31.01.2017 | 11:48

Розвиток ситуації на ринку праці безпосередньо залежить від  економічного та  соціального розвитку країни та регіону. Під впливом всіх існуючих факторів ситуація  на ринку праці області, як і в Україні в цілому, залишається напруженою.

Як свідчать дані Державної служби статистики в області продовжується скорочення чисельності штатних працівників, зайнятих у всіх сферах економічної діяльності. Так, у січні- вересні чисельність штатних працівників зменшилася порівняно з відповідним періодом минулого року на 3% і становила 219 тис. осіб.

Залишаються значними обсяги вимушеної неповної зайнятості. Протягом 6-ти місяців цього року в відпустках без збереження заробітної плати знаходилось 6,7 тис. осіб, або 3,1% штатної чисельності, ще 8,4 тис. осіб працювали у режимі неповного робочого дня або тижня.

В розрізі галузей економіки найбільше скорочення штатної чисельності  спостерігається в галузях  професійної, наукової та технічної діяльності, мистецтва, спорту, розваг та відпочинку, фінансовій сфері.

Серед позитивних зрушень слід відмітити підвищення мобільності робочої сили. Протягом 9-ти місяців 2016 року чисельність осіб, прийнятих на  підприємства  регіону перевищила чисельність звільнених.(Прийнято 46,1 тис. осіб, вибуло 45,4 тис. осіб).

Незважаючи на складнощі економічного та соціального розвитку країни та регіону у 2016 році вдалося  вперше за останні 3 роки призупинити динаміку падіння надходження вакансій. Протягом року збільшилась кількість роботодавців, які співпрацювали з центрами зайнятості щодо подання вакансій. У 2016 році 6905 роботодавців надавали інформацію про потребу в працівниках, в тому числі 6815 для укомплектування службою зайнятості. Кількість вакансій, заявлених роботодавцями збільшилась порівняно з 2015 роком та становила 36369 одиниць  за сприяння центрів зайнятості 91,3% вакансій  були укомплектовані. (По Україні рівень укомплектування вакансій набагато нижчий та  становить 82,2%).

Протягом 2016 року послугами центрів зайнятості області скористалось майже 105 тис. осіб, з них 64 тис. мали статус безробітного. За допомогою центрів зайнятості роботу отримали понад  34,5 тис. осіб, в тому числі 21,5 тис. безробітних. 

На нові робочі місця із здійсненням компенсації витрат роботодавцю у розмірі єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне страхування працевлаштовано 510 безробітних громадян, у тому числі  218 осіб недостатньо конкурентоспроможні на ринку праці та 292 особи – які працевлаштовані на нові робочі місця в пріоритетних видах економічної діяльності. У 2016 році 148 осіб започаткували власну справу за рахунок отримання допомоги по безробіттю одноразово.

Особлива увага приділялась питанням забезпечення зайнятості  соціально вразливих верств населення. Зокрема молоді, людям з інвалідністю, особам, які були вимушені покинути місця постійного проживання в зв'язку  з подіями останніх двох років. Окремої підтримки потребують військовослужбовці, які повертаються з АТО.

Протягом минулого року за сприяння центрів зайнятості регіону роботу отримали

 - 651 особа з інвалідністю, рівень їх працевлаштування становить 26,8%, по Україні 25,8%;

 - 12546  осіб у віці до 35 років, в т.ч. 7498 безробітних рівень працевлаштування перевищує показник середній по Україні (29,5%) та складає 30,3%;

 - 600 учасників АТО, або майже кожного п’ятого з тих, що звернувся до служби (по Україні  рівень 18,9% );

 - 8275 осіб квотної категорії, що на 9% більше ніж у 2015 році, рівень працевлаштування перевищує показник середній по Україні (29%) та складає 29,4%;

 - 175 осіб із числа внутрішньо переміщених осіб, рівень працевлаштування становив 29,5%, при середньому по Україні 27,9%.

Тимчасову зайнятість забезпечено 16032 особам. Рівень охоплення безробітних тимчасовою зайнятістю становить – 25,2%, що  перевищує показники 2015 року та загальнодержавні. (По Україні рівень охоплення безробітних цією послугою становить 18,4%).

Для підвищення конкурентоспроможності проводилось профнавчання безробітних. Протягом  року його  проходили 7973 безробітних, Рівень працевлаштування після навчання в області є одним із найвищим серед обласних служб зайнятості і становить 98,6% (по Україні 95,8%).

Впровадження нових форм та методів роботи у 2016 році сприяло збільшенню на 16% чисельності осіб, працевлаштованих до набуття статусу безробітного (11554 проти 9980 осіб у 2015 році), скороченню тривалості  зареєстрованого безробіття (скоротилась на 5 днів  та становить 118 к.дн.), нетривалому терміну укомплектування вакансій (в 1,5 рази менший ніж в цілому по Україні і становить 6 к.дн.).

Серед нових ефективних механізмів, які і надалі будуть застосовуватися  в роботі з клієнтами центрів зайнятості області, слід зазначити використання відеопрезентації  клієнтів: це стосується як роботодавців, так і пошукачів роботи. Так звані відео-резюме та відео презентація роботодавця та вакансії. Розміщення відеовакансії – це відмінний спосіб виділити своє оголошення і залучити максимальну кількість претендентів.   Також до уваги роботодавців можливість  проведення спілкування з претендентами на роботу в режимі он-лайн-співбесіди (за допомогою скайп - зв’язку).