17.04.2019 | 14:40

Крізь вогонь і воду… Сьогодні своє професійне свято відзначають ті, кому доводиться чи не щодня стояти в епіцентрі стихій - працівники колишньої пожежної охорони, а нині – співробітники Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС). Про виклики, які трапляються на їхньому шляху, вони говорять досить стримано. Адже у своїй професії не мають права на страх чи емоційність.

Основними завданнями Державної служби з надзвичайних ситуацій є: реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захист населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності тощо.

Працівники служби ДСНС – це фахівці різних напрямків роботи. До них відносяться і пожежники, і рятівники, і спостерігачі-пожежні, і пожежні інспектори, але всіх їх можна назвати одним словом – вогнеборці.

Люди цієї професії щодня ризикують своїм життям для порятунку інших. Пожежники не тільки займаються гасінням пожежі, а й їх попередженням. Співробітники пожежних станцій стежать за зведенням будівель в містах і селах.

Також пожежні займаються проведенням бесід в дитячих садках і школах. Вони розповідають про правильну поведінку в палаючому будинку, лісі, про заходи з пожежної безпеки та про наслідки необережних ігор з вогнем. Тому рятувальники повинні володіти такими якостями, як: витривалість, швидка реакція, вмінням швидко приймати рішення, чуйність, сміливість, дисциплінованість, спритність, чесність, уважність, вмінням надавати першу медичну допомогу тощо.

Щоб бут справжніми професіоналами своєї справи, пожежники багато тренуються для підтримки фізичної форми. На пожежних станціях для них обладнані спеціальні кімнати для відпрацювання можливих ситуацій, що можуть виникнути під час пожежі. Також незважаючи на те, що люди цієї професії вже дорослі і самостійні, час від часу вони сідають за парти, знайомлячись з тонкощами пожежної справи. 

Окрім міцних юнаків і чоловіків серед пожежників є і жінки. Але, як правило, вони працюють диспетчерами, приймають дзвінки і направляють пожежні машини за потрібною адресою, обчислюючи найкоротший шлях.

Щоб стати пожежником, потрібно в першу чергу мати відмінне здоров'я і відповідний вік – від 18 років.

Навчання за цією професією – це поєднання фізичних вправ з вивченням теоретичної бази. Отримати таку підготовку можна в спеціалізованих установах, обладнаних полігонами. У середньому проходження курсів займає 2-3 місяці, тут все залежить від навчальної програми конкретної установи.

Однак набагато краще буде спочатку закінчити інститут або ж вступити у відповідну академію. Адже тільки бійці, які закінчили заклад вищої освіти можуть претендувати на вищі офіцерські звання. Хоча можна буде закінчити інститут і після надходження на службу, записавшись на заочну чи дистанційну форму навчання.

Одним із закладів вищої освіти, що готує відповідних фахівців є Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля. Протягом навчання курсанти, студенти і слухачі проходять навчальну практику та стажування (виробничу практику) на відповідних посадах у підрозділах ДСНС України.

Як і солдати, пожежники мають свою систему звань і рангів. З плином років кожен працівник просувається по кар'єрних сходах, тим самим збільшуючи свої повноваження і оклад. Найвправніші можуть дослужити до офіцерських чинів, що дасть можливість претендувати на особливу посаду. Наприклад, відкриється доступ до місця інженера з пожежної безпеки, начальника підрозділу, головного пожежного округу і так далі.

Протягом минулого року та січня-березня 2019 року від роботодавців Черкащини надійшло 33 вакансії спостерігача-пожежного, пожежника-рятувальника та пожежного (респіраторника), з них 30 вакансій укомплектовані протягом чотирьох календарних днів.

Що стосується громадян, які шукали роботу за цим фахом, то таких у поточному році було 40 осіб. На сьогоднішній день на обліку служби зайнятості перебуває 29 таких безробітних.

Якщо ви мріяли про роботу пожежника-рятувальника, звертайтесь до найближчої установи служби зайнятості за місцем проживання.

 

Відділ інформаційної роботи ОЦЗ