26.12.2018 | 10:00

25-й рік поспіль у третій декаді грудня в Україні відзначається професійне свято всіх працівників енергетичної галузі та електротехнічної промисловості України – День енергетика

Професійне свято енергетиків має давні і славні традиції. У супутніх галузях, не пов’язаних безпосередньо з підтримкою і розвитком генеруючих потужностей, це свято вважають і Днем електромонтажника. Виробництво електроенергії відбувається і на теплових електростанціях, тому свято також справедливо називають Днем теплоенергетика. Адже від злагодженої роботи енергетиків залежить не тільки все виробництво і вся промисловість, але і економіка країни в цілому. Доречі, до складу кожного підприємства або виробництва входять спеціалізовані відділи, що займаються питаннями організації і контролю енергозабезпечення, це в свою чергу дозволяє проводити більш тісну співпрацю безпосередньо з профільними енергетиками, вчасно реагувати на зміну попиту, забезпечувати надійність і цілісність всієї енергосистеми.

Робота енергетиків полягає в забезпеченні одного з найважливіших благ цивілізації – тепла і світла. Завдяки їхній щоденній праці в будинках, школах, лікарнях та дитячих садках створені умови для комфортного перебування.

Взагалі це дуже відповідальна робота, яка користується попитом на ринку праці, але в останні роки у зв’язку з появою сучасних професійних напрямків, професія енергетик відходить на другий план. 

Енергетик - фахівець у галузі оснащення і підтримання енергосистем. Окрім проектування систем і встановлення енергетичного устаткування, представники цієї професії проводять підтримання безперебійного енерго- і теплопостачання різних об'єктів, контролюють справність роботи устаткування, у разі потреби, усувають несправності.

Обирати професію енергетика слід людям, які готові працювати у віддалених куточках України, готові до частих службових відряджень і форс-мажорних ситуацій з усунення наслідків аварій.

Тобто, це має бути фахово підготовлений як в практичному, так і у теоретичному плані спеціаліст. Рівень сучасних технологічних питань в галузі теплоенергетики вимагає їх вивчення та застосування складних математичних моделей. Вирішення таких завдань потребує використання ЕОМ, тому спеціалісту з енергетики не обійтися без сучасних інформаційних технологій та обчислювальної техніки.

Це має бути людина далекоглядна, тому що задачі енергетика тісно пов'язані із супутніми питаннями. Також це має бути людина, яка аналізує світові тенденції в розвитку технологій, енергетичної техніки та обладнання. Цей досвід дозволить знайти фахівцю ефективні рішення при розгляді конкретних виробничих завдань. Велике значення має креативне мислення спеціаліста, плюс знання та бажання працювати. Звичайно, національні особливості побудови кар'єри, на жаль, також мають значення, але цілеспрямованість та кваліфікація все ж таки допоможуть справжнім фахівцям досягти тих висот, на які вони заслуговують.

Енергетики можуть працювати у різних галузях електроенергетики, нафто- і газопостачанні, вугільній промисловості, ядерній енергетиці. Професійна діяльність енергетика потребує профільної вищої освіти. Щодо працевлаштування випускників, то вже сьогодні зацікавленість самих студентів показує тенденцію до зростання попиту на спеціалістів з питань енергетики.

З початку 2018 року від роботодавців Черкащини надійшло 29 вакансій інженерів-електриків, інженерів-енергетиків, енергетиків та техніків-енергетиків, з них за сприяння обласної служби зайнятості укомплектовано 21 вакансію. Середня тривалість укомплектування поданих вакансій становила два календарні дні. 

Вакансії таких фахівців надійшли від ТОВ "Пивоварений завод", ТОВ "Транслогістик", ТОВ "Буассон еліт", ТОВ "Сучасні торговельні технології", ТОВ "Богдан-логістик", ТОВ "Любава-грація", ТОВ "Юрія-Фарм", ТОВ "Авторинок", ТОВ "Інтер-сервіс", КП "Черкаська служба чистоти", ПрАТ "Уманський оптико-механічний завод", ТОВ "Інвестиційна компанія "Агросоюз-РП", Шполянська міська рада ОТГ, ТОВ "Сентрал фіш", ТОВ "Перше Травня комбікормовий завод" та інші.

Що стосується громадян, які шукали роботу в енергетичній галузі, то таких у поточному році було 37 осіб. На сьогоднішній день на обліку служби зайнятості перебуває 12 безробітних.

Рівень заробітної плати серед заявлених вакансій в середньому становить від 5 до 10 тис. грн.

Довідково: На Черкащині Черкаський політехнічний технікум випускає у світ майбутніх електриків, а Черкаський державний технологічний університет – енергетиків.

Відділ організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ