16.07.2020 | 11:00

Швидкість змін у світі зростає шаленими темпами, а складність професійних задач невпинно збільшується.

На початку 2000-х ми не чули таких слів, як хедхантер, менеджер соціальних мереж, СЕО-оптимізатор тощо. Утім, зараз це одні із найбільш необхідних спеціалістів, без яких не «живе» жоден бізнес.

І от знову, так само як і 20 років тому, ми чуємо нові, майже фантастичні слова та спеціальності, проте не кожен ще розуміє той необхідний набір софт та хард скіллз, без яких не стати ані спеціалістом нової професії, ані просто професіоналом, який знатиме свою справу від А до Я.

Щоб допомогти молодим людям з вибором професії, служба зайнятості пропонує пізнати себе та удосконалитись, пройшовши безкоштовні навчальні програми  та тести на освітніх онлайн-платформах: «Дія. Цифрова освіта» (https://osvita.diia.gov.ua), Освітній портал державної служби зайнятості (https://skills.dcz.gov.ua), Платформа масових відкритих онлайн-курсів «Prometheus» (https://prometheus.org.ua), а також навчання на Міжнародній освітній платформі Coursera (https://www.coursera.org).

Про те, яким чином старшокласнику знайти відповіді на питання щодо професійного майбутнього та про інші новації в службі зайнятості прокоментувала заступниця начальниці відділу організації профорієнтації Черкаського обласного центру зайнятості Юлія Мельниченко тележурналістам ТРК «ВІККА».

Період карантину прискорив перехід багатьох видів діяльності у дистанційний режим. Тому можливість проходження навчання та тестування в онлайн форматі стає дедалі актуальним напрямком.

Під час розмови з журналістами Юлія Мельниченко звернула увагу на функціонування інтернет-платформи державної служби зайнятості «Профорієнтація та розвиток кар’єри», ресурс якої знаходиться на офіційному вебсайті dcz.gov.ua. На Платформі розміщено комплексний профорієнтаційний тест та 10 тестів з діагностики «soft skills» (м‘які навички).

«Спершу потрібно зареєструватися, бо тести доступні тільки для зареєстрованих користувачів. Далі - під стрічкою меню та вкладок, у правому куті екрану знаходиться жовта кнопка: «Пройти тестування. Професійна орієнтація громадян». Натиснувши на неї, користувач потрапляє на Платформу з профорієнтації та розвитку кар’єри.
І от коли ви зайшли на сторінку Платформи, бачимо наступну рекомендацію: «На проходження кожного тесту дається тільки одна спроба та обмежений час. Радимо уважно читати інструкції до тестів. Тест зараховується тільки, якщо ви надали відповіді на всі запитання. Пройти тест повторно зможете через 90 днів. За цей час ви зможете попрацювати над розвитком власних навичок та отримаєте інші результати тестування». Гортаєте стрічку до розділу тестування і натискаєте на кнопку «всі тести». Обираєте цікавий для вас тест і отримуєте свої результати», - розповіла Юлія Мельниченко.

Наразі, пропонуються такі тести: «Загальні розумові здібності», «Аналітичні здібності», «Здатність до логічного мислення», «Стресостійкість та адаптивність», «Здатність до командної роботи», «Ваш емоційний інтелект EQ», «Яка сфера діяльності вам підходить», «Комунікативні та організаторські здібності», «Схильність до підприємницької діяльності», «Орієнтація на результат чи процес».
Щоб визначити свою профорієнтацію, можна пройти тести: «Професійна мотивація», «Структура інтелекту», «Психологічні властивості особистості». Решта тестів – для визначення soft skills.

Говорили і про інші освітні платформи, де за сприяння служби зайнятості можна пройти безкоштовне онлайн-навчання.
За словами Юлії Мельниченко, міжнародна платформа Coursera відкрила через службу зайнятості безкоштовний доступ до своїх освітніх програм для безробітних (800 онлайн-курсів на вибір). Мета ініціативи – допомогти всім бажаючим розвинути додаткові знання та навички для працевлаштування чи вибору професії. За умови успішного проходження навчання користувачі безкоштовно отримають відповідні сертифікати.

Державному центру зайнятості, як державній установі надано до 30 вересня 2020 року доступ для реєстрації 25 тис. безробітних на платформі Coursera та їх безкоштовного навчання до кінця 2020 року.

Безкоштовні курси – це чудовий старт в навчанні новому, або можливість заповнити прогалини в трудових компетенціях, щоб стати більш цінним співробітником.

Разом з тим, Юлія Мельниченко розповіла про те що, в роботу служби зайнятості запроваджено комплексне профорієнтаційне тестування осіб від 14 до 60 років на інтернет-платформі державної служби зайнятості «Моя професія: консультаційна мережа».

Користувачам пропонується пройти психодіагностичне тестування за трьома методиками щодо визначення професійних інтересів і цінностей, загального рівня розвитку та структури інтелекту, психологічного профілю особистості. За результатами тестування формуються науково-обгрунтовані рекомендації щодо вибору професії. Після тестування бажаючі мають можливість записатися на профконсультацію до будь-якої сервісної установи служби зайнятості за місцем проживання через сервіс «Електронна черга» на офіційному вебсайті державної служби зайнятості.

Наприкінці розмови Юлія Мельниченко наголосила, що: «Сьогоднішні діти опановують безліч додаткових навичок, працюючи майже без вихідних. Тому, іноді, ми радимо не фокусуватися на одній професії, а розглянути одразу декілька і обрати спеціалізацію саме на перехресті галузей, бо за цим майбутнє».

Відділ інформаційної роботи ОЦЗ