Всесвітній День радіо відзначається з ініціативи міжнародної організації ЮНЕСКО щорічно 13-го лютого. Дата святкування була обрана тому, що саме в цей день у 1946 році вперше вийшло в ефір «Радіо ООН», що проводило мовлення зі штаб-квартири ООН.
Важливість і значення радіо, як засобу для зміцнення і розвитку міжнародного співробітництва, активного сприяння вільному доступу до інформації, особливо в епоху цифрових технологій - неоціненні для всього суспільства.
Яка б не була дата на календарі, а радіо звучить кожного дня. Люди цієї професії не знають звичних для багатьох вихідних і свят, адже радіо- та теленовини виходять щодня, в будь-яку пору року та за будь-якої погоди.
Зазвичай, радіопрограми проходять в прямих ефірах. Робота ведучого у прямому ефірі вимагає зосередженості та чіткості. Працівникам радіо постійно потрібно працювати з голосом, тренувати зв’язки, робити вправи та тренувати мовлення за допомогою скоромовок тощо. Вони повинні знати: основи акторської та журналістської майстерності, досконало володіти технікою мовлення, мати гарні знання з української мови (стилістика). Серед професійно важливих якостей: гарна дикція, пам'ять, емоційність, художній смак, логічне мислення.
Робота на радіо і телебаченні — дуже схожа, але і дуже різниться. Специфіка одна, а от подача і манера спілкування з глядачем, або слухачем суттєво відрізняється. На ТБ глядачеві здебільшого достатньо красивої картинки, а радіослухачі більш вибагливі, їхню довіру і прихильність завоювати складніше.
Професія радіоведучого досить непроста, але, разом з тим, дуже цікава та престижна. Це професія спонтанності, уміння не розгубитися в ефірі, говорити влучно і лаконічно.
Комусь подобається музика, хтось слухає радіо заради новин. Програмні директори намагаються це все враховувати.
Бажаючі вступити на навчання за освітньо-професійною програмою «Майстерність диктора та ведучого програм телебачення» до подання документів для вступу проходять попередні консультації.
На консультацію необхідно підготувати репертуар, передбачений Програмою вступних творчих конкурсів напам’ять: вірш, байка, прозовий твір (уривок тривалістю 3-5 хвилин), монолог з п’єси.
Вступники повинні мати відповідні сценічні дані, здатність до образного та логічного мислення, творчу уяву, емоційну збудливість, музикальність та пластичність, виявляти внутрішню і зовнішню привабливість для впливу на глядача. Велике значення надається здатності мислити на майданчику в ситуації «тут і тепер», здатності імпровізувати та проявляти хорошу фантазію при виконанні ігрового етюду.
Одним із навчальних закладів, що готує відповідних фахівців є Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені К. Карпенка-Карого.
На сьогодні в регіоні функціонує ряд радіостанцій, керівники яких протягом 2018 року заявляли про потребу в укомплектуванні радіоточок радіотелеграфістами, операторами радіочастотного контролю, звукооператорами радіо, радіоелектроніками, радіооператорами, радіотелефоністами, радіомеханіками з обслуговування та ремонту радіотелевізійної апаратури, радіотехніками.
Протягом 2018 року до обласної служби зайнятості від місцевих роботодавців надійшло 5 вакансій, з них за сприяння служби укомплектовано 4 вакансії. Середня тривалість укомплектування поданих вакансій становила від 2 до 15 календарних днів.
У переважній більшості вакансії радіотехніка та радіомеханіка з ремонту радіоелектронного устаткування надходили від Тіньківської сільської ради, приватного підприємця Мельничук В. І. та ВП «Шевченківська вагонна дільниця» філії «Пасажирська компанія».
Стосовно громадян, які шукали роботу за цим фахом, то таких у минулому році було 77 осіб. На сьогоднішній день на обліку служби зайнятості перебуває 9 безробітних.
Рівень заробітної плати серед заявлених вакансій в середньому становив 4 тис. грн.
Сьогодні слухають радіо, дивляться телевізор і користуються зв’язком мільйони. І в нашу інформаційну епоху без щоденної кропіткої роботи працівників радіо просто не обійтися.
Відділ організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ