Директор Черкаського обласного центру зайнятості Григорій Дендемарченко про міграційні процеси на Черкащині:
«Починаючи з 90-х років минулого століття, український ринок праці почав вельми активно інтегруватись до ринків європейських держав і Росії. Найбільш активно він проявився у міграції робочої сили за межі України. Причому, згідно з експертними оцінками, після початку подій на Сході держави, відбулось зменшення трудової міграції українців до Росії та часткова переорієнтація потоків українських трудових мігрантів на ринки праці країн-членів Європейського Союзу. Так, найбільше приймають українську робочу силу Польща, Італія, Португалія та Іспанія.
Можна виокремити кілька категорій мігрантів – по-перше, це молодь, яка їде навчатися, по-друге, це люди, які виїжджають за кордон з метою пошуку достойного заробітку, третя категорія громадян, які взагалі бажають переїхати та обжитися там. Такі явища для економіки країни це не дуже добре, оскільки втрачається власний трудовий потенціал.
Наприклад, українці їдуть до Польщі з метою сезонного чи постійного працевлаштування. Утім, і інші держави ЄС останнім часом прагнуть активніше залучати до себе робочу силу з України.
Водночас відбувається певна зміна структури українських трудових мігрантів до країн-членів ЄС. Якщо у 90-х роках минулого століття потоки української трудової міграції спрямовувались, в основному, у сферу будівництва, сільського господарства, торгівлі та виконання домашніх робіт, включаючи догляд за літніми людьми, то останніми роками в європейських країнах усе більше зростає попит на кваліфіковану робочу силу, в тому числі і з України.
Взагалі, цілий ряд країн, особливо сусідніх, вочевидь, розглядають Україну як джерело дешевої робочої сили для розвитку своєї економіки. Так, за оприлюдненими даними Центру економічної стратегії щодо трудової міграції українців, то близько 4 млн. наших громадян або 16 % працездатного населення країни є трудовими мігрантами.
Одночасно за межами України може перебувати близько 2,6 - 2,7 млн. осіб. Це означає, що українці їдуть за кордон на короткий термін, заробляють там кошти і повертаються додому. Головна причина трудової міграції в Україні – це високий рівень оплати праці за кордоном та наявні робочі місця. Але, згідно з результатами дослідження, яке проводив Центр, більшість заробітчан вважають за краще повернутися назад в Україну.
Найбільш загрозливим в плані відтоку робочої сили за кордон є те, що туди їде молодь. За спостереженнями експертів, які робили дослідження на замовлення Національного банку Польщі, на заробітки до цієї країни їде дедалі більше української молоді. Якщо раніше середньостатистичний український заробітчанин у Польщі представляв собою 42-річного чоловіка, то тепер його середній вік – 32 роки. Крім того, серед заробітчан значно поменшало тих, хто має дітей. Якщо ще п'ять років тому бездітних було 24 %, то нині – вже 54 %. А це, може означати, що частина цих мігрантів не матиме мотивації повертатись в Україну.
Такий розвиток ситуації на тлі скорочення та старіння населення України може негативно вплинути на розвиток економіки нашої країни. До того ж, сьогодні багато молодих людей бажають отримати освіту за кордоном, яка до речі, в багатьох випадках, може бути дешевшою ніж у нас, то велика ймовірність того, що після її здобуття, вони можуть реалізувати свої набуті знання в іншій країні. А це вже досить високі ризики для економіки нашої країни.
Що стосується Черкащини, то для нас ці питання є також досить актуальними. Лише за офіційними даними минулого року область залишило майже 16,5 тис. осіб. Основу міграційного обороту становить внутрішньо регіональна міграція, у складі якої переважає рух населення із сільської місцевості до міст. Що, в першу чергу, пов’язано з можливостями прикладання праці на селі, не завжди високим рівнем заробітної плати на сільськогосподарських підприємствах та бажанням сільського населення, особливо це стосується молоді, покращити своє соціально-побутове становище.
Для Черкащини, на відміну від інших областей, особливо західних регіонів, актуальними є питання саме міжрегіональної міграції, яка характеризується значними міграційними зв’язками з містом Києвом та Київською областю, безперечно головним чинником, який на це впливає є рівень заробітної плати в регіоні.
Таким чином, внаслідок як природного так і міграційного скорочення населення регіону, потребують вирішення питання щодо можливостей забезпечення роботодавців регіону кваліфікованими кадрами. Вже сьогодні досить проблематично знайти кваліфікованого працівника, навіть за умов високого рівня запропонованої заробітної плати.
Актуальними є вакансії інженерів, електромонтерів, електриків, енергетиків, електрослюсарів, апаратників для різних технологічних виробництв, електрогазозварників, мулярів, водіїв з відкритими категоріями, тощо. На цей час на ринку праці Черкащини існує дисбаланс – ринок праці перенасичений працівниками за одними спеціальностями та відчувається дефіцит за іншими, що в свою чергу ускладнює питання забезпечення кадрових потреб роботодавців».
Відділ організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ