Сьогодні в оголошеннях про вакансії на кожному кроці роботодавці вимагають від претендентів вищої освіти - навіть якщо мова йде про професії, які не обов’язково передбачають її наявність.
Вища освіта сьогодні стала шаблонною вимогою. Часто роботодавець навіть не запитує, який саме вищий навчальний заклад ви закінчили, які знання отримали, але диплом про вищу освіту має бути обов'язково. Чи у всіх випадках це питання стоїть так гостро?
Звичайно, отримати посаду економіста, медика, юриста без диплома про вищу освіту неможливо. У цьому випадку вимога цілком виправдана. Адже вищезгадані професії вимагають спеціальних знань і навичок. Але часом фразу «Вища освіта - обов'язкова» можна зустріти навіть у оголошеннях про вакансії на посаду оператора Call-центру, адміністратора або продавця-консультанта. І такі оголошення змушують впадати в зневіру людей, які не отримали «дорогоцінний» диплом.
Ми забуваємо, що наявність вищої освіти - це лише одна сторона медалі. Адже буває по-іншому. Освіта є, а досвіду немає. І знову виникає та ж проблема - на роботу не беруть. Доводиться влаштовуватися на посаду не за фахом. І такий важливий і необхідний для одних людей диплом стає непотрібним предметом в інших. І деякі з останніх, до речі, вважають п'ять років навчання втраченим часом.
Тому не варто засмучуватися і опускати руки, якщо ви не закінчили виш. Досвід, бажання і старанність відіграють величезну роль. І є багато сфер, в яких можна побудувати кар'єру без вищої освіти. Такі жорсткі вимоги щодо вищої освіти зустрічаються не так вже часто. Далеко не всі керівники ставлять в основу формальні вимоги, багато все-таки вважають за краще оцінювати самого претендента. Це дає можливість влаштуватися на роботу людям, які не отримали в свій час диплом. Ви можете спробувати себе на посаді агента з нерухомості, продавця-консультанта, оператора, кур'єра, офіціанта, торгового представника і успішно працювати. Але як у цьому випадку побудувати кар'єру?
1. Все-таки отримати вищу освіту. Це можна зробити паралельно з роботою. Здобувати вищу освіту сьогодні дуже зручно - існують різні форми навчання: заочна, очно-заочна (у вихідні), дистанційна (через інтернет). Тому в наші дні отримати вищу освіту набагато простіше, ніж 10-20 років тому.
2. Записатися на курси. Величезну кількість професій можна освоїти саме таким чином. Ви можете стати бухгалтером, дизайнером, митним декларантом, масажистом, візажистом. Вибір професій дуже великий. До того ж державна служба зайнятості безробітних навчає безкоштовно. А із створенням мережі центрів професійно-технічної освіти можливості професійного навчання за направленням служби зайнятості значно розширилися. Такі професії можуть стати не тільки тимчасовим рішенням, а й справою всього життя. Можна і кар'єру побудувати, і бізнес свій розпочати. При цьому буде мати значення, наскільки ви гарний фахівець, а не наявність диплома.
Звичайно, диплом про вищу освіту ви на курсах не отримаєте. А ось нову спеціальність - цілком. У курсів є серйозна перевага: вони займають менше часу. А це означає, що ви зможете скористатися своїми знаннями вже в найближчому майбутньому. Крім того, там дають тільки найнеобхідніші практичні знання.
Як бачите, не всі професії вимагають вищої освіти. Тому її відсутність - не привід опускати руки. Саме зараз ринок праці стає більш гнучким, і особисті якості, навички та вміння здобувача часто цінуються вище диплома. Зрозуміло, це стосується не всіх професій. Але вибір є, варіантів безліч.
Тож не дозволяйте стереотипам визначати ваше життя - шукайте, прагніть! І все у вас вийде!