08.02.2017 | 10:09

Питання про актуальні робітничі професії на Черкащині та послуги служби зайнятості безробітним щодо здобуття професійного навчання прокоментував журналістам всеукраїнського телеканалу «24» директор Черкаського обласного центру зайнятості Григорій Дендемарченко.

Директор відзначив, що однією з дієвих традиційних послуг служби зайнятості, скерованою на підвищення професійного рівня безробітних та задоволення потреб роботодавців у кваліфікованих кадрах, є організація та проведення професійного навчання клієнтів служби зайнятості під кадрові замовлення роботодавців. Загалом професійно-технічна освіта області, в цілому, відповідає потребам роботодавців, адже в регіоні стабільно існує попит на професії – верстатник деревообробних верстатів, водій навантажувача, електрогазозварник, кухар, манікюрник, кравець, оператор котельні, машиніст (кочегар) котельні, тракторист-машиніст, перукар, швачка.

«Серед вакансій, які подають роботодавці регіону майже дві третини становлять – робітничі професії. Також підвищеною потребою серед наших роботодавців користуються особи які володіють не лише високим професійним рівнем а й мають суміжні професії, можуть виконувати різнопланову роботу, наприклад, водій, у якого відкриті всі категорії, водій навантажувача, водій-експедитор, машиніст-екскаваторник з умінням працювати на грузовому автомобілі, тракторі тощо. Що стосується фахівців, то користуються попитом ті, які можуть виконувати декілька напрямків роботи, як то, бухгалтер, кадровик, секретар тощо. Особливо це актуально для невеликих компаній. Минулого року майже 8 тис. безробітних регіону пройшли відповідне професійне навчання, його організація під конкретні замовлення роботодавців сприяла тому, що 98 % після закінчення навчання одразу отримали роботу», - наголосив Григорій Дендемарченко. 

Фахівці служби зайнятості вивчають потреби роботодавців на перспективу. В кожному центрі зайнятості володіють інформацією стосовно змін, які передбачаються на підприємствах міста чи району в найближчий рік. Це дозволяє, за відсутності підходящих претендентів на перспективні вакансії, підготувати спеціалістів, які будуть відповідати потребам роботодавця

Директор обласного центру зайнятості переконаний, що в умовах загострення проблеми працевлаштування набуває великого значення питання щодо правильного вибору професії, з урахуванням не тільки побажань людини, а й потреб ринку праці. Саме тому, сьогодні важливо проведення планомірної, постійної профорієнтаційної інформаційно-роз’яснювальної роботи, насамперед, із шкільною молоддю.

Черкаська обласна служба зайнятості вже багато років тісно співпрацює з навчальними закладами регіону, які мають повноцінну освітню та виробничу базу. Серед таких закладів є Черкаське вище професійне училище, яке створене у 1977 році і  виховало за цей час не одне покоління робітників. Училище готує робітників переважно для харчової промисловості та сфери обслуговування: пекарів, кухарів, офіціантів, кондитерів, продавців продовольчих та непродовольчих товарів, апаратників стерилізації консервів. За направленням центрів зайнятості області протягом останніх трьох років в учбовому закладі пройшли перенавчання понад 100 безробітних. Високий рівень організації професійного навчання сприяє тому, що його випускники користуються попитом на регіональному ринку праці. Так 90 % випускників залишаються працювати на підприємствах міста та області, де забезпечуються робочими місцями згідно отриманої професії. Близько 10 % випускників продовжують навчання у вищих навчальних закладах.

В рамках підготовки відеосюжету на всеукраїнському телебаченні відбулася зустріч журналіста телеканалу «24» з випускницею Черкаського вищого професійного училища Вікторією Калініною та безробітною, яка перенавчається у закладі Іриною Жук. Вікторія навчається за спеціальністю «офіціант, бармен», неодноразово була призеркою і переможницею всеукраїнських і міжнародних фестивалів з кулінарної майстерності. У своєму коментарі дівчина розповіла, що «Ще навчаючись в школі свідомо підійшла до вибору заняття і зрозуміла - є велике бажання стати офіціантом. Нині закінчую навчання в училищі та переконана, що завжди матиму гідну зарплату і ніколи не залишуся без роботи». Вже сьогодні Вікторії запропонували посаду офіціанта у місцевому кафе, куди вона вже незабаром буде працевлаштована.

У свою чергу безробітна Ірина Жук, яка перебуває з січня цього року на обліку в Черкаському міському центрі зайнятості, на сьогодні, за направленням центру перенавчається під замовлення роботодавця у вищому професійному училищі та здобуває спеціальність «кухар». За словами Ірини кілька років пошуку роботи за фахом «соціальний педагог, практичний психолог» не дали результатів, тому отримавши пропозицію від фахівців міського центру зайнятості перекваліфікуватися за новим фахом – не роздумуючи погодилася. «Я вирішила займатися тією справою, яка приносить мені задоволення, а саме приготуванням їжі. Вірю, що мої нові вміння та здобуті тонкощі кулінарного мистецтва зможу втілити не тільки на кухні вдома але й на новій роботі», - відзначає у коментарі Ірина.

Яскравим прикладом співпраці служби зайнятості, органів влади та роботодавців є організоване минулого року професійне навчання безробітних на замовлення Черкаської міської ради для укомплектування вакансій КП «Черкасиелектротранс». У зв’язку з відновленням діяльності еклектричного транспорту в місті  виникла потреба в кадрах за професією «водій тролейбуса». Черкаський міський центр зайнятості запропонував укомплектувати існуючі вакансії за рахунок безробітних. В результаті чого на базі Навчально-курсового комбінату «Київпастранс» закінчили навчання і працевлаштовані на підприємство за набутою професією 9 осіб, 2 чоловік ще продовжують навчання.

Одним із тих, хто перенавчився і вже cьогодні працює водієм тролейбуса в КП «Черкасиелектротранс» є Олег Жалдак. У своєму коментарі журналісту телеканалу він повідомив, що «Мрія дитинства взяла верх, тому я вирішив змінити здобутий фах «кухара» на «водія тролейбуса». Навчання проходило в Києві, де столичні водії І класу розповідаючи теорію, надали можливість закріплювати нові знання на практиці. Я задоволений, що дізнався ряд різноманітних секретів з водіння, які допомагають мені вже сьогодні вправно керувати і впевнено відчувати себе під час перевезення пасажирів по місту», - розповів Олег.