Про офіційне працевлаштування та стажування молоді, послуги демобілізованим військовослужбовцям та внутрішньо переміщеним особам йшлося, днями, під час прес-заходу в редакції обласної газети «Нова доба». Актуальні питання та проблемні ситуації між роботодавцями і громадянами розглянули спільно представники обласної служби зайнятості, Головного управління Пенсійного фонду України та Державної фіскальної служби у Черкаській області. Спікери надали фахові рекомендації та порадили як уникати типових помилок в різних ситуаціях щодо зайнятості населення. Від служби зайнятості питання коментувала заступник директора Черкаського обласного центру зайнятості Марина Сорокіна.
Вона наголосила, що механізм укладення договорів про стажування у вільний від навчання час студентами закладів вищої освіти, учнями закладів професійної освіти з підприємствами, установами та організаціями здійснюється відповідно до Порядку укладення договору про стажування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2013. Дія цього Порядку не поширюється на студентів закладів вищої освіти, що проходять стажування у державних органах влади, органах влади АР Крим, студентів та інтернів медичних закладів, курсантів і слухачів закладів вищої освіти МВС та ДСНС. Для отримання інформації про можливість стажування студенти та учні звертаються до відповідних підрозділів закладів вищої та професійно-технічної освіти, а також до керівників підприємств та подають відповідний перелік документів. Особи, які проходять стажування згідно з переліком професій організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, додатково подають медичну книжку.
Окремо Марина Сорокіна назвала перелік підприємства області, в яких на цей час можна пройти стажування за визначеними професіями і спеціальностями, зокрема – це ТОВ «МВВФ «Енергетик» («швачка»), ТОВ «Анва» («модельєр»), ВТФ «Вікторія» («бармен», «агрохімік»), ТОВ «Черкасихліб» («пекар»), ПАТ «ЧШК» («токар», «муляр», «ткач»), ТОВ «ТД Оптагро» («фрезерувальник», «шліфувальник», «кондитер»), ТОВ «Світ ласощів» («технік технолог з виробництва борошняних, кондитерських виробів», «слюсар-ремонтник»), ПАТ «Юрія» («лаборант хіміко-бактерологічного аналізу») тощо.
На особливому контролі служби зайнятості також знаходиться питання щодо надання послуг демобілізованим військовослужбовцям. «Звернувшись до служби зайнятості такі особи можуть отримати повний комплекс послуг, зокрема, підбір підходящої роботи, здійснення професійної орієнтації, проведення комп’ютерного діагностичного тестування з метою виявлення професійних схильностей, організація та здійснення професійного навчання, організація участі в громадських та інших роботах тимчасового характеру, надання інформаційних та юридичних консультацій», - відзначила заступник директора. Водночас вона детально розповіла про перелік документів необхідних для поставки на облік, призначення допомоги по безробіттю, умови, за яких військовий може відкрити підприємницьку діяльність.
У своїх коментарях Марина Сорокіна торкнулася і питання щодо реалізації заходів сприяння зайнятості внутрішньо переміщених громадян. Внутрішньо переміщена особа, яка звільнилася з роботи, за відсутності документів, що підтверджують факт звільнення, періоди трудової діяльності та страхового стажу, реєструється в службі зайнятості, отримує соціальні та інші послуги за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття відповідно до законодавства. Якщо такий громадянин не звільнився з роботи, у разі неможливості продовження роботи за попереднім місцем проживання для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю, соціальних послуг може припинити трудові відносини, надавши нотаріально посвідчену письмову заяву про припинення працівником трудових відносин з підтвердженням того, що ця заява таким громадянином надіслана роботодавцю рекомендованим листом.
Водночас Марина Сорокіна наголосила, що для підтримки конкурентоспроможності громадян на ринку праці служба зайнятості надає ваучери, зокрема особам віком старше 45 років, внутрішньо переміщеним особам працездатного віку за відсутності підходящої роботи, особам, звільненим з військової служби, а також після участі у проведенні АТО, з числа осіб з інвалідністю до отримання права на пенсію. На підставі ваучера здійснюється перепідготовка, спеціалізація, підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями згідно з пріоритетними видами економічної діяльності, підготовка на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні.
Наприкінці прес-заходу заступник директора розповіла про актуальні вакансії на ринку праці Черкащини, розміри заробітної плати, які пропонують роботодавці, та порядок надання компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Переглянути прес-захід у редакції газети "Нова Доба" можна переглянути за активним посиланням: https://www.facebook.com/novadoba.ck/videos/2069135259993423/?hc_ref=ARS...
Відділ організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ