25.06.2019 | 10:40

З метою профілактики виникнення дисбалансу на ринку праці в майбутньому, служба зайнятості вже сьогодні проводить профорієнтаційну роботу зі шкільною молоддю, яка через кілька років вийде на ринок праці. Питання організації профорієнтації на Черкащині прокоментував керівник обласної служби зайнятості Григорій Дендемарченко.

«На цей час 95 % шкіл Черкащини охоплені профорієнтаційною роботою. Це повинно створити передумови для професійної самореалізації молоді з врахуванням потреб ринку праці. Чим швидше ми зорієнтуємо хоча б частину випускників на реальний ринок, тим швидше роботодавці матимуть необхідний кадровий потенціал.

Служба зайнятості готова максимально сприяти зайнятості молодих осіб, використовуючи всі можливості, передбачені законодавством, сприяти створенню і збереженню робочих місць та забезпеченню соціального захисту молоді.

Існуючий дисбаланс на ринку праці в деякій мірі пов'язаний і з невідповідністю напрямків підготовки фахівців навчальними закладами потребам економіки. Доречі, в розвинутих країнах Європи лише 30 % випускників шкіл навчаються у закладах вищої освіти, а всі інші йдуть до професійно-технічних навчальних закладів – здобувають робітничі спеціальності. На виробництві вони займають середню ланку і, таким чином, підтримується баланс на ринку праці. На жаль в Україні ситуація протилежна. Тому для профілактики безробіття велику увагу служба зайнятості приділяє саме профорієнтаційній роботі зі шкільною молоддю.

Фахівці з профорієнтації орієнтують молоду людину у світі професій, розповідають, які професії затребувані в регіоні. Завдяки проведенню профдіагностичного тестування є можливість виявити нахили, темперамент, інтелектуальні здібності особи.

Профорієнтаційну роботу служба зайнятості проводять не лише з школярами, але й з їх батьками. Оскільки серед факторів, що впливають на вибір майбутньої професії та навчального закладу, на другому та на третьому місці, після інтересу до майбутнього фаху, знаходиться думка батьків та інших дорослих. Потрібно зламати стереотип, який існує в суспільстві ще з радянських часів, що вища освіта гарантує престижну роботу та гідний рівень оплати праці.

Молодь має виважено обирати майбутню професію. Необов'язково усім отримувати вищу освіту. Можна заробляти хороші кошти і бути затребуваним на ринку праці, маючи хорошу робітничу кваліфікацію. А оволодіння такими основними якостями особистості як енергійність, працездатність, ініціативність, відповідальність, комунікабельність, креативність та професіоналізм допоможуть успішно реалізувати себе у професійній діяльності та, й взагалі у житті.

Серед нового, що було впроваджено в діяльності служби зайнятості є функціонування Платформи з профорієнтації та розвитку кар’єри, сервіс якої знаходиться на офіційному вебсайті Державної служби зайнятості, розробленої з метою надання послуг з профорієнтації у дистанційному режимі.

Використовуючи он-лайн-сервіс «МОЯ ПРОФЕСІЯ: консультаційна мережа», що знаходиться на Платформі з профорієнтації та розвитку кар’єри, можна пройти тестування у онлайн форматі без відвідування служби зайнятості, щодо вибору або зміни професії, вибору майбутнього напряму професійного навчання, визначення схильності до підприємницької діяльності, оцінки власних здібностей та саморозвитку».

Відділ інформаційної роботи ОЦЗ