14.03.2018 | 11:04

Для реалізації державної політики щодо рівних конституційних прав та подолання гендерних стереотипів служба зайнятості здійснює цілеспрямовані дії у сфері формування відповідного світогляду як чоловіків, так і жінок. У зв’язку з цим, ключовими моментами сучасної гендерної політики, насамперед, є покращення становища жінок, створення сприятливих умов для забезпечення їх рівних можливостей із чоловіками щодо участі в суспільно-політичному житті країни.

За сприяння Черкаської обласної служби зайнятості в області постійно проводяться різноманітні заходи, направлені на реалізацію гендерної політики. Так, і цього року, з нагоди жіночого дня – 8 Березня фахівцями обласної служби зайнятості було організовано комплекс індивідуальних консультацій, семінарів, засідань клубів, тренінгів для жінок за участю представників громадських організацій, соціальних партнерів, роботодавців. Заходи проходили під спільним девізом «Гендерна рівність - запорука успішного розвитку суспільства» та з метою підвищення конкурентоспроможності жінки на сучасному ринку праці, впевненості в собі, сприяння її працевлаштуванню та надання психологічної підтримки.

Протягом останніх років на Черкащині спостерігається тенденція щодо зменшення частки жінок серед безробітних, які користуються послугами обласної служби зайнятості. Якщо ще 5 років потому частка жінок серед користувачів послуг служби зайнятості становила близько 60 %, то на цей час їх близько половини.

Так, 2017 року послугами служби зайнятості скористалися 28,4 тис. жінок, майже 28 тис. жінок отримали комплекс профорієнтаційних послуг.

За сприяння служби зайнятості у 2017 році роботу отримали понад 15,2 тис. жінок, з них 12 – започаткували власну справу в сферах торгівлі, переробної помисловості та надання послуг; 150 жінок були працевлаштовані на нові робочі місця із виплатою роботодавцю компенсації ЄСВ.

Жінкам, яких відразу невдалося працевлаштувати на постійне робоче місце, фахівці обласної служби занятості пропонували взяти участь у громадських роботах та роботах тимчасового характеру. Переважна більшість робіт соціального спрямування – це і підготовка необхідної документації для оформлення субсидій, і супровід людей з особливими потребами тощо. Протягом минулого року майже 6,2 тис. жінок були задіяні до таких робіт. Водночас, серед пошукачів роботи, яким було забезпечено тимчасову зайнятість, частка жінок становила 51,4 %.

Для підвищення конкурентоспроможності на рику праці регіону служба зайнятості пропонує жінкам пройти професійне навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації за професіями, які користуються попитом на Черкащині. У минулому році 2 950 жінок проходили професійне навчання за направленням обласної служби зайнятості. Навчання в основному організовувалося за такими професіями, які дозволяють якнайшвидше жінці знайти роботу, це – перукар, манікюрник, швачка, кравець, кухар, пекар та продавець.

Саме охоплення безробітних жінок заходами сприяння зайнятості, вплинуло на зниження безробіття серед них. Станом на 01.01.2018 на обліку в обласній службі зайнятості перебувало 9,4 тис. безробітних жінок, що менше ніж на відповідну дату торік та становить близько половини від загальної чисельності користувачів послуг.

Підвищенню ефективності працевлаштування та конкурентоспроможності жінок на ринку праці Черкащини, буде сприяти реалізація заходів, передбачених в Програмі зайнятості населення Черкаської області на 2018-2020 роки, яка була прийнята 2 березня цього року на засіданні сесії обласної ради. На цей час відповідні програми приймаються у всіх містах та районах області.

Позитивний приклад успіху одних людей – це поштовх до активних дій для інших. Серед таких – колишня безробітна з Городищини Алла Колодня за фахом фінансист перебувала на обліку в Городищенському районному центрі зайнятості. Нещодавно фахівці центру зайнятості запропонували жінці пройти співбесіду у підприємця з метою подальшого стажування її на робочому місці. На сьогодні Алла працевлаштована до роботодавця на посаду касира торгівельної зали та успішно реалізовує свій власний потенціал.

Успішними прикладами працевлаштування колишніх безробітних жінок за сприяння Жашківського районного центру зайнятості є життєві історії жашківчанок – Яни Гаврилюк та Юлії Розвадівської, які зарекомендувавши себе вправними працівницями під час участі у громадських та тимчасових роботах з підготовки необхідної документації для оформлення субсидій, були працевлаштовані на постійні робочі місця.

Звернувшись до Чигиринського районного центру зайнятості у пошуку роботи Віра Олексенко, жінка з особливими потребами, відвідала ряд профконсультаційних заходів, успішно пройшла співбесіду у роботодавця та невдовзі працевлаштована на посаду конструктора одягу до місцевого ТОВ «Анва».

Подолання гендерних стереотипів сьогодні можна досягти тільки за умов усвідомлення, що людські та професійні якості  не  залежать – ні від  статі, ні від віку людини.

 

Довідково:

З початку 2018 року до Черкаської обласної служби зайнятості звернулось 3 266 безробітних жінок.

Всього послугами служби зайнятості скористалися 12 685 жінок зі статусом безробітного, отримали профорієнтаційні послуги – 11 968 жінок, працевлаштовано – 1 018 осіб, з них шляхом виплати одноразово допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю – 2 особи та з наданням компенсації роботодавцю у розмірі ЄСВ – 28 осіб, проходили професійне навчання – 573 жінки, забезпечено тимчасову зайнятість – 421 особі.

Станом на 1 березня поточного року мали статус безробітного – 10 189 жінок.

Відділ організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ