21.09.2018 | 11:55

«Хто дихає садом, той дихає здоров'ям,  молодістю, радістю життя, довголіттям»

Л. Симиренко

На світі чимало різноманітних професій, та фах садівника - надзвичайний. Обираючи професію, пов'язану з використанням природних ресурсів, людина бере на себе відповідальність за розвиток і майбутнє того, що нас оточує, за життя наступних поколінь. До поширених напрямків садівничої галузі в Україні належить садово-паркове, ландшафтне, органічне, інтенсивне садівництво, кімнатне рослинництво тощо.

Як і для будь-якої професії, для садівника визначальними в роботі з природними ресурсами є успішність діяльності, інтерес до роботи і працьовитість, відповідальність і наполегливість у досягненні мети. Подібними до фаху садівника є: ландшафтний архітектор, ландшафтний дизайнер, інженер зеленого будівництва, управитель по саду тощо.

Вирощуючи плодові дерева, людина втручається в їхню біологію, природу, відшукуючи найефективніші заходи щорічного і високого плодоношення. Вміле та вдале застосування складних агроекологічних прийомів і практик, науково-обґрунтований підбір рослин, що мають найкращі перспективи плодоношення у визначених кліматичних зонах і поясах – все це знання і навички, якими досконало повинен володіти садівник.

За рослинами потрібен постійний догляд – їх треба поливати, підживляти, захищати від шкідників і хвороб, інколи навіть лікувати, збирати дозріле насіння, якщо необхідно – вкривати на зиму. За належним станом садів і парків доводиться стежити цілий рік. Робота садівника найчастіше здійснюється на відкритому повітрі, але може бути і в оранжереї чи зимовому саду. Тому витривалість і міцне здоров’я є обов’язковою умовою для працевлаштування. Водночас такий фахівець повинен володіти знаннями у галузях архітектури, біології, хімії; мати здібності художника, агронома, дендролога (фахівця з вирощування дерев), флориста.

Знайти хорошого садівника, з достатнім досвідом роботи – завдання не легке. Тому яскраво проглядається дефіцит людей цієї професії. У наш час традиція створення приватних садиб і парків відроджується знову. А це означає, що професії садівника і ландшафтного архітектора у недалекому майбутньому матимуть великий попит.

На цей час за сприяння служби зайнятості безробітні громадяни знаходять роботу у галузі садівництва, започатковують власні справи та успішно розвивають бізнес.

Одним із таких прикладів є життєва історія жителя смт Катеринопіль Олега Онойка, який звернувся до Катеринопільської районної філії Черкаського обласного центру зайнятості за допомогою у працевлаштуванні. До звернення за сприянням у пошуку роботи Олег працював монтером колії на залізниці та охоронником. Пройшовши службу в лавах української армії на Сході країни, демобілізований військовослужбовець вирішив втілити давню мрію – посадити великий сад на рідній землі. Олег разом із особистим консультантом Катеринопільської районної філії детально обговорили можливість започаткування власної справи за підтримки служби зайнятості. Безробітний був запрошений на семінар «Як розпочати власний бізнес». Згодом успішно пройшов профдіагностичне тестування, результати якого підтвердили його здібності й хист до підприємницької діяльності. Крок за кроком Олег ставав все ближче до реалізації своєї ідеї. Вже в квітні поточного року Олег Онойко за направленням районної філії розпочав навчання на курсах «Підприємництво та бізнес-планування» на базі  ТОВ «Центр знань» в місті Черкаси та написав власний бізнес-план на тему «Садівництво та вирощування ягід». Після закінчення навчання чоловік представив його на засіданні комісії з питань виплати допомоги по безробіттю одноразово для організації безробітними підприємницької діяльності. Завдяки тому, що в засіданні комісії взяли участь запрошені районною філією начальник районного відділення Звенигородської ОДПІ Лариса Притула, заступник голови районної державної адміністрації Ольга Шарига та начальник управління агропромислового і економічного розвитку та інфраструктури районної державної адміністрації Олександр Вовкотруб, майбутній підприємець отримав багато цінних порад стосовно ведення бізнесу в умовах діючого законодавства та успішно захистив свій бізнес-план. Рішення комісії було одностайним: підтримати підприємницьку ініціативу демобілізованого військовослужбовця та виплатити йому стартовий капітал – одноразово виплату допомоги по безробіттю для відкриття власної справи. Наразі Олег Онойко уже засадив саджанцями плодових дерев земельну ділянку та планує в подальшому розширювати площі насаджень. «Сегмент садівництва з кожним роком набирає все більше обертів в українському агробізнесі. Забезпечуючи своєму саду полив і необхідне живлення перший урожай можна очікувати вже через рік. Звісно не слід забувати і про можливі ризики в садівництві - погода завжди вносить свої корективи. Ризиків садівничому бізнесу додає і сезонність (плодоношення – червень-листопад, взимку настає період відпочинку дерев), однак правильний підхід до його організації істотно збільшує вигоду», - впевнений підприємець-початківець.

Також не менш цікавою є життєва історія черкащанина демобілізованого військовослужбовця Дмитра Скорини, який з 2012 по 2017 роки проходив службу у Збройних силах України за контрактом. Після повернення на мирну територію у квітні минулого року звернувся до Черкаського міського центру зайнятості за допомогою у працевлаштуванні.  Вже восени пройшов курси за напрямком «Підприємництво та бізнес-планування», захистив бізнес-план на тему «Вирощування та реалізація ремонтантної малини» та започаткував власний бізнес у цьому напрямку. Вибір сфери діяльності у чоловіка був обумовлений тим, що останнім часом в Україні спостерігається зацікавленість до вирощування ягідних культур, а цей напрямок є одним із найперспективніших у веденні бізнесу.

Ще одним яскравим прикладом є співпраця обласної служби зайнятості з агропромисловим підприємством Черкащини «Маїс». На сьогодні компанія у своєму господарстві, поблизу сіл  Топилівка і Боровиця, що на Чигиринщині, має 150-гектарний яблуневий сад. У зв’язку з сезонністю виробництва постійно є потреба у відповідних працівниках. Тому служба зайнятості зі свого боку сприяє підбору необхідних кадрів. На цей час роботодавець заявив про потребу в укомплектуванні підприємства сезонними робітниками зі збору та сортування яблук, тому необхідна група працівників у складі 14 осіб. На  цей час на підприємстві  працює 270 працівників, до сезонних робіт залучається понад 200 безробітних громадян. До збирання яблук компанія залучає більш досвідчених робітників, значно розширюючи штат своїх сезонних працівників. У середньому кожен з працівників збирає до 900 кг. яблук за зміну. Для працівників на підприємстві діє соціальний пакет. До сезонних робіт залучається великий штат молоді із сільської місцевості, для якої організовується попереднє навчання та практичні заняття на території висаджених культур. Після досягнення успіху у галузі садівництва компанією розпочата нова програма – вирощування горіхоплідних культур. Також в цьому році з’явилися ягідні насадження  - чорноплідної смородини та малини. Тому для забезпечення безперебійного виробничого процесу на підприємстві завжди потрібні кваліфіковані працівники, які допоможуть зберегти високу якість готової продукції.

Загалом з початку поточного року від роботодавців регіону до обласної служби зайнятості надійшло 18 вакансій садівника, з них 16 вакансій  було укомплектовано протягом п’яти календарних днів.

Вакансії садівника надійшли від таких роботодавців як:

 - КП «Міськзеленбуд» (м. Канів);

 - ТОВ «Каскад-сіті» (м. Умань);

 - Смілянський психоневрологічний інтернат (м. Сміла);

 - Черкаська обласна психіатрична лікарня (м. Черкаси);

 - фермерське господарство «Козаку» (Христинівський район);

 - місцева підприємниця Валентина Філіпенко.

Що стосується громадян, які шукали роботу за цією професією, то таких протягом січня-серпня 2018 року було 64 особи. На сьогоднішній день на обліку служби зайнятості перебуває 24 безробітних.

Що стосується рівня заробітної плати серед заявлених вакансій, то в середньому він становить 4 000 грн.

Відділ організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ