Ця професія входить до сфери маслосироробства та молочної промисловісті, яка має постійну потребу в кадрах. Фахівці працюють в сироробних цехах, молокопереробних заводах, а також у лабораторіях. Основним знаряддям праці є нагрівачі, сировиготовлювачі, змішувачі, шафи для сушіння, центрифуги та сепаратори. Основними виробничими операціями є аналіз якості сировини, встановлення сиропридатності молока та його згортання, а також згортання білків молока. Сировар також здійснює контроль за процесом соління та дозрівання сиру.
Основними професійними знаннями, уміннями та навичками, якими має володіти сировар є:
фізико-хімічні властивості молока і сиру;
види сирів;
вимоги до якості сировини і готової продукції;
норми витрат сировини і матеріалів;
методи контролю за процесом виготовлення сирів, будови, принцип роботи;
правила обслуговування обладнання для виготовлення сирів;
правила безпечної праці;
виробнича санітарія та гігієна;
вибір та дозування сирів;
контроль та регулювання технологічних параметрів та оцінка згідно документації.
Сьогодні в Україні з’являється дедалі більше фермерів, які виробляють сир виключно з молока домашніх тварин. Метою яких є унікальне виготовлення натурального продукту, неперевершений смак та реалізація продукції. На сьогодні велике розмаїття крафтових сирів: буратта, халумі, моцарелла, рікотта, шевр, кротен і багато інших.
Сировар - це професія захоплива та творча. Також це дуже важка і кропітка праця. «Сир – це як картина, а сировар – це художник", – запевняють власники сироварень.