29.05.2020 | 13:11

Про те, як карантин змінив ринок праці в м. Черкасах, які є актуальні вакансії для містян та на яку допомогу можуть розраховувати роботодавці і безробітні прокоментувала на обласному телебаченні «UA: Черкаси» в ефірі програми «Тема дня» директорка Черкаського міського  центру зайнятості  Оксана Щербак.

На сьогодні карантинні обмеження, відобразилися на всіх галузях економіки. А які зміни відбулися на місцевому ринку праці?

У період дії карантину у місті Черкасах продовжують працювати підприємства, які забезпечують життєдіяльність країни: продуктові та господарські магазини, комунальні служби, лікарні, аптеки, транспортні підприємства, пошта, фінансові та інші установи. Тому, одним з найважливіших для нас завданням є знайти достойну роботу кожному громадянину та кваліфікований персонал кожному роботодавцеві. З урахуванням розвитку складної епідеміологічної ситуації в країні, міський центр зайнятості продовжує дистанційно підбирати для безробітних підходящі вакансії, пропонувати їм роботу та проводити попередні узгодження з роботодавцями щодо кандидатів на вакансію. Окрім того, пошук роботи громадяни можуть здійснювати самостійно через вебсайт служби зайнятості. Зокрема, в місті, незважаючи на введення карантинних заходів, працевлаштування безробітних відбувається. Упродовж дії карантину з 12 березня по 25 травня 2020 року у Черкаському міському центрі зайнятості зареєструвалося 2 111 безробітних громадян. З них, у травні отримали статус безробітного 645 осіб. За сприяння міської служби зайнятості, протягом цього періоду, роботу отримали близько 100 черкасців.

З яких підприємств найбільше звертаються працівники, які втратили роботу?

У цей період найбільша кількість громадян, які отримали статус безробітного, звільнені з ринкоутворюючих підприємств міста, установ галузі державного управління, малого та середнього бізнесу. Так, наприклад, із працівників підприємств переробної промисловості, у період дії карантину, статус безробітного отримали:

 - 104 особи з ДП «АЗС № 2» АТ «АК «Богдан Моторс»;

 - 31 особа з ПрАТ «АЗОТ»

 - 17 осіб з ПрАТ «ЧШК»;

 - 9 осіб з ТОВ «Світ ласощів» тощо.

Також активно звертаються працівники з підприємств, які провадять свою діяльність у галузі транспорту, зокрема це ПП «Еліт-Транс», ПП Синьоок І.І. КП «Черкасиелектротранс» Черкаської міської ради. За останнім місцем роботи громадяни працювали водіями автотранспортних засобів.

Звертається значна кількість громадян, які працювали у галузі туризму на посаді «менеджер (управитель) з туризму», зокрема, таких було 13 осіб.

У зв’язку з реформуванням галузей охорони здоров’я та освіти, значна частка відповідних фахівців також звернулася до центру зайнятості.

Який стан справ на сьогодні після впровадження в країні адаптивного карантину?

Станом на 26 травня поточного року на обліку в міському центрі зайнятості перебуває 3 893 безробітних, з яких 3 091 особа отримує допомогу по безробіттю, що становить 79,4 % від загальної кількості. За професійно-кваліфікаційним складом безробітні розподіляються за:

-робітничими професіями – 1 383 осіб або 35,5 %;

-за посадами службовців – 2 279 осіб або 58,5 %;

-231 особа без професії, або за найпростішими професіями, що становить 5,9 %.

Як карантин вплинув на активність роботодавців та яка середня заробітна плата пропонується по місту?

Протягом цього періоду до центру зайнятості звернулося 356 роботодавців, які подали 449 вакансій. Усього на цей час у центрі зайнятості є актуальними 879 вакансій. За сприяння центру зайнятості 131 місцевий роботодавець укомплектував 206 вакансій відповідними кадрами. Середній розмір заробітної плати вказаний у вакансіях становив 6 856 грн.

Станом на 26.05.2020 в центрі зайнятості є наявними 325 вакансій, з них із мінімальною заробітною платою 58, із зарплатою від мінімальної до середньої – 211, із зарплатою більшою за середню по області – 56. На одну актуальну вакансію претендує 12 безробітних. Середній розмір заробітної плати у вакансіях становить 7 228 грн., що на 15,2 % більше, ніж на кінець травня минулого року (станом на 26 травня 2019 року у базі даних центру зайнятості була наявна 641 вакансія із запропонованою середньою заробітною платою 6 273 грн.)

Які працівники найбільш затребувані на сьогодні?

Затребуваними на ринку праці міста залишаються медики, також користуються попитом малярі, сантехніки, монтажники системи утеплень будівель, головні бухгалтери, менеджери із збуту, працівники у галузі торгівлі та послуг, продавці-консультанти, продавці продовольчих товарів та інші. Зокрема, у літній період завжди збільшується потреба у кадрах роботодавців, які провадять свою діяльність по переробці сільськогосподарської продукції, овочів, фруктів. Серед таких можна виокремити ТОВ «Віджи Продакшин», в яких щосезону є попит на відповідних робітників. З поновленням діяльності підприємств галузі обслуговування та торгівлі, відкриттям літніх площадок та розвитком малого і середнього бізнесу збільшиться потреба у відповідних працівниках

Чи є підтримка від держави бізнесу в період карантину?  

Так, з кінця квітня поточного року відповідно до чинного законодавства надається допомога роботодавцям з числа суб'єктів малого та середнього підприємництва, які зупинили або скоротили діяльність за період карантину, для покриття витрат на зарплату робітникам, яким був скорочений робочий час. Далі роботодавець буде переказувати ці кошти своїм працівникам.

Чи звертаються роботодавці до міського центру зайнятості, щоб отримати допомогу для своїх працівників?

Станом на 29 травня  цього року по місту 76 роботодавців подали на розгляд до служби зайнятості відповідні пакети документів, з них по 48 позитивно прийняті рішення. 442 працівників вже отримали фінансову допомогу від держави.

Запрошуємо до співпраці всіх місцевих роботодавців. Від Вас – відповідно сформований пакет документів, від служби зайнятості – оперативність в опрацюванні матеріалу, фахова допомога та підтримка, для Ваших працівників – збереження повноцінних робочих місць, за рахунок державної допомоги.

На законодавчому рівні прийнято зміни щодо отримання допомоги по частковому безробіттю, у чому вони полягають?

Так, 29 травня поточного року набрав чинності Закон України, яким удосконалено процедуру отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину. Зміни передбачають:

 - подання документів до служби зайнятості на отримання допомоги по частковому безробіттю можна буде здійснити протягом 90 днів із дня зупинення або скорочення діяльності за місцем сплати єдиного внеску;

 - фізична-особа підприємець, який не має найманих працівників, теж може скористатися можливістю отримання допомоги по частковому безробіттю;

 - сума, отримана в рамках надання допомоги по частковому безробіттю, оподаткуванню не підлягає.

Найближчим часом Кабінетом Міністрів України будуть внесені зміни до відповідних законодавчих актів і механізм запрацює.

Черкаський МЦЗ

Відділ інформаційної роботи ОЦЗ