14.12.2018 | 15:59

Коли судиш інших, шукай у їхній провині відсутність провини. Тоді в людях буде згода. Коли судиш себе, шукай провину там, де провини не видно. Тоді твої чесноти ще більше усталяться.

Китайський філософ Хун Цзичен

Професіонали своєї справи, які стоять на сторожі Закону України, відзначають своє професійне свято в середині першого зимового місяця. День працівника суду було встановлено на державному рівні у 2000-му році відповідним Указом Президента. З тих пір, працівники судової системи, зокрема співробітники Конституційного суду, арбітражного і суду загальної, юрисдикції відзначають цей день 15 грудня.

Судова система України функціонує на основі єдиних конституційних принципів і керується у своїй роботі статтями Закону України «Про судоустрій України». Вершити правосуддя, значить прийняти справедливе рішення. Тому робота суддів носить багатосторонній характер і пов’язана з відповідальністю та скрупульозністю. Факти і тільки факти вирішують, хто буде нести відповідальність за свої вчинки. Не кожен може впоратися з подібною місією, враховуючи, що працювати доводиться з різними людьми.

З моменту виникнення правової держави судді користувалися незмінною повагою і недоторканністю. Функціонування держави неможливе без судової гілки влади, яка відповідає за справедливість рішення суперечок і правильність трактування законів. Головна вимога часу – у країні мають працювати професійні, доброчесні, незалежні від будь-якого політичного чи адміністративного впливу судді, гідні цього високого звання.

Незважаючи на престижність професії судді, вона залишається однією з найбільш складних і важливих. Суддя вирішує долі людей, виносить вердикт щодо винуватості або невинуватості в кожній справі. Перед винесенням рішення він видаляється в кабінет, куди забороняється входити стороннім, телефонувати або впливати на прийняття рішення. Не важко уявити, який тиск може відчувати суддя з боку третіх осіб в особливо важливих справах.

До професійних обов’язків працівників судової системи можна віднести наступні. Крім відмінного знання законодавства, фахівець повинен володіти високими моральними якостями, щоб оцінити вчинок з «людської» точки зору. Судове засідання – це високоемоційний захід для всіх присутніх, важливо стримувати напругу в залі, контролювати поведінку учасників процесу. Інтуїція – важлива якість професіонала, проте не можна цілком на неї покладатися. Об’єктивність, самостійність, холоднокровність – важливі якості фахівців юридичних професій.

Обов’язки судді залежать від специфіки роботи (адміністративні, кримінальні справи тощо). Головна функція – винесення рішення на основі Конституції, законів і нормативних актів. Недоторканність – наріжне поняття у цій галузі, фахівці цього рівня нікому не підкоряються, крім законів. Робота судді пов’язана з ризиком, який називається «конфлікт інтересів». Тому вони повинні всіма способами уникати ситуацій, які можуть очорнити їх гідність чи змусити засумніватися в законності рішення.

До переваг професії суддя відноситься – престижність професії, корисні знайомства в юридичній галузі та недоторканність. До недоліків – професія пов’язана з можливими загрозами, суддя не має права займатися іншою діяльністю, крім наукової і викладацької,  та надзвичайно висока відповідальність.

Найбільш поширеною посадою є світовий суддя. Він може розглядати справи різних специфікацій. Наступний в ієрархії – пост районного судді — він розглядає справи, якими не може займатися світовий. Арбітражний суд – вища інстанція, сюди потрапити дуже складно. Крім закінчення закладу вищої освіти за юридичною спеціальністю і суттєвого досвіду, кандидат повинен мати відмінну репутацію. Працевлаштування передбачає повну перевірку кандидата з боку фіскальних органів і прокуратури.

З початку 2018 року від роботодавців Черкащини надійшло 15 вакансій працівників судової системи, з них за сприяння обласної служби зайнятості укомплектовано 10 вакансій. Середня тривалість укомплектування поданих вакансій становила три календарні дні. 

Вакансії таких працівників надійшли від Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, Черкаського та Лисянського районних судів, Черкаського окружного адміністративного суду, Господарського суду Черкаської області, Державної виконавчої служби у Чигиринському районі, Чигиринського районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції, а також від місцевих підприємців Марини Кожем´яки та Інни Іщук.

Що стосується громадян, які шукали роботу за професіями в судовій гілці влади, то таких у поточному році було 103 особи, з них 15 громадян працевлаштовано. На сьогоднішній день на обліку служби зайнятості перебуває 38 безробітних.

Рівень заробітної плати серед заявлених вакансій в середньому становить понад 4 тис. грн.

Довідково: За активним посиланням https://sites.google.com/site/suddaakmajbutnaprofesia/pro-nas/naucnye-centry розміщується перелік закладів у яких можна здобути судейсько-юридичну освіту.

Відділ організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ