Після анексії Автономної Республіки Крим Росією в 2014 році багато кримчан залишили півострів і переїхали на материкову Україну. За інформацією Міністерства соціальної політики України, станом на лютий 2019 року з тимчасово окупованих територій Донбасу та АР Криму переїхало близько 1 мільйона 400 тисяч осіб. Це громадяни, які офіційно зареєструвалися як переселенці. За різними оцінками, кількість таких громадян складає від кількох десятків тисяч до понад сотні тисяч.
У рамках проведених заходів з нагоди відзначення Дня кримськотатарського спротиву російській окупації заступник директора Черкаського обласного центру зайятості Марина Сорокіна прокоментувала журналістам Філії ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Регіональна дирекція UA: ЧЕРКАСИ" ситуацію щодо зайнятості внутрішньо переміщених громадян на Черкащині.
Людям, як залишили власні домівки, роботу, вимушено переїхали на мирну територію потрібно було вирішувати багато питань, щоб повернутися до звичного життя. Одне з актуальних питань – це працевлаштування. Повірити у власні сили та реалізувати себе у професійній діяльності допомогла служба зайнятості.
З початку подій на Сході України, анексії півострова і по цей час на обліку Черкаської обласної служби зайнятосі перебувало 2 016 внутрішньо переміщених громадян, які мали статус безробітного, з них 101 особа з АР Крим. За цей період за сприяння служби зайнятості працевлаштовано понад 1 000 громадян, зокрема 44 кримчанина на посади адміністратора, електромеханіка, майстра з виробничого навчання, дорожнього робітника, майстра з виготовлення меблів, лаборанта, вантажника, будівельника-покрівельника тощо.
Одноразово допомогу на започаткування власної справи отримали 30 внутрішньо переміщених громадян, з них 1 особа з АР Крим. Також 14 осіб було працевлаштовано на нові робочі місця з виплатою компенсації роботодавцю у розмірі єдиного соціального внеску впродовж 12 місяців, з них 3 кримчан таким чином знайшли роботу. Ще 76 переміщених громадян, в тому числі 3 кримчан, працевлаштовано з компенсацією витрат роботодавцю на оплату праці.
У своєму коментарі Марина Сорокіна наголосила, що вже протягом січня 2019 року послуги обласної служби зайнятості отримували 108 внутрішньо переміщених осіб, які одержали довідку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», з них 85 осіб мали статус безробітного, 7 громадян працевлаштовано, 8 осіб проходили професійне навчання. Безробітними з числа внутрішньо-переміщених громадян, у переважній більшості, є представники жіночої статі, які становлять 66,7 %.
Яскравим життєвим прикладом можна вважати історію кримчанина Віталія Панченка, який ще у 2014 році у зв′язку з подіями переїхав з АР Крим на Черкащину та відразу перейнявся питаням пошуку роботи. Віталій, маючи дві вищі освіти за спеціальностями «Літаки та авіадвигуни» і «Організація тилового забезпечення військ», відразу звернувся за допомогою у працевлаштуванні до Черкаського міського центру зайнятості. Фахівці центру запропонували актуальну вакансію в АТ «Черкаський автобус». На цей час чоловік працює на відповідному підприємстві на посаді начальника конструкторського бюро текстової документації відділу головного конструктора та задоволений роботою.
Прикладом реалізації власних бізнес-ідей може слугувати і життєва історія кримчанки Юлії Рожно, яка у 2014 році звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Черкаського міського центру зайнятості та виявила бажання започаткувати власну справу. Пройшовши начання на курсах з підприємницької діяльності жінка успішно захистила бізнес-план щодо створення фото арт-студії. На сьогодні Юлія успішна підприємниця, має своїх клієнтів та розширює коло своїх зацікавлень.
Наприкінці розмови заступник директора відзначила, що «Служба зайнятості – це сервісна установа, яка виконує вкрай важливу соціальну функцію, допомагаючи людям. Ми завжди відкриті до співпраці і прагнемо бути на крок попереду. Для нас важливо бути ближчими до людей, консультувати, направляти, а найголовніше – надавати допомогу в пошуку гідної роботи із достойною заробітною платою».
Відділ організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ