Днями, відбулося розширене засідання відділу «Центр допомоги учасникам антитерористичної операції». Розгляд питань, винесених на порядок денний, проходив за участю керівників департаментів та управлінь ОДА, заступників голів районних державних адміністрацій та міських рад, служби зайнятості, районних і міських центрів допомоги учасникам АТО, громадськості. Незмінними учасниками засідання були демобілізовані військові та журналісти провідних засобів масової інформації. Від служби зайнятості участь у заході взяв директор Черкаського обласного центру зайнятості Григорій Дендемарченко.
Окрім результатів роботи Черкаського регіонального управління «Дермолодьжитло» щодо виконання обласної програми «Пільгове кредитування житла для учасників АТО» було заслухано також питання про діяльність комунального некомерційного підприємства «Черкаський обласний госпіталь для учасників війни» Черкаської обласної ради.
За словами начальника відділу «Центр допомоги учасникам антитерористичної операції» Євгена Одновола саме психологічна підтримка і всебічна допомога – це те, що сьогодні потрібно військовим і їх родинам. Тому головне у роботі – це цілеспрямована, систематична та якісна допомога цій категорії населення.
На сьогодні в області представники усіх задіяних до вирішення найрізноманітніших питань життєдіяльності військлужбовців в соціумі долучаються та сприяють розвитку їх підприємницьких ініціатив, громадській активності, допомагають у оформленні необхідних документів, надають відповідні консультації, залучають до проведення та організації культурно-масових заходів.
Служба зайнятості зі свого боку спрямовує всі зусилля для того, щоб допомогти колишнім бійцям адаптуватися в мирному житті та забезпечити їх належною роботою. Одним із найгостріших питань на цей час є їх працевлаштування.
У 2018 році послугами обласної служби зайнятості скористався 1 241 військовослужбовець, який брав участь в подіях на Сході, з них 122 особи з інвалідністю, 1 101 військовий отримував допомогу по безробіттю.
Серед колишніх військовослужбовців, зареєстрованих в обласній службі зайнятості, майже половина (49 %) це особи віком до 35 років, майже третина (31%) – особи від 35 до 45 років, майже кожний п’ятий (20 %) – старше 45 років.
За освітою безробітні з числа військовослужбовців розподіляються наступним чином: особи з професійно-технічною освітою становлять 45 %, з вищою освітою – 39 %, з початковою та середньою освітою – 16 %.
У своїй роботі з учасниками бойових дій фахівці служби завжди враховують їх власні потреби та надають широкий спектр соціальних послуг. Окрім цього, таким громадянам, які не мають роботи, служба зайнятості пропонує розпочати власну справу. За минулий рік 12 безробітних з числа військовослужбовців за фінансової підтримки Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття започаткували власну справу та стали підприємцями. Найбільш поширеними видами економічної діяльності серед військових є – оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів, організація харчування, переробна промисловість тощо.
Працевлаштуванню військовослужбовців сприяють і зміни у законодавстві про зайнятість. Зокрема відповідно до законодавства, ця категорія безробітних віднесена до соціально-вразливих верств населення, а такі громадяни можуть бути працевлаштовані з наданням роботодавцю компенсації єдиного соціального внеску. Таким чином у 2018 році було працевлаштовано 5 осіб.
До громадських та інших робіт тимчасового характеру минулого року залучено 60 осіб.
Для забезпечення відповідності професійно-кваліфікаційного рівня вимогам роботодавців професійне навчання за направленням обласної служби зайнятості проходили 93 військовослужбовці, у тому числі 6 осіб з інвалідністю.
Станом на 1 січня 2019 року статус безробітного мали 422 військовослужбовці, з них 381 особа отримувала допомогу по безробіттю. Середній розмір допомоги по безробіттю становив 5 105 грн., що на 885 грн. більше, ніж станом на 1 січня 2018 року.
У своїй роботі Черкаська обласна служба зайнятості співпрацює з громадськими та волонтерськими організаціями, іншими зацікавленими сторонами, закладами освіти, охорони здоров’я з метою надання військовим послуг з психологічної підтримки. Проводяться тренінги за участю представників громадських організацій.
Отже, сприяти вирішенню питання працевлаштування військовослужбовців, які брали участь в подіях на Сході, можна лише завдячуючи спільним зусиллям всіх учасників соціального діалогу та завдяки бажанню працювати самої людини не дивлячись на всі життєві перешкоди.
Довідково: На заході військовослужбовцям також було вручено документи на квартири, придбані за рахунок пільгових кредитів та коштом програми «Доступне житло».
Відділ організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ