19.01.2024 | 10:45

За словами директора Черкаського обласного центру зайнятості Олександра Джура, сума гранту, на яку може розраховувати заявник, прямо залежить від готовності працевлаштувати додаткових працівників. Якщо зобов’язуєшся взяти на роботу одну людину – можеш отримати до 250 тис. грн, за два робочі місця – від 250 до 500 тис. гривень, а за чотири – від 500 тисяч до мільйона.

Кожна така людина повинна бути оформлена на повний робочий день, а також отримувати зарплату, не меншу мінімальної. Взяти працівників на роботу потрібно протягом шести місяців після отримання грантових коштів. А працювати вони повинні надалі не менше двох років. 

Ще одна умова – офіційне працевлаштування самих підприємців. Так, для отримання гранту від 500 тисяч потрібно бути зареєстрованим ФОПом не менше трьох років до моменту подання заяви.

Суми від 500 тисяч надають на умовах співфінансування: 70 % вартості проєкту – за рахунок гранту, 30 % – за рахунок коштів заявника (власних або кредитних).

На отримання гранту можуть претендувати не лише захисник чи захисниця, які хочуть розвивати власну справу, а й їхні дружина або чоловік. Грантовий проєкт має бути реалізовано протягом трьох років. За цей час шляхом сплати податків підприємець фактично повертає кошти, які отримав для реалізації проєкту від держави.

Серед тих, хто виграв грант, 48-річний черкащанин Олександр Максюта

– Фактично всю свою професійну діяльність я займався ремонтом автомобілів. Вмію це робити професійно. Варіантів було небагато: аби працюй на когось, або створюй щось своє. Був час, коли працював на “дядю”, але мав й інший досвід: період, коли орендував бокс і працював на себе. Зараз хочу продовжити вже власну справу, – зазначає Олександр.

За власні кошти Олександр купив гараж, а за грантові – обладнання. СТО Олександра має напрям рихтування кузовів. 249 тис. гривень він отримав наприкінці минулого року. За них купив рихтувальний статель, а також замовив професійний набір інструментів.

Про таку грантову можливість він дізнався від побратима, який саме їхав на консультацію до центру зайнятості. Згодом Олександр написав власний бізнес-план, захистив його і вже через 1,5 місяця отримав кошти та почав втілювати свій проєкт.

– Людина не може знатися в усіх сферах діяльності. Наприклад, треба було писати розрахункову частину – в цьому допоміг знайомий бухгалтер. З написанням самої заявки допомогли молодші друзі, – ділиться чоловік.

До започаткування власної справи Олександр провів майже два роки у ЗСУ, був командиром стрілкового відділення. Мобілізувався у перший день повномасштабного вторгнення. Кілька тижнів тому демобілізувався за станом здоров’я. На питання, чи вагався під час подання грантової заявки, відповідає: “Коли у країні війна, складно прорахувати всі ризики. Але ти або хвилюєшся і сидиш, або береш і робиш.”

Нині реалізує власний грантовий проєкт і 25-річний Віктор Чернюк. На Жашківщині він виробляє пінобетонні блоки для утеплення помешкань. 

– Дуже багато наших будинків були зведені ще у 70-х роках. На ті часи не дуже задумувалися про такі поняття як тепло- та гідроізоляція. Тож маємо багато будинків, у яких взимку людям холодно. Я допомагаю людям вирішити цю проблему – утеплюю домівки пінобетоном, – пояснює свою бізнес-ідею Віктор.

Про утеплення пінотеботоном він дізнався у 2021 році. У листопаді того ж року відкрив ФОП і почав тестувати технологію. А вже в лютому 2022-го мобілізувався на захист країни.

У травні 2023 року Віктор демобілізувався і вирішив продовжити власну справу. Для розвитку бізнесу подав грантову заявку. До цього він уже мав досвід у написання подібних заявок, тож шаблон бізнес-ідеї не здався йому складним.

У межах гранту вдалося залучити 249 тис. гривень гранту. Їх Віктор витратив на придбання обладнання та сировини.

Поки що чоловік працює сам. Найняти собі помічника планує в лютому.

Військовим, які також захочуть податися на грант, він радить уважно прораховувати бюджет.

– Якщо плануєте купувати обладнання, поспілкуйтесь із постачальником, порахуйте вартість доставки і теж зазначте її. Окрім того, чітко дізнавайтеся й саму вартість оснащення. У мене була така проблема: спочатку постачальник надав інформацію про вартість у доларах, я зазначив її у заявці. Потім долар подешевшав, у мене залишились кошти, але щоб витратити їх, потрібно змінювати бізнес-план і погоджувати його з центром зайнятості. А це може зайняти кілька місяців, – пояснює Віктор. 

Головне ж, переконаний він, якісно робити свою роботу.

– Щоб бізнес добре йшов, треба не забувати, що ціль будь-якого підприємництва – це не лише заробити кошти, а й створити щось, що допоможе людям вирішити якісно їхню проблему, – резюмує Віктор Чернюк.

Детальніше про умови надання гранту, а також поради про те, як написати бізнес-ідею, можна на сайті Державного центру  зайнятості. Зокрема, там опублікований посібник, який може стати помічним під час написання заявки. 

За матеріалами сайту "18000"