24.02.2021 | 13:40

У рамках проведення розширеного засідання регіонального відділення Всеукраїнської асоціації ОТГ у Новодмитрівській територіальній громаді відбулася зустріч очільників громад Черкащини, голови обласної державної адміністрації та обласної ради, керівників структурних підрозділів облдержадміністрації та Асоціації тергромад України. Від служби зайнятості участь у заході взяв директор Черкаського обласного центру зайнятості Григорій Дендемарченко.

«Нині ми зустрічаємося не в облдержадміністрації, а в одній з територіальних громад, і це не дивно, а закономірно. Адже зараз саме територіальні громади є безпосередніми суб’єктами усіх процесів, що відбуваються. Вони ініціюють, пропонують інвестиційні проекти, надають інформацію. Зі свого боку, ми теж активно долучаємося. Але нам треба поглиблювати таку співпрацю. На сьогодні важливо і вкрай потрібно знайти баланс і скооперуватися у нашій роботі. Громади, облдержадміністрація та облрада мають працювати разом. Така синергія зусиль дасть максимально позитивний результат у економічному, соціальному та інвестиційному розвитку», - звернувся до присутніх голова ОДА Олександр Скічко під час вітального слова.

Захід організовано в рамках проведення «Регіонального тижня», що передбачає комплексний підхід адресних інформаційних, навчально-консультативних, організаційних заходів для членів Всеукраїнської Асоціації ОТГ.

На сьогодні в області утворені 66 територіальних громад.

Для Черкащини, як і України в цілому, актуальним питанням залишається забезпечення зайнятості жителів сільської місцевості. Так, минулого року серед безробітних, які користувалися послугами Черкаської обласної служби зайнятості, близько половини становили сільські жителі.

На думку Григорія Дендемарченка, одним із шляхів вирішення зайнятості в сільській місцевості є підтримка з боку громад розвитку малого та середнього бізнесу на селі, зокрема фермерських господарств. Досягнути стабільної зайнятості на селі можливо за рахунок створення робочих місць в галузях, що гарантують зайнятість населення протягом всього року. Насамперед, за рахунок розвитку тваринництва та сфери обслуговування, а саме: перукарства, пошиття та ремонту одягу, розвитку переробної галузі продукції сільського господарства тощо.

Також служба зайнятості докладає максимум зусиль для підтримки підприємницьких ініціатив жителів села. Якщо безробітний виявив бажання започаткувати власну справу, фахівці служби зайнятості допоможуть йому в цьому. Однією з пропозицій буде проходження навчання в центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості за професіями, що дають знання з ведення бізнесу на селі. Серед професій, які можна опанувати: фермер, бджоляр, виноградар, овочівник, озеленювач, оператор маніпулятора, плодоовочівник, рибовод, тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва. Також фахівці допоможуть у складанні якісного бізнес-плану, а після його захисту, людина отримає одноразово виплату допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю.

Як зазначає керівник обласної служби зайнятості, понад третина вакансій, що надходять до обласної служби зайнятості, становлять вакансії роботодавців, які розташовані на території територіальних громад. Кадрові потреби в громадах області існують за такими професіями, як: бухгалтери, працівники медичної галузі, фахівці із соціальної роботи, спеціалісти державної служби, інспектори поліції, працівники у сфері надання побутових послуг. Також затребуваними є робітничі професії. Так, минулого року роботодавці громад заявляли про потребу в: токарях, водіях, слюсарях, машиністах насосних установок, складальниках, монтажниках, слюсарях-сантехніках, мулярах, продавцях.

Слід зауважити, що вирішення питання зайнятості на селі тісно пов’язане з сезонним характером сільськогосподарських робіт. Як правило, після закінчення сезону, спостерігається збільшення реєстрації працівників сільськогосподарських підприємств у службі зайнятості.

Тому одним із пріоритетних напрямків співпраці з територіальними громадами є організація та проведення громадських робіт.

Серед робіт, які можуть організовуватися: допомога соціально-вразливим верствам населення (у тому числі учасникам та сім’ям АТО та ООС), будівельні та ремонтні роботи на об'єктах соціальної сфери, відбудова історико-архітектурних пам’яток, екологічний захист навколишнього середовища, впорядкування місць поховання, меморіалів захисників Вітчизни, благоустрій територій населених пунктів (у тому числі навколо закладів освіти, здоров’я, культури).

Фінансування таких робіт, а це заробітна плата учасників громадських робіт та відповідна сума нарахованого єдиного соціального внеску, в основному здійснюється на пропорційній основі за кошти місцевих бюджетів та Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

На сьогодні між обласною службою зайнятості та територіальними громадами підписані угоди, в яких окреслені шляхи співпраці у напрямку подолання безробіття, сприяння зайнятості населення та стимулювання роботодавців до створення нових робочих місць на територіях громад. У адміністративних приміщеннях громад, а також у населених пунктах, які до них входять, фахівцями служби зайнятості здійснюється прийом громадян за погодженими з громадами графіками, зокрема, у центрах надання адміністративних послуг територіальних громад.

Під час відвідування територіальних громад, керівники місцевої та районної служби зайнятості знайомлять голів з переліком послуг та можливостями державної служби зайнятості.

У результаті проведених заходів серед мешканців ТГ, які перебували на обліку в службі зайнятості: 6387 осіб були працевлаштовані, 1809 осіб взяли участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру; 788 осіб - охоплено профорієнтаційними послугами; 5 осіб отримали одноразово виплату допомоги по безробіттю для відкриття власної справи.

По завершенню заходу керівництвом області та головами територіальних громад підписано Меморандум про співпрацю.

Сектор інформаційної роботи ОЦЗ