27.12.2018 | 08:00

Понад три тисячі працівників державних установ України, які зайняті в архівознавстві, щороку в грудні відзначають професійне свято День працівників архівних установ.

Ці фахівці працюють більш ніж в семи сотнях організацій, які підпорядковані Державному комітету архівів України. На плечах українських архівістів лежить турбота майже про 60 мільйонів одиниць зберігання різних видів документів. Історія України – великі і малі події, історія цілих поколінь, як конкретних людей, так і сімей, міст, селищ. А працівники архівних установ зберігають, комплектують та ведуть облік усіх цих документів.

Архіваріуси – люди високоінтелектуальні. Помилково думати, що їм легко розбиратися в історії та документообігу. Існує безліч допоміжних знань, без яких архіваріус не зможе впоратися з потоком інформації.

Сьогодні в Україні налічується близько 15-ти вищих навчальних закладів, в яких ведеться підготовка кадрів для архівних установ. Фахівець такого профілю повинен володіти фундаментальними знаннями, щоб не загубитися в «паперовому» світі.

На цей час на кожному великому підприємстві, що має багаторічний досвід роботи, є спеціальний відділ, в якому зберігається вся документація, або є фахівець, який займається цими питаннями. З роками паперів накопичується досить багато. І щоб без зусиль відшукати потрібний документ, необхідно їх всі розкласти по категоріям. Ось тут і приходить на допомогу спеціаліст за професією «архіваріус».

Професія архіваріус полягає в тому, що працівник повинен стежити не тільки за збереженням всієї документації у відділі, але і обов’язково вміти її систематизувати. У деякій мірі його робота схожа за своїми функціями на бібліотекаря, оскільки, отримавши завдання знайти певний документ, архіваріус його шукає і видає відвідувачу. Якщо виникає необхідність, то працівник повинен зробити конкретні витяги або ксерокопії. Щоб папери як можна довше зберегли свій первісний вигляд, архіваріус повинен підтримувати оптимальну вологість у приміщенні, стежити за тим, щоб документи не були пошкоджені гризунами.

До переваг професії архіваріус можна віднести відсутність вимог спеціальної освіти та фізичних навантажень. Щодо недоліків, то для цієї професії характерна невисока оплата праці та відсутність кар’єрного росту.

До особистих якостей працівника, які забезпечать успіх у цій галузі професійної діяльності відноситься організованість, акуратність, педантичність, чіткість, зібраність, завзятість,  самоконтроль та посидючість.

На цей час для зручності і оперативності в роботі архіваріуса та користувачів застосовуються нові електронні сервіси – електронний документообіг, мультимедійні ресурси, електронні бібліотеки, колекції цифрових ресурсів тощо.

З початку 2018 року від роботодавців Черкащини надійшло 23 вакансії архіваріуса, з них за сприяння обласної служби зайнятості укомплектовано 20 вакансій. Середня тривалість укомплектування поданих вакансій становила п’ять календарних днів. 

Вакансії таких фахівців надійшли від КЗ «Черкаський обласний краєзнавчий музей» Черкаської обласної ради, Заповіднику «Батьківщина Тараса Шевченка», Черкаської обласної державної адміністрації, Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації, Маньківської районної державної адміністрації, Управління регіонального і агропромислового розвитку та інфраструктури Христинівської районної державної адміністрації, Головного управління держгеокадастру у Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області тощо.   

Що стосується громадян, які шукали роботу в архівній справі, то таких у поточному році було 96 осіб. На сьогоднішній день на обліку служби зайнятості перебуває 33 безробітних.

Рівень заробітної плати серед заявлених вакансій в середньому становить понад 4 тис. грн.

Відділ організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ