14.02.2019 | 10:00

«Хороший програміст – це той, хто дивиться в обидва боки, переходячи дорогу з одностороннім рухом».

Даг Ліндер

 

У переліку перспективних спеціальностей галузь інформаційних технологій займає особливе місце. Ця галузь вже змінила світ і продовжує відігравати ключову роль в подальшому технічному та інтелектуальному прогресі. Без комп'ютерів людству вже не обійтися, і фахівці, що в них розбираються – скрізь нарозхват.

З нагоди професійного свята – Дня комп'ютерника, що відзначається щороку 14 лютого,  служба зайнятості проаналізувала особливості інтелектуального фаху.

Найбільш яскравими представниками галузі інформаційних технологій є програмісти. Тобто, це спеціалісти, які займаються розробкою програмного забезпечення. Більшість людей, далеких від програмування, навіть не можуть собі уявити всього розмаїття напрямів, що включає в себе професія програміст. Адже крім домашніх та офісних комп'ютерів існують ще мобільні пристрої, промислові комп'ютери і так далі. Різноманітність комп'ютерної техніки зростає з кожним роком, розширюються і сфери її застосування, а значить професія програміст не тільки не втрачає актуальності, а й навпаки, стає все більш затребуваною. Це одна з найбільш високооплачуваних професій в Україні.

До особистих і професійних якостей програміста можна віднести наступні: володіння аналітичним складом розуму, гарною пам'яттю, здатністю вести складні математичні розрахунки, об'єктивно оцінювати можливості технологій та їх використання в кожному конкретному випадку. Також терпіння та витримка – є абсолютно незамінними якостями в такій роботі. Оскільки програмування – галузь, що бурхливо розвивається, тому потрібно вміти швидко адаптуватися і постійно вивчати щось нове. Інакше через кілька років цінність як фахівця може помітно знизитися. Обов’язково необхідно володіти вмінням об'єктивно оцінювати можливості технологій та їх використання в кожному конкретному випадку.

Для того, щоб бути конкурентоспроможним на ринку праці, такому фахівцю знадобиться постійно розвивати свої знання в галузі програмування. Також необхідно встигати стежити за всіма змінами в галузі комп'ютерних технологій, де знадобиться допитливість і вміння працювати з великою кількістю інформації. Фізично неактивна робота програміста вимагає від нього посидючості, зосередженості і вміння доводити до кінця тривалі, рутинні справи. Сучасному програмісту не обійтися без знання англійської мови. Він повинен відмінно розбиратися в будові комп'ютерів, знати принципи його роботи і володіти технікою швидкого друку на клавіатурі наосліп. Для роботи над проектами йому не обійтися без ініціативності та вміння працювати в колективі.

Програмістів умовно можна розділити на три категорії: прикладні програмісти – фахівці, які займаються розробкою конкретних програм, необхідних для роботи організації; системні програмісти – програмують операційні системи, інтерфейси до розподілених баз даних, працюють з мережами; веб-програмісти – мають справу з мережами, але, як правило, з глобальними, такими, як Internet, вони пишуть веб-інтерфейси до баз даних, створюють динамічні веб-сторінки тощо.

До переваг професії можна віднести: постійне професійне самовдосконалення, високий попит на ринку праці, високий рівень заробітної плати та творчість у щоденному робочому процесі.

Основним місцем роботи для програмістів є науково-дослідницькі центри, ІТ-компанії та організації, що в своїй структурі мають відділи програмістів або штатну одиницю. Також такі фахівці можуть реалізувати свої професійні ідеї у власній справі, створити команду однодумців  і започаткувати новий проект.

На Черкащині професію фахівця з інформаційних технологій можна отримати в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького, Черкаському державному технологічному університеті, Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини та Черкаському навчально-науковому інституті державного вищого навчального закладу "Університет банківської справи".

Попит на програмістів в регіоні є високим, але не тільки у галузі високих технологій. IT-спеціалісти потрібні і в банківській галузі, і сільському господарству, а також, власне, в самій IT-індустрії. На сьогодні таких налічується близько 100 тисяч, але потреба в нових фахівцях вимірюється десятками тисяч нових робочих місць у найближчі роки. Тому не дивно, що все більше українців прагнуть "ввійти в IT-галузь".

З початку 2018 року від роботодавців Черкащини надійшло 263 вакансії фахівців у галузі інформаційних технологій, з них за сприяння обласної служби зайнятості укомплектовано 232 вакансії. Середня тривалість укомплектування поданих вакансій становила чотири календарні дні. 

У переважній більшості такі вакансії надходили від ТОВ «Гроу АП ВЕЛЛ», ПрАТ «Миронівська птахофабрика», ТОВ «Айболит», ПАТ «Азот», ПП «Торговий Дім Поляков», Тальнівський РЕМ та інших.

Що стосується громадян, які шукали роботу за цією професією, то таких у минулому році було понад 1 000 осіб. На сьогоднішній день на обліку служби зайнятості перебуває 348 безробітних.

Рівень заробітної плати серед заявлених вакансій в середньому становить 6-7 тис. грн.

 

Трішки з історії... Програмування виникло тоді, коли з'явилася перша електронно-обчислювальна машина. У 1944 році була розроблена найпотужніша на ті часи обчислювальна машина «Марк-1», а вже в 70-х роках ХХ століття ця професія стала престижною і добре оплачуваною, не дивлячись на те, що розвиток програмування в різних країнах відбувався абсолютно по-різному. Без програмістів складно уявити наше нинішнє життя.

Відділ організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ