25.01.2021 | 14:40

Цьогоріч українські студенти відзначають Тетянин день разом з усвідомленням певних змін, що стосуються оформлення дипломів після закінчення закладів вищої освіти.

Відтепер випускникам видаватимуться дипломи без нагород. Таким чином, починаючи вже з цього року, «червоних дипломів» більше не буде.

Про це йдеться в наказі №1571 від 29 грудня 2020, підписаному главою Міністерства освіти науки і України Сергієм Шкарлетом.

Та чи дійсно червоний диплом мав таке велике значення при прийнятті на роботу?

На думку директора Черкаського обласного центру зайнятості Григорія Дендемарченка, ринок праці, навичок і умінь — живий, він підлаштовується під потреби часу, оскільки професії з'являються і зникають. Серед навичок, які цінуватимуться на ринку праці найближчим часом можна виокремити: комплексне вирішення проблем, уміння бачити причину й усувати її; критичне мислення, оцінювати й аналізувати всю інформацію, що надходить в епоху її надлишку; здатність обробляти великі обсяги даних; медіа-грамотність; креативність та ін. 

Раніше червоний диплом давав низку привілеїв. Наприклад, випускник міг обрати найкраще направлення на роботу. Також за відмінне навчання давали надбавку до зарплати. Нині, знання та вміння претендентів на роботу оцінюються в першу чергу, а вже додатковим, може бути питання про оцінки в дипломі, а не про його колір.

За словами Григорія Дендемарченка, випускники професійно-технічних навчальних закладів звертаються до обласної служби зайнятості рідше, ніж випускники закладів вищої освіти, оскільки робітничі професії користуються більшим попитом у роботодавців регіону.

У розрізі професій найбільший попит серед працедавців спостерігається на кваліфікованих робітників – це швачки, слюсарі-ремонтники, електрогазозварники, електромонтери,  мулярі, водії, токарі тощо.

Однак, варто відмітити, що серед молоді спостерігається тенденція до вступу саме у заклади вищої освіти. Свідченням цього є проведене, протягом листопада-грудня 2020 року Черкаським міським центром зайнятості, онлайн опитування випускників 11-х класів на предмет їх професійних намірів. Учасниками стали 1066 учнів, які навчаються в 39 закладах загальної середньої освіти міста Черкаси. За результатами дослідження, 909 учнів планують вступати до закладів вищої освіти (ЗВО), 41 учень планує продовжити навчання в коледжі, або технікумі, 8 учнів вступатимуть у заклади професійно-технічної освіти (ЗПТО) і 108 учнів ще визначилися з вибором закладу освіти на час опитування.

«Без сумніву, кваліфіковані працівники з вищою освітою завжди залишатимуться затребуваними на ринку праці, однак не варто забувати, що під час навчання головним завданням повинно бути не набір високих балів, а накопичення реальних знань з професії, а ще краще з декількох суміжних», - резюмує Григорій Дендемарченко.

 

Довідково: протягом 2020 року статус безробітного мали 561 випускник, з них: 433 особи випускники закладів вищої освіти та 128 осіб випускники професійно-технічних закладів. Серед випускників (ЗВО) 20% навчалися у галузі соціальних наук, бізнесу та права, 14% отримали освіту у галузі охорони здоров’я та освіти, 6% – гуманітарні науки та мистецтво, 9% – мали інженерну спеціальність. За сприяння Черкаської обласної служби зайнятості знайшли роботу 6970 молодих громадян.

Сектор інформаційної роботи ОЦЗ