29.05.2018 | 10:56

У зв’язку з тим, що питання легалізації праці залишається  на цей час актуальним, Черкаська обласна служба зайнятості зі свого боку проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу як серед населення так і серед роботодавців щодо переваг легальної зайнятості.

Про це та інші питання щодо пріорітетів в діяльності служби зайнятості розповів, днями, директор Черкаського обласного центру зайнятості Григорій Дендемарченко в інтерв’ю журналісту обласного  дротового радіо «Рось» Філії ПАТ «НСТУ» «Черкаська регіональна дирекція».

Він відзначив, що легалізація зайнятості населення – це вимога сьогодення. Знизивши ставку нарахування єдиного соціального внеску до 22 % держава зробила крок на зустріч бізнесу  та очікує легалізації робочих місць і підвищення рівня заробітної плати. «Як свідчить практика частка роботодавців малого та середнього бізнесу не укладають трудові договори з найманими працівниками з метою мінімізації витрат та отримання максимального прибутку. Виплачуючи заробітну плату неофіційно в «конвертах» роботодавець позбавляє свого працівника на основну та додаткову відпустки, на оплату лікарняного, на дотримання встановленої законодавством  норми тривалості робочого часу, на допомогу по безробіттю, на гарантії за колективним договором, на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та пенсійне забезпечення. Погоджуючись на «тіньову» зайнятість, працівники повинні розуміти, що їх очікують ризики пов’язані з захистом своїх трудових прав  та соціальним захистом у разі скрутних життєвих обставин», - наголосив Григорій Дендемарченко.

За його словами з початку 2018 року проведено понад 300 семінарів щодо питань змін у законодавстві про зайнятість, в яких взяли участь 4,2 тис. роботодавців області. Під час таких зустрічей піднімаються питання легального працевлаштування, виплати зарплати, відповідальності роботодавців у разі порушення трудового законодавства тощо. На ці семінари також запрошувалися представники управління Держпраці. У січні-квітні поточного року за їх участю проведено 130 таких семінарів.

Також Черкаська обласна служба зайнятості бере участь у роботі міжвідомчої робочої групи з питань забезпечення реалізації рішень, спрямованих на підвищення рівня оплати праці та дотримання норм законодавства в частині мінімальної заробітної плати. На засіданнях робочої групи щомісячно розглядаються актуальні питання легальної зайнятості та заробітної плати.

«Своїм головним партнером у забезпеченні легальної зайнятості громадян служба зайнятості вважає саме роботодавців. Налагодження тісної співпраці з ними є одним із пріоритетів у роботі. І це має позитивні результати. Спостерігається певна позитивна динаміка щодо надходження вакансій до центрів зайнятості та філій обласного центру зайнятості. З початку року кількість поданих вакансій збільшилась в порівнянні з попереднім роком на 6 % та становила 15,3 тис. одиниць. Це дозволило забезпечити роботою понад 13,6 тис. мешканців Черкащини. При цьому кількість осіб, які її отримали в перші дні, ще до набуття статусу безробітного, зросла в порівнянні з січнем-квітнем 2017 року на 22 % та становила 5,7 тис. осіб.», - проаналізував директор обласного центру зайнятості.

Водночас підвищення мінімального розміру заробітної плати до 3 723 грн. з 1 січня 2018 року позначилось на якісних характеристиках вакансій. Зокрема, суттєво збільшився середній розмір заробітної плати за вакансіями, які були заявлені до укомплектування. Так, якщо минулого року він становив майже 3,5 тис. грн., то за вакансіями, заявленими з початку цього року, середній розмір зарплати становить  майже 4,3 тис. грн. тобто зріс на 22 %.

Він підсумував, що офіційне укладання трудових відносин, виплата належної працівникові суми заробітної плати, відповідно до чинного законодавства, - це основа соціальної захищеності працівника. Адже, заробітна плата – одна з головних економічних категорій, яка поєднує  інтереси працівників, підприємців та держави і, безпосередньо впливає на рівень життя населення.  І навпаки нелегальна заробітна плата послаблює соціальний захист працівників, зменшує надходження до бюджетів та державних соціальних фондів.

 

Відділ організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ