Сьогодні, директор Черкаського обласного центру зайнятості Григорій Дендемарченко в інтерв’ю журналістам обласного телеканалу Філії ПАТ «НСТУ» «Черкаська регіональна дирекція» надав коментар про послуги служби зайнятості демобілізованим учасникам АТО.
Швидше адаптуватись в соціумі, відчути себе комфортно в буденних реаліях та повернутися до трудової діяльності після участі в антитерористичній операції колишнім військовим допомагає служба зайнятості. Фахівці особливо уважно та ретельно підходять до потреб кожного захисника, який звертається за допомогою. Учасникам АТО надають повний спектр соціальних послуг – правову допомогу у вигляді інформування та консультування, щодо змісту їх прав і державних гарантій з питань працевлаштування, отримання статусу безробітного та допомоги по безробіттю. Також їм пропонують відвідати ряд інформаційних заходів, які покликані навчити долати негативні емоції, визначати приховані здібності та відчувати себе потрібними.
Відомо багато прикладів успішних людей, які незважаючи на труднощі і перешкоди, досягали бажаного і не здалися. Серед таких є і черкащани, сильні духом чоловіки, які ще вчора з честю боронили кордони своєї Батьківщини, відстоювали право українців бути самостійними і незалежними, а сьогодні, не втративши снаги до життя та енергії, прагнуть реалізувати себе в трудовій діяльності.
«З початку проведення демобілізації до обласної служби зайнятості, за допомогою у працевлаштуванні, звернулося 4 317 військовослужбовців, з початку 2018 року – 195 осіб. За сприяння служби зайнятості Черкащини роботу отримали майже 1,6 тисячі демобілізованих учасників АТО, в цьому році працевлаштовано 76 осіб. Водночас певна частина демобілізованих повертається до військової служби за контрактом. Тільки починаючи з 2015 року 331 особа оформила контракт про проходження служби в Збройних силах України», - відзначив Григорій Дендемарченко.
Додатковою можливістю працевлаштування для військовослужбовців є також громадські та інші роботи тимчасового характеру. До участі у таких роботах було залучено 718 колишніх учасників АТО, з початку поточного року – 16 осіб.
Директор повідомив, що для прискорення працевлаштування та з метою підвищення конкурентоспроможності на ринку праці, враховуючи те, що військові не працювали за своєю професією понад 6 місяців, колишнім учасникам АТО пропонується професійне навчання. За цей час за допомогою обласної служби зайнятості 592 особи пройшли професійне навчання, цього року таке навчання організовано для 53 учасників АТО – майже всі вони після його закінчення були працевлаштовані.
Водночас, колишні учасники АТО, яким виповнилося 45 років та люди з обмеженими можливостями з їх числа, незалежно від віку, включені до переліку осіб, які мають право на отримання ваучера для перепідготовки, підвищення кваліфікації за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового соціального страхування на випадок безробіття. У 2016 році цією можливістю скористалися 2 особи та отримали ваучер на навчання.
Дієвим механізмом у сприянні працевлаштуванню безробітним є виплата одноразово допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю. Так, за період проведення демобілізації започаткували власну справу 129 колишніх учасників АТО, 2 особи – в поточному році, в таких сферах діяльності як: торгівля, транспорт та зв’язок, сільське господарство, переробна промисловість.
У своєму виступі Григорій Дендемарченко також наголосив, що «Для демобілізованих військовослужбовців фахівцями обласної служби зайнятості також постійно проводиться робота з надання профорієнтаційних послуг. Організовуються тематичні семінари, тренінги, дні відкритих дверей. З метою сприяння професійному самовизначенню, формування плану побудови кар’єри надаються індивідуальні профконсультації та психологічна допомога. Також запроваджено індивідуальний супровід військовослужбовців протягом 6-ти місяців після їх працевлаштування».
З метою якісного та ефективного надання послуг колишнім учасникам АТО обласна служба зайнятості активно залучає додаткові ресурси. Зокрема, в області налагоджена тісна співпраця з громадськими та волонтерськими організаціями, іншими зацікавленими сторонами, закладами освіти, охорони здоров’я. Наприклад, фахівцями Черкаського міського центру зайнятості спільно з представниками Регіонального психологічного кризового центру систематично проводяться тренінги для військовослужбовців.
Працевлаштуванню учасників АТО сприяють і зміни у законодавстві про зайнятість, зокрема, в Законі України «Про зайнятість населення», який набув чинності в серпні 2016 року, ця категорія безробітних віднесена до соціально-вразливих верств населення, тому такі особи можуть бути працевлаштовані з наданням роботодавцю компенсації єдиного соціального внеску. Так, протягом 2016-2018 років були працевлаштовані 24 колишні учасники АТО з виплатою роботодавцю ЄСВ.
Для підвищення поінформованості учасників АТО у всіх військових комісаріатах Черкащини розміщені інформаційні матеріали про послуги державної служби зайнятості. Досягнуто домовленості про оперативне інформування служби зайнятості щодо демобілізованих військових, які потребують сприяння у працевлаштуванні.
«Жага до життя та прагнення до самореалізації допомагають колишнім учасникам АТО йти вперед впевненими кроками, досягати результату не дивлячись на перешкоди, які трапляються на життєвому шляху. А служба зайнятості сприяє і надалі буде слугувати підтримкою для наших захисників, щоб був привід пишатися земляками», - підсумував директор обласного центру зайнятості.
Відділ організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ