25.02.2020 | 11:30

По всій Україні триває процес реформування державних органів виконавчої влади, не є виключенням і Черкаська районна державна адміністрація. Фахівці районної філії обласного центру зайнятості оперативно реагують на ситуацію та організовують попередню роботу з працівниками, які вже попередженні про звільнення. Фахівцями філії систематично проводяться виїзні семінари, презентації послуг служби зайнятості, особисті співбесіди з вивільнюваними громадянами.

Під час пошуку роботи переважну роль відіграє власна активна позиція людини. Так, не чекаючи дати свого вивільнення, Наталія Черепенко – головний спеціаліст Управління агропромислового розвитку Черкаської державної адміністрації вирішила скористатись можливістю фахової допомоги. Тому звернулась на особистий прийом до фахівця з профорієнтації для визначення пріоритетів подальшого працевлаштування.

У процесі спілкування з профконсультантом Оленою Сербіною жінка дізналася, що її освіта ветеринара є затребуваною на ринку праці. Проте, подальший розвиток в цій галузі вимагає саме практичних навичок, яких у Наталії недостатньо. «У роботі з такими клієнтами важливо підкріпити їх самооцінку, звернути увагу на сильні сторони та на те, з чим варто попрацювати», - підкреслила Олена Сербіна.

Жінці запропонували пройти профорієнтаційне тестування для визначення професійних інтересів і цінностей, інтелектуальних професійно-значущих якостей та психологічних особливостей. Результати тестування підтвердили, що робота за фахом – цілком вдалий варіант професійної реалізації для клієнтки. Спільно з фахівцем Наталія відкоригувала резюме, щоб бути готовою до спілкування з роботодавцями.

Далі кар’єрний радник Марина Тарасенко запропонувала Наталії кілька підходящих вакансій: ветеринарного фельдшера, лікаря ветеринарної медицини та організувала співбесіди з роботодавцями. «Активна позиція Наталії та визначеність в тому, що саме вона шукає, і дали такий швидкий результат. Служба зайнятості має найширшу в Україні базу інформації про вакансії. Достатньо було лише зорієнтувати клієнта на ринку праці та показати можливості більш широко поглянути на власне працевлаштування», - прокоментувала кар’єрний радник.

У результаті проведених зустрічей Наталія, ще до звільнення, отримала позитивний результат на співбесіді у роботодавця та пройшла медогляд. І вже з 13 січня жінка працевлаштована на посаду провідного лікаря ветеринарної медицини до Черкаської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності та харчових продуктів та захисту споживачів. Наразі, жінка із задоволенням працює та впевнено дивиться в майбутнє.

Довідково: з 1 січня 2019 року запроваджено інститут кар’єрного радника, головне покликання якого - підтримка клієнтів у прийнятті рішень, пов‘язаних з кар’єрою (наприклад, консультування з розроблення довгострокового плану професійного зростання), формування мотивації задля досягнення визначених цілей, навчання клієнтів долати психологічні перешкоди та спонукання їх проявляти активну та відповідальну позицію щодо пошуку роботи. 

Черкаська районна філія ОЦЗ