Кухар – це спеціаліст, який готує їжу для громадського харчування.

Основна мета праці кухаря – приготування їжі, згідно з рецептом з дотриманням технології приготування, яка повинна володіти хорошими смаковими якостями і красивим зовнішнім виглядом.

Різновиди професії

  • Шеф-кухар – це, насамперед, завідувач виробництвом. Займається складанням заявок, отримує зі складу продукти харчування, стежить за якістю товару і об'ємами поставок. Що буде сьогодні у Вас в меню – вирішує тільки шеф-кухар, беручи до уваги побажання споживачів. Завдання молодшим кухарям та іншим працівникам, також роздає шеф-кухар. Ця людина стежить: дотримані санітарні вимоги до приготування їжі, контролює пропорції сировини для страв. Шеф-кухар регулює вихід працівників на роботу відповідно до складеного ним графіком, а також веде облік продуктів, складає звіти і впроваджує раціоналізаторські пропозиції, спрямовані на поліпшення трудової діяльності.
  • Кухар-кондитер. Готує кондитерські вироби всіляких видів. Торт, рулет, кекс і тістечко – справа рук кухаря – кондитера. Йому під силу приготувати будь-яку начинку, збити смачний крем, розкачати тісто. З шоколаду, фруктів і горіхів такі кухарі творять шедеври. Вони ж займаються виготовленням напівфабрикатів, можуть майстерно визначити вага готового виробу.
  • Кухар-технолог. Керує організацією всього процесу заготівлі сировини. На нього покладені обов'язки з контролю якості, калорійності добової норми їжі, підготовці меню і надання прейскурантів. Розподіляє завдання між командою кухарів, створює фірмові рецепти страв з технологічними картами. Проводить кухарям інструктаж і веде документацію. На нього покладені обов'язки по обліку основних матеріалів, товарів і приготовленої їжі.

Плюси і мінуси

Професія кухаря володіє рядом переваг:

  • є розмах для творчості;
  • кваліфікований кухар не залишиться без роботи;
  • гідний заробіток;
  • можливість приготувати смачну і корисну їжу для своїх близьких, друзів, улюблених.

На кулінарному терені кухарів підстерігають певні труднощі:

  • важко знаходиться на ногах протягом усього дня, та ще й виконувати фізичні навантаження, піднімаючи тяжкості;
  • втратив пильність, в результаті – отримав поріз або опік;
  • необхідність паралельно готувати кілька страв призводить до втоми всього організму до кінця робочої зміни.

Вимоги до професії кухаря

1. Наймаючи на роботу кулінара, рекрутера насамперед, цікавить освіту спеціаліста. У людей з середньою освітою є всі шанси отримати роботу.

2. Роботодавець хоче взяти в свою команду людину, яка б розуміла рецептуру приготування страв, володів технологією виробництва виробів кулінарії і напівфабрикатів.

3. Здобувач повинен розбиратися в сумісності продуктів, строків їх зберігання та результати кулінарної обробки.

4. Кухар зобов'язаний орієнтуватися у маркуванні  сировини.

5. Знати основи правильного харчування і способи приготування дієтичних страв.

6. Кваліфікований спеціаліст повинен  вміти визначити якість продуктів з першого погляду, навіть без спеціальних досліджень.