-профорієнтація за допомогою спеціального сервісу – платформа «Моя професія: консультаційна мережа».

За результатами повного тестування програма пропонує не приблизні напрями професійного самовизначення, а конкретні професії, відповідно до особистісних інтересів та схильностей, із зазначенням відсотка відповідності.

Усім бажаючим надається можливість безкоштовно отримати послуги з профорієнтації у онлайн-форматі. Для цього достатньо зв’язатись зпрофконсультантом нашої філії, заявити про своє бажання та отримати код доступу. Проаналізувати отримані результати тесту допоможуть наші фахівці. Це доступно і це працює! Завдяки вчасному тестуванню школярі зможуть обрати собі майбутній фах, зорієнтуватися на кого вчитися або в якій галузі шукати роботу.

Надіє Іванівно, які найбільш запитувані та високооплачувані професії на Черкащині?

Трійку лідерів очолили робітничі професії – 57%, друге місце посіли службовці – 23% і 20% - це вакансії для осіб, які не мають кваліфікації.

Серед вакансій, в яких роботодавці зазначили найвищу заробітну плату можна виділити:

командир повітряного судна (літака, вертольота) (30,0 тис. грн.),

заступник директора (26,0 тис. грн.),

головний агроном (21,0 тис. грн.),

головний інженер (20,7 тис. грн.),

директор фінансовий (20,0 тис. грн.),

інженер-електромеханік гірничий (20,0 тис. грн.),

інженер (19,1 тис. грн.),

начальник служби (транспорт) (18,1 тис. грн.),

забивач худоби (17,0 тис. грн.),

майстер (16,5 тис. грн.),

складач поїздів (16,0 тис. грн.),

монтажник систем утеплення будівель (16,0 тис. грн.),

інженер-програміст (15,7 тис. грн.),

механізатор (15,5 тис. грн.).

Як уникнути помилок і розчарувань при виборі майбутньої трудової діяльності?

Універсальних рецептів немає, але все-таки постараємося дати деякі рекомендації:

Дізнайтеся більше про світ професій. Їх існує … понад 50 тисяч.

Подумайте, яка професія могла б стати вашою.

Вивчіть себе, свої інтереси, здібності, схильності.

З’ясуйте, чи дозволяє ваше здоров’я зайнятися обраною справою.

Дізнайтеся, чи користується обрана вами професія попитом на ринку праці.

Знайдіть можливість зустрітися з представниками професії, що зацікавила вас, і дізнатися, в якому учбовому закладі можна отримати такий фах.

Ми запрошуємо всіх бажаючих звернутися до нашої філії за кваліфікованою допомогою.

Відомо, що коли людина працює із задоволенням, вона не помічає ні часу, ні втоми. Якщо вибір професії правильний, тоді й в житті можна розраховувати на успіх.

Канівська міськрайонна філія ОЦЗ