18.04.2018 | 08:25

Для подолання дисбалансу на ринку праці служба зайнятості велику увагу приділяє профорієнтаційній роботі, особливо серед шкільної молоді.

Питання про організацію профорієнтаційних заходів в області та модернізацію сервісу надання профорієнтаційних послуг населенню прокоментував, днями, директор Черкаського обласного центру зайнятості Григорій Дендемарченко в інтерв’ю журналісту обласного  дротового радіо «Рось» Філії ПАТ «НСТУ» «Черкаська регіональна дирекція».

Він відзначив, що 2018 року за сприяння служби зайнятості близько 20 тис. безробітних осіб, з числа молоді до 35 років, отримали понад 95 тис. профорієнтаційних послуг. В цілому протягом минулого року, за результатами проведених інформаційно-консультаційних та профорієнтаційних заходів, послуги служби зайнятості отримали: понад 33 тис. учнів загальноосвітніх, 1,5 тис. учнів професійно-технічних та більше 3 тис. студентів вищих навчальних закладів.

«Питання профорієнтаційної роботи є актуальним для нашої країни. Підтвердженням цього є прийняття Програми Державної служби зайнятості щодо професійної орієнтації на 2017-2020 роки. Одним із важливих завдань служби зайнятості, в рамках реалізації цієї Програми у 2018 році, є модернізація сервісу профорієнтаційних послуг. Цей процес відбувається на засадах забезпечення доступності послуг для населення, застосування індивідуального підходу кейс-менеджмент при обслуговуванні та спільної координації дій соціальних партнерів. Профорієнтаційна робота вкрай важлива не лише для служби зайнятості, а і для держави в цілому, адже попереджає безробіття та дозволяє кожній людині максимально відкрити свій потенціал. У 2018 році перед службою зайнятості постають такі завдання як: удосконалення нормативно-правового, методичного, кадрового забезпечення профорієнтації та поглиблення подальшої співпраці з закладами освіти щодо профорієнтації учнів. Адже своєчасна профорієнтаційна робота з учнівською молоддю є основою запобігання молодіжного безробіття та розвитку трудового потенціалу країни. Тому обласною службою зайнятості цього року запроваджується комплексне профорієнтаційне супроводження учнів випускних класів шкіл області, починаючи вже з 8 класу і до закінчення ними школи», - наголосив Григорій Дендемарченко.

За його словами на Черкащині розпочата робота з анкетування учнів 8-х класів з метою визначення напрямків професійної діяльності, які цікавлять школярів та проведення профорієнтаційних уроків. Наступним етапом комплексу заходів стане проведення професіографічних екскурсій на підприємства регіону за напрямками професійної діяльності з урахуванням анкетного опитування конкретних учнів. У подальшому проведення психодіагностичного тестування для визначення сфери професійної діяльності даної категорії учнів, як під час групових заходів, так й під час індивідуальних консультацій.

Серед основних пріоритетів діяльності Державної служби зайнятості щодо профорієнтації також є розробка сучасних профорієнтаційних  інструментів та розвиток існуючої Платформи з профорієнтації та кар’єри. «Маємо вже перші результати з модернізації цього напрямку. Цього року в службі зайнятості запрацювала Платформа з профорієнтації та кар’єри, сервіс якої знаходиться на офіційній веб-сторінці Черкаської обласної служби зайнятості у блоці «Пройти тестування». До речі з метою поширення профорієнтаційної роботи в країні, Міністерство соцполітики України за участю Державної служби зайнятості підготувало новий План заходів з реалізації Концепції профорієнтації до 2023 року.  Заходи з профорієнтації населення включено до багатьох постанов, планів дій, програм Уряду на наступні роки. У проекті нового Закону України "Про зайнятість населення" запропоновано певні зміни щодо профорієнтації», - прокоментував директор.

Профорієнтаційну роботу необхідно спрямовувати саме на молоду аудиторію – учнівську та студентську молодь, переконаний Григорій Дендемарченко. Адже питання створення дієвих механізмів орієнтації молоді на сучасне виробництво має для України велике значення. Зараз спостерігається певний дисбаланс на ринку праці, пов’язаний з масовим виїздом українців, зокрема талановитої молоді, на роботу закордон. Разом з тим, на ринку праці достатньо робочих місць. Задля економічного та соціального розвитку держави, наголошує він, необхідно проводити профорієнтаційну роботу з молоддю щодо вибору професій, затребуваних на українському ринку праці.

«Кожна людина має від природи певний хист. Тож я б рекомендував молоді пройти професійно-діагностичне тестування на визначення типів професійної спрямованості. Це коли за певними методиками можна визначити свої навички чи здібності. Такий тест можна пройти у будь-якому центрі зайнятості або філії ОЦЗ. Тоді молодій людині буде зрозуміло – може вона бути швачкою чи їй краще йти працювати у дитячий садочок вихователькою. Сьогодні молодь має дуже виважено і обережно обирати майбутню професію, тому що є певні зміни на ринку праці. Тож працевлаштуватись юристом, наприклад, якщо ти не маєш досвіду, або менеджером, дуже складно. Можу порадити молодим людям починати працювати з третього курсу. Нехай це буде за невеликий кошт, але зважаючи на те, що вища школа не дає практики як такої, то потрібно йти працювати якомога раніше. На цей час ми стоїмо на порозі певних змін і будуть затребувані ті, хто має інженерну освіту. Також, будуть затребувані робітничі спеціальності. Тобто ті, хто може займатись ремонтом механізмів і обладнання, хто може бути електрозварювальником, електрослюсарем, хорошим токарем. Необов'язково усім отримувати вищу освіту. Можна заробляти хороші кошти і бути затребуваним на ринку праці, маючи хорошу робітничу кваліфікацію. А оволодіння такими основними якостями особистості як енергійність, працездатність, ініціативність, відповідальність, комунікабельність, креативність та професіоналізм допоможуть успішно реалізувати себе у професійній діяльності та, й взагалі у житті», - порадив наприкінці виступу Григорій Дендемарченко.

Відділ організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ