29.05.2019 | 10:47

28 травня в приміщенні Черкаської обласної ради відбулося засідання постійної комісії з питань соціального захисту населення під головуванням голови комісії Павла Захарцева.

Одним із важливих питань, що розглядалося під час засідання, було питання щодо ходу виконання Програми зайнятості населення Черкаської області на 2018-2020 роки (далі – Програма). Очільник обласної служби зайнятості Григрій Дендемарченко та заступник директора Департаменту соціального захисту населення ОДА Олег Шимчук детально поінформували про реалізацію Програми та низку важливих аспектів життєдіяльності області.

Реалізація заходів Програми мала позитивний вплив на стабілізацію ситуації на ринку праці Черкащини та сприяла зниженню навантаження на зареєстрованому ринку праці.

Протягом останніх років відбувалося зниження рівня безробіття в області та зростання рівня зайнятості. Так, Програмою передбачалось, що чисельність зайнятого населення у віці 15-70 років становитиме 508 тисяч осіб, а рівень зайнятості 56,2 %. Фактично до аналізу, що проводить Державна служба статистики України чисельність зайнятого населення в області у 2018 році становила 578,4 тисячі осіб, а рівень зайнятості зріс, в  порівнянні з прогнозованим, до 57,7 % (прогноз - 56,2 %). Рівень зайнятості в регіоні перевищує середній показник в цілому по Україні (Україна - 56,6 %).

Відповідно відбулося і зниження рівня безробіття серед населення у віці 15-70 років. Прогнозний показник становив 10,2 %, по факту у 2018 році – 9,6 %. І хоча цей показник в області дещо перевищує середній по Україні (9,3 %), але порівняно з попередніми роками область покращила свій рейтинг. Минулого року простежувалася позитивна динаміка щодо збереження середньооблікової чисельності штатних працівників та  зменшення чисельності осіб, які перебували в умовах вимушеної неповної зайнятості.

Зазначені стабілізаційні процеси на ринку праці вплинули на зменшення навантаження на зареєстрованому ринку праці. Так, минулого року послугами обласної служби зайнятості користувалось 53,5 тисячі осіб, що на 500 осіб менше від прогнозних обсягів Програми.

Основні зусилля обласної служби зайнятості полягають в сприянні працевлаштуванню пошукачів роботи та забезпеченні роботодавців кваліфікованими кадрами. Запорукою успіху в цьому є тісна співпраця з роботодавцями, завдяки чому збільшується надходження вакансій, що розширює можливості служби зайнятості у забезпеченні роботою тих, хто її шукає. Налагодження тісної співпраці з роботодавцями сприяло зростанню кількості роботодавців, які співпрацювали з службою зайнятості щодо задоволення кадрових потреб.  Протягом 2018 року 7,5 тисяч роботодавців  заявили про потребу в працівниках, від них надійшло майже 40 тисяч вакансій, що на 7,7 % більше, ніж у 2017 році, з них 89,5 % були укомплектовані (по Україні – 71,8 %).

Зростання надходження вакансій дозволило збільшити обсяги працевлаштування громадян. Програмою передбачалось забезпечити роботою у минулому році 35,8 тисяч осіб, в тому числі 20,1 тисячу з числа зареєстрованих безробітних. Фактично вдалось забезпечити роботою 37,3 тисячі осіб, в тому числі 20,7 тисяч безробітних. Протягом січня-квітня 2019 року за сприяння обласної служби зайнятості роботу отримали 13,6 тисяч громадян, з них 7,8 тисяч безробітних.

Пріоритетом у роботі служби зайнятості є якнайшвидше повернення пошукачів роботи до продуктивної зайнятості, тобто працевлаштування у перші дні звернення до служби. Цього року 43 % із загальної кількості осіб були працевлаштовані до набуття статусу безробітного.

Для підвищення мотивації роботодавців до створення робочих місць та працевлаштування соціально-вразливих верств населення з коштів Фонду загальнообов’язкового соціального страхування на випадок безробіття (далі – Фонд) надається компенсація єдиного соціального внеску. Минулого року 522 особи були працевлаштовані на нові робочі місця з наданням роботодавцю компенсації ЄСВ, а з коштів Фонду використано на ці цілі понад 3 млн грн. З початку цього року таким чином була працевлаштована 221 особа, роботодавцям компенсовано понад 1,9 млн грн.

Дієвим механізмом у сприянні працевлаштуванню безробітним є виплата одноразово допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю. Минулого року 52 особи за фінансової підтримки Фонду започаткували власну справу, в цьому році – 19 осіб. Виплата одноразово допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю здійснювалася в основному для демобілізованих учасників події на Сході, вимушено переміщених осіб та людей з інвалідністю.

Так, за фінансової підтримки обласної служби зайнятості минулого року зареєстрували підприємницьку діяльність 12 демобілізованих військовослужбовців, 11 осіб з інвалідністю, 1 безробітний з числа вимушено переміщених осіб. Серед безробітних, які започаткували власну справу цього року, 3 військові, 7 осіб з інвалідністю та 7 безробітних з числа вимушено переміщених громадян.

Велика увага також приділялася організації тимчасової зайнятості клієнтів служби. Програмою передбачалося забезпечити у 2018 році тимчасову зайнятість для 12 тис. осіб. У результаті протягом минулого  року в громадських та інших роботах тимчасового характеру взяли участь  майже 11 тисяч осіб, з початку поточного року до таких робіт залучено 3,7 тисяч громадян.

З метою забезпечення професійно-кваліфікаційного рівня шукачів роботи вимогам роботодавців служба зайнятості надає можливість здобуття і вдосконалення професійних знань, умінь та навичок тих, хто звертається до служби. Для цього коштом Фонду організовується професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації безробітних. Аби досягти результату, тобто працевлаштування, навчання здійснюється під замовлення роботодавця або для самозайнятості людини. Програмою передбачалось організувати відповідне навчання у 2018 році для 7,2 тисяч безробітних і це завдання було виконане. Протягом минулого року за направленням центрів зайнятості та філій професійне навчання пройшли понад 7,2 тисячі осіб, в тому числі 34 безробітних навчалися у інших регіональних центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості. Рівень працевлаштування після закінчення професійного навчання є одним із найвищих серед регіональних служб зайнятості і становить 98,8 %, що вище ніж по Україні. З початку цього року заходами з професійного навчання охоплено 4,1 тисячу безробітних, в тому числі 306 осіб проходили навчання в начальних закладах.

Досягти певних результатів вдалося завдяки і застосуванню нових сервісів. Впровадження в практику роботи служби зайнятості відеопрезентацій клієнтів дозволило прискорити процес укомплектування вакансій. У 2018 році термін укомплектування вакансій в середньому по області становив 5 календарних днів при середньому по Україні – 10 календарних днів.

Аналізуючи розвиток ситуації на регіональному ринку праці протягом 2018 року, в поточному році зберігається подальший розвиток стабілізаційних процесів на ринку праці Черкащини.

Відділ інформаційної роботи ОЦЗ