26.06.2019 | 08:40

Черкаський район, передусім, аграрний край з властивими йому сезонними коливаннями на ринку праці. Суттєво впливають на ці коливання  підприємства переробної галузі. Наприклад, в аграрному секторі сезон розпочинається весною та закінчується пізньої осені, а підприємства переробної продукції розпочинають активну роботу на початку літа і теж завершують восени.

Так, минулого року за сприяння Черкаської районної філії обласного центру зайнятості було працевлаштовано 1 674 особи, з них - 956 працівників до роботодавців, які пропонують сезонну зайнятість.

Середня заробітна плата на сільськогосподарських підприємствах складає 10,5 тис. грн., а в переробній галузі - 11 тис. грн.

«Після закінчення сезону працівники знову звертаються до служби зайнятості в очікуванні роботи. Таким чином, створення  нових робочих місць з постійним характером виробництва, заробітною платою вище середньої та регулярним підвезенням працівників – сприятиме зменшенню сезонних коливань на ринку праці району», - вважає директор районної філії Олександр Гриценко.

Як приклад забезпечення постійною роботою мешканців району є підприємство Миронівського хлібопродукту, що працюють в селі Будище Черкаського району та селі Степанці Канівського району. На них працює близько 4 тис. працівників, яким забезпечується постійне, щоденне, безкоштовне підвезення до робочого місця, або ж пропонується тимчасове проживання, а також реалізовано пільгове харчування (за 1 грн.) та пільгове отримання продукції птахівництва. Середня заробітна плата за актуальними вакансіями підприємства складає 9 тис. грн.

Отже, основними чинниками, що дозволяють якісно укомплектувати підприємства працівниками є конкурентна заробітна плата та забезпечення довезення з віддалених від міста територій.

Черкаська районна філія ОЦЗ

Довідково: згідно з статистичними даними - кількість працездатного населення району у віці 15-65 років складає 48 964 особи.

У червні 2019 року на обліку в Черкаській районній філії обласного центру зайнятості перебувало близько 675 безробітних, з яких:

30 % - це службовці з вищою освітою;

55 % - кваліфіковані робітники;

15 % - представники некваліфікованої праці та найпростіших професій.