22.03.2019 | 09:40

«У питанні щодо повернення людей з інвалідністю до зайнятості, в доступних їм за станом здоров'я умовах праці, на допомогу приходить служба зайнятості. Від мети їх звернення залежить вибір послуг, які фахівці пропонують цим людям – це може бути отримання загальної інформації щодо працевлаштування, навичок для самостійного пошуку роботи, або ж допомога у реалізації власних бізнес-ідей та виборі підходящої професії», - наголосила під час фахової розмови у програмі на обласному радіо «UA: Черкаси» заступник директора Черкаського обласного центру зайнятості Марина Сорокіна.

З початку року послугами обласної служби зайнятості скористалися 1,4 тис. безробітних осіб з інвалідністю. Понад 100 таких людей знайшли роботу за сприяння служби зайнятості, ще 40 осіб були залучені до громадських та інших робіт тимчасового характеру.

За словами Марини Сорокіної працевлаштування - це лише частина послуг, що можуть отримати в службі зайнятості люди з особливими потребами. Окрім пошуку підходящої роботи, таким громадянам також пропонують послуги з професійного навчання. Можливістю проходити професійне навчання з початку року скористалися 60 безробітних осіб з інвалідністю. У випадку, якщо особа ще не визначилася щодо майбутньої професії, або бажає взагалі змінити сферу діяльності, є можливість пройти спеціальні профорієнтаційні тести та отримати фахову консультацію щодо визначення професійного спрямування, відзначила заступник директора.

Профорієнтаційна робота є важливою умовою для професійного самовизначення осіб з інвалідністю. Профконсультанти надають рекомендації щодо професійного вибору з урахуванням рекомендацій лікарів, професійних інтересів, нахилів та здібностей. За два місяці поточного року профорієнтаційні послуги надано 1 392 людям з інвалідністю.

Окрему увагу Марина Сорокіна звернула на те, що сприяння працевлаштуванню відбувається з урахуванням висновків медико-соціальної експертної комісії для повнолітніх осіб з інвалідністю та лікарсько-консультативних комісій лікувально-профілактичних закладів для неповнолітніх.

Так, спеціалісти таких комісій проводять експертизу професійної придатності осіб з особливими потребами, що здійснюється насамперед для професій, за якими вони працювали, навчалися, а також для професій, здобуття яких можливе в майбутньому. Також, лікарські комісії здійснюють докладний опис усіх чинників майбутньої трудової діяльності особи з інвалідністю, в якому обов'язково зазначаються протипоказання за станом здоров'я, відповідно до певних видів професійної діяльності, та  умови праці – важкість, напруженість, режим праці та відпочинку, форма організації праці, санітарно-гігієнічні норми тощо.

Для підвищення якості соціальних послуг для людей з інвалідністю в сервісних установах служби зайнятості оформлені інформаційні куточки, де можна ознайомитися з переліком послуг, що надає служба зайнятості, інформацією про види та розміри соціальної допомоги, пільги та інші соціальні виплати.

Наприкінці розмови, Марина Сорокіна відмітила, що для окремих категорій безробітних (одинокі батьки, особи, які мають малолітніх дітей, особи з інвалідністю, військовослужбовці, які брали участь у подіях на Сході та ін.), які потребують допомоги служби зайнятості не лише в період працевлаштування, а й в подальшому, здійснюється соціальний супровід за їх згодою від 6 місяців до 1 року. Фахівці служби зайнятості, у разі потреби, надають консультації, психологічну підтримку, тримають на контролі процес адаптації людини на новому робочому місці щодо надання та дотримання роботодавцем пакету соціальних послуг та створення належних умов праці.

Довідково: станом на 1 березня 2019 року кількість безробітних осіб з інвалідністю зросла на 41,4 %, у порівнянні із січнем-лютим минулого року, та становила 1 117 осіб. Загальна кількість вакансій, заявлена роботодавцями до укомплектування становить 1069 одиниць.

Відділ інформаційної роботи ОЦЗ