21.08.2018 | 10:33

Протягом останніх років спостерігається зменшення навантаження на ринку праці Черкащини. Відповідно до матеріалів Державної служби статистики чисельність зайнятих громадян у віці 15-70 років протягом першого кварталу 2018 року, у порівняні з відповідним періодом 2017 року, збільшилася майже на 3 тис. осіб і становила 507,7 тис. Рівень зайнятості населення віком 15-70 років збільшився і склав 56 %, серед населення працездатного віку – 67 %, рівень безробіття зменшився з 10,6 % у 2017 році до 10,2 %  у І кварталі  2018 року. 

Про ці та інші тенденції щодо зайнятості населення регіону прокоментував на засіданні координаційної наради обласної державної адміністрації директор Черкаського обласного центру зайнятості Григорій Дендемарченко. Захід проходив за участю заступника голови ОДА Віталія Коваля та керівників структурних підрозділів ОДА, територіальних органів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади в області, голів райдержадміністрацій, міських голів, голів об’єднаних територіальних громад.

У 2018 простежується стала тенденція до зростання чисельності штатних працівників, зайнятих у всіх сферах економічної діяльності. Так, якщо у січні вона становила 215,1 тис. осіб, то у червні понад – 217,2 тис. осіб. Спостерігаємо і підвищення попиту роботодавців у працівниках. Так, кількість вакансій, поданих роботодавцями зросла порівняно з січнем-липнем 2017 року на 5,5 % і становила понад 26 тис. одиниць.

За словами Григорія Дендемарченка всі ці процеси сприяли стабілізації ситуації на зареєстрованому ринку праці. В розрізі галузей економіки найбільше зростання  штатної чисельності спостерігається в сільському господарстві, переробній промисловості, державному управлінні й обороні. Натомість в галузі торгівлі, освіти, охорони здоров’я, постачання електроенергії навпаки чисельність працівників зменшилася порівняно з початком року на 500-1 000 осіб.

Загалом послугами обласної служби зайнятості з початку року скористалось майже 37,5 тис. безробітних, це на 7 % менше ніж минулого року.

«Для профілактики безробіття велику увагу служба зайнятості приділяє профорієнтаційній роботі саме із шкільною молоддю. На скільки це важливо для держави підтверджує прийняття Програми державної служби зайнятості щодо професійної орієнтації на 2017-2020 роки, яка передбачає розгортання широкомасштабної інформаційно-роз’яснювальної роботи з учнівською молоддю», - наголосив директор.

Окрему увагу він звернув на роботу, яку проводить обласна служба зайнятості для вирішення питань зайнятості жителів Черкащини. Так, протягом січня-липня 2018 року за сприяння служби вдалося забезпечити роботою майже 24 тис. осіб, з них більше 13 тис. безробітних. Серед осіб, які отримали роботу у поточному році, 42 % - в перші дні звернення до служби зайнятості.

Важливим також є питання працевлаштування воїнів, які повернулися зі Сходу країни. «Всього з початку проведення демобілізації до обласної служби зайнятості звернулося 4 495 осіб з числа демобілізованих військовослужбовців, безпосередньо цього року –  373 особи. За весь час за сприяння служби зайнятості роботу отримали 1 764 демобілізовані військові, лише цього року працевлаштовано 250 осіб цієї категорії, рівень їх працевлаштування в області вищий ніж в цілому по Україні і становить 28,2 % (по Україні – 24,1 %)», - відзначив Григорій Дендемарченко.

За весь час 752 особам було забезпечено  тимчасову зайнятість, цього року – 43 особам, 615 безробітних пройшли професійне навчання за направленням центрів зайнятості та філії регіону, в тому числі цього року – 76 осіб, 95 % після його проходження одразу були працевлаштовані. 136 колишніх учасників АТО відкрили власну справу та отримали одноразово виплату допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю, з них 9 осіб цього року, 27 осіб працевлаштовані з наданням роботодавцю компенсації єдиного соціального внеску, з них 4 особи з початку року. Відносно цих громадян запроваджено індивідуальний супровід упродовж шести місяців після їх працевлаштування.

Директор обласної служби зайнятості також відмітив, що дієвим засобом прискорення працевлаштування клієнтів є професійне навчання безробітних. Цього року професійне навчання проходили майже 5,2 тис. безробітних, а рівень  охоплення безробітних цією послугою становить – 13,8 %, що перевищує показник в цілому по Україні (12,8 %). З початку року 97,4 % безробітних одразу після закінчення навчання отримали роботу.

Водночас, коментуючи питання щодо наявних вакансій в обласній базі, то Григорій Дендемарченко відзначив, що актуальними були понад 26 тис. одиниць, це на 5,5 % більше, ніж у січні-липні 2017 року. Оперативно в середньому протягом 5-ти днів було укомплектовано 88,3 % вакансій. Відбулося зниження навантаження на 1 вакансію. Якщо в попередні роки в середньому по області на 1 вакансію претендувало 2 особи, то в цьому році менше, ніж півтори особи – 37,5 тис. безробітних, 26 тис. вакансій.

Окрему увагу керівник обласної служби зайнятості звернув і на організацію громадських робіт та робіт тимчасового характеру. З початку року тимчасову зайнятість забезпечено понад 7,5 тис. безробітних, в тому числі 2,7 тис. безробітних брали участь в громадських роботах. А рівень охоплення безробітних тимчасовою зайнятістю суттєво перевищує показник середній по Україні і становить – 20,1 %, (Україна - 18,7 %). З початку року  302 органи місцевого самоврядування (60 % від загальної кількості) передбачили в свої бюджетах 10,2 млн. грн. на проведення таких робіт на умовах співфінансування.

«Найбільш поширеним видом громадських робіт залишається благоустрій та озеленення територій. Але саме громадські роботи мають носити соціальну спрямованість. Тому нагальним питанням є переорієнтація громадських робіт на соціальну сферу, що передбачає  надання соціальних послуг (супровід осіб з інвалідністю по зору, роботи по догляду за громадянами у закладах соціальної сфери, допоміжні роботи у одиноких непрацездатних громадян, надання допомоги демобілізованим військовослужбовцям, їх сім'ям», - зауважив Григорій Дендемарченко. Зокрема він звернувся до керівників місцевих органів державної влади та самоврядування, соціальних установ і закладів щодо виявлення потреби у проведенні громадських робіт, збільшення обсягів таких робіт, та розгляду питання стосовно розширення переліку видів робіт, пов’язаних із наданням соціальних послуг. 

Налагоджено тісну співпрацю з об’єднаними територіальними громадами.  У кожній ОТГ та у 77 населених пунктах, які до них входять, створені місця для прийому та надання послуг працівниками підрозділів обласної служби зайнятості. З початку року проведено 706 заходів на території ОТГ, понад 5,6 тис. послуг отримали більше ніж 2,7 тис. мешканців цих громад. За результатами відвідувань ОТГ 191 особа була працевлаштована, 58 осіб взяли участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру.

Наприкінці він підсумував зазначивши, що «Служба зайнятості і надалі буде працювати, використовуючи всі надані законодавством можливості для того, щоб забезпечити зайнятість громадян. Але досягти цього можливо лише за умови плідної співпраці, розуміння та підтримки усіх учасників соціального діалогу».

Довідково: В результаті реформаційних процесів служби зайнятості 20 базових центрів зайнятості реорганізовано у відповідні філії, які приєднано до Черкаського обласного центру зайнятості; Черкаський, Уманський міські та Смілянський міськрайонний центри зайнятості залишилися юридичними особами. На цей час впроваджено нові підходи в діяльності служби зайнятості: введено в експлуатацію нову веб-сторінку обласної служби зайнятості інтернет-ресурсу Державної служби зайнятості «Єдине соціальне середовище зайнятості», електронні кабінети для клієнтів служби зайнятості, запроваджено профілювання зареєстрованих безробітних та соціальний супровід при працевлаштуванні і після працевлаштування за підходом кейс-менеджмент. 

Відділ організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ