29.11.2018 | 10:10

Питання: Чи може особа, яка має право на зайняття адвокатською практикою, отримати статус безробітного

Відповідь: Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні регулюються Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі – Закон № 5076), статтею 1 згідно з якою визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.

Згідно зі статтею  13 Закону № 5076 адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою.

Звертаємо увагу, що відповідно до статтіі 17 Закону № 5076, з метою збирання, зберігання, обліку та надання достовірної інформації про чисельність і персональний склад адвокатів України, зокрема про обрані адвокатами організаційні форми адвокатської діяльності, передбачено ведення Єдиного реєстру адвокатів України (далі – Реєстр).

Інформація, внесена до Реєстру, є відкритою на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України.

У Реєстрі міститься інформація про найменування і місцезнаходження організаційної форми адвокатської діяльності, номери засобів зв’язку та інформація про зупинення або припинення права на заняття адвокатською діяльністю.

Тобто, згідно з відомостями Реєстру, можливо зробити висновок про обраний адвокатом вид адвокатської діяльності, а також її стан (зупинення/припинення) на дату звернення особи до служби зайнятості.

Отже, адвокат є особою, яка забезпечує себе роботою самостійно, належить до зайнятого населення та не може бути визнаним безробітним.

Натомість, протягом строку зупинення права на заняття адвокатською діяльністю адвокат не має права її здійснювати, а тому може бути зареєстрований як безробітний в державній службі зайнятості за умови відсутності на ринку праці підходящої роботи.