11.10.2019 | 10:00

З 1 січня цього року розпочав свою роботу в Україні інститут кар’єрного радника.

Наприклад, у Драбівській районній філії Черкаського обласного центру зайнятості на цій посаді працює  3 фахівця.

Про призначення кар’єрних радників, їх функції, обов’язки та специфіку роботи таких фахівців на Драбівщині,  розповідає директор районної філії Валерій Хабло: «Кар’єрний радник –це фахівець, який працює з кожним клієнтом окремо, враховуючи індивідуальні потреби клієнта, його рівень професіоналізму, ступінь трудової мотивації та мобільність. Він може побачити перешкоди, що стоять перед клієнтом в момент працевлаштування, допоможе подолати їх та підвищити конкурентоспроможність на ринку праці».

Також директор додав, що кар’єрні радники - це працівники служби зайнятості, які забезпечують кожному клієнту супровід під час підготовки до співбесіди з роботодавцем, підтримують під час проведення переговорів щодо умов працевлаштування.

У спільному пошуку роботи між кар’єрним радником та безробітним значне місце займає індивідуальний план надання послуг, який складається за результатами первинного профілювання. У індивідуальному плані зазначається комплекс заходів, які мають реалізувати кар’єрний радник та особа, яка шукає роботу, строки та періодичність їх надання, зобов’язання сторін щодо виконання цього плану.  

Цей документ складається в двох примірниках, один з яких видається особі, яка шукає роботу. На прийомі в службі зайнятості кар’єрний радник заповнює бланк із завданнями, необхідними для працевлаштування, а на наступному прийомі ставиться відмітка про виконання. Індивідуальний план потрібно брати щоразу з собою на прийом до фахівця. План віддається на руки особі, насамперед, для самоконтролю строків виконання та розуміння змісту завдань.

За спільною згодою кар’єрного радника та особи, яка шукає роботу, строк надання послуг, згідно з індивідуальним планом, може бути змінено, а завдання і заходи відкореговано та уточнено відповідно до індивідуальних потреб клієнта.

Кар’єрні радники постійно вдосконалюють професійні навички, беруть участь у навчальних тренінгах та семінарах, що організовуються службою зайнятості із залученням соціальних партнерів, психологів та експертів.

Щодо рівня працевлаштування в Драбівській районній філії, то слід відмітити, що на цей час у порівнянні з минулим роком чисельність працевлаштованих осіб зросла на 2 %.

Завдяки впровадженню інституту кар’єрного радника протягом січня-вересня 2019 року за сприяння районної філії роботу отримав 381 драбівчанин, з них 79 осіб – це молодь до 35 років, 31 громадянин пройшов професійне навчання.

Драбівська районна філія ОЦЗ