Черкаська обласна служба зайнятості протягом 2017 року забезпечила роботою 35,5 тис. громадян.
Про це під час прес-конференції щодо результатів діяльності обласної служби зайнятості у минулому році та пріоритетів на 2018 рік розповів директор Черкаського обласного центру зайнятості Григорій Дендемарченко журналістам провідних місцевих засобів масової інформації.
«Протягом 2017 року надійшло майже 37 тис. вакансій, з яких понад 34,2 тис. було укомплектовано за сприяння служби зайнятості. Рівень укомплектування в області є одним з найвищих серед регіональних служб зайнятості. Минулого року він становив 91,8 % (по Україні 75,2 %), а термін укомплектування вакансій в області вдвічі менший ніж по Україні і становить 5 календарних днів», - наголосив Григорій Дендемарченко.
За його словами основні зусилля обласної служби зайнятості полягають в сприянні працевлаштуванню пошукачів роботи та забезпеченні роботодавців кваліфікованими кадрами. Запорукою успіху в цьому є тісна співпраця з роботодавцями, завдяки чому збільшується надходження вакансій, що розширює можливості служби зайнятості у забезпеченні роботою тих, хто її шукає. Тільки минулого року понад 6,9 тис. роботодавців співпрацювали з центрами зайнятості щодо підбору працівників. Саме зростання надходження вакансій дозволило збільшити обсяги працевлаштування осіб у порівнянні з попереднім роком.
З метою підвищення мотивації роботодавців до створення робочих місць та працевлаштування соціально-вразливих верств населення з коштів Фонду надається компенсація єдиного соціального внеску. Так, минулого року 301 особа була працевлаштована на нове робоче місце з наданням роботодавцю компенсації ЄСВ.
Дієвим механізмом у сприянні працевлаштуванню безробітним є виплата одноразово допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю. Минулого року 58 осіб за фінансової підтримки Фонду загальнообов’язкового державного страхування України на випадок безробіття започаткували власну справу, з них 33 учасники АТО, 8 осіб з особливими потребами, 7 безробітних з числа вимушено переміщених осіб. Найбільш поширеними видами економічної діяльності є – оптова та роздрібна торгівля, галузі транспорту та зв’язку, сільське господарство, переробна промисловість.
Водночас, понад 12 тис. осіб були залучені до громадських та інших робіт тимчасового характеру.
Окрему увагу директор обласного центру зайнятості звернув на професійно-кваліфікаційний дисбаланс між попитом та пропозицією робочої сили, що на сьогодні є актуальним як для Черкащини, так і України вцілому. Найбільший попит роботодавців спостерігається на робітників з обслуговування, експлуатації устаткування, кваліфікованих робітників з інструментом, працівників сфери торгівлі та послуг та на представників найпростіших професій.
Наприклад, найвищий розмір оплати праці пропонується у вакансіях для полірувальника оптичних деталей – 15 тис. грн., робітника з комплексного обслуговування сільськогосподарського виробництва – 11 тис. грн., адміністратора, радіомеханіка з ремонту радіоелектронного устаткування, токаря – 10 тис. грн., інженера з технічного нагляду (будівництво) – 9 тис. грн.
З метою забезпечення професійно-кваліфікаційного рівня шукачів роботи вимогам роботодавців служба зайнятості надає можливість здобуття і вдосконалення професійних знань, умінь та навичок тих, хто звертається до служби. Для цього коштом Фонду на випадок безробіття організовується професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації безробітних. Аби досягти результату, тобто працевлаштування, навчання здійснюється під замовлення роботодавця або для самозайнятості людини, а саме провадження підприємницької діяльності. З початку року за направленням центрів зайнятості професійне навчання пройшли 7,2 тис осіб, а рівень працевлаштування після закінчення професійного навчання є одним із найвищих серед регіональних служб зайнятості і становив 98,7 % (по Україні 95,6%).
Стосовно основних пріоритетів та завдань служби зайнятості на 2018 рік, директор обласної служби зайнятості зазначив декілька важливих напрямків. Відтак, у новому році буде завершено реорганізацію та перетворення центрів зайнятості в сервісні майданчики з надання широкого спектру послуг. Велика увага приділятиметься профорієнтаційній роботі, що передбачає осучаснення технології надання профорієнтаційних послуг та впровадження Інтернет-платформи державної служби зайнятості з профорієнтації. У роботу буде впроваджено новий, сучасний та зручний сайт.
Григорій Дендемарченко наголосив на тому, що в центрах зайнятості вже почалося активне запровадження профілювання безробітних для попередження ризиків довготривалого безробіття. А також запроваджується новий підхід кейс-менеджменту, який передбачає соціальний супровід громадян. Він підкреслив, що вкрай важливою залишається робота в громадах та надання працівниками центрів зайнятості усіх соціальних послуг.