3D-дизайнер — це фахівець з 3D-графіки. Він вміє зобразити неіснуючий об'єкт так, що ви ніколи не засумніваєтеся в його реальності. Спеціальність 3D-дизайнера об'єднує творчість і технічні навички, її часто включають до переліків професій майбутнього.

Комп’ютерна 3D-графіка, вона ж 3D-візуалізація, вона ж CGI (computer-generated imagery або створені комп’ютером зображення) — це сукупність прийомів та інструментів, призначених для зображення об’ємних об’єктів.

3D-візуалізація складається з двох основних процесів — 3D-моделінгу й 3D-рендерингу. Перший з них є створенням тривимірної моделі сцени та об’єктів у ній, а другий — трансформацією тривимірних сцен і об’єктів у двомірне зображення. У ці процеси входять і проміжні стадії, такі як текстуринг, налаштування світла, камер тощо.

Фахівців, які створюють 3D-візуалізацію, називають 3D-дизайнерами або 3D-художниками (3D artists). Однак це загальний термін, адже кожен професіонал має свою спеціалізацію і напрямок роботи.

За спеціалізаціями 3D-дизайнери діляться на три основні категорії:

3D-моделери займаються винятково моделюванням об’єктів у 3D, що охоплює скульптинг 3D-моделей, ретопологію, текстуринг і багато інших технік, що використовуються в програмах і редакторах для 3D-моделингу. Якщо моделери працюють у студії, то їм часто потрібно взаємодіяти з 3D-візуалізатором, 3D-дженералістом, художником з текстур, шейдинг-артистом і так далі.

3D-візуалізатори займаються створенням 3D-сцен з готових 3D-моделей. Вони повинні знати всі тонкощі композиції, налаштування світла, камер та інших творчих та технічних процесів. Одне з основних їхніх умінь — правильне налаштування рендеринга для отримання максимальної якості при мінімальній вазі фінальних файлів. Візуалізатор, що володіє розвиненими скілами й досвідом, може стати 3D-дженералістом — універсалом, який створюватиме CGI самостійно від початку до кінця.

3D-аніматори працюють з уже готовими моделями та сценами, створюючи динамічний ефект за допомогою сценарію рухів камер, змін поз і станів об’єктів у сцені, роботи зі світлом, композицією, візуальними ефектами тощо. 3D-аніматор працює над сюжетом відео покадрово, створюючи цілісний і логічний відеоряд шляхом монтажу, звукового фону, музики й озвучування.

Аніматори діляться на художників із захоплення руху (3D Motion Capture Artist), художників персонажів (Character Artist), художників оточення (Environment Artist) і дизайнерів анімованої графіки (Motion Graphics Designer).

Процес роботи 3D-дизайнера також залежить від того, в якій сфері він працює. Найчастіше він складається з декількох основних етапів:

  • отримання технічного завдання;
  • з’ясування деталей, робота над проєктом;
  • отримання фідбеку;
  • внесення правок і здача проєкту.

3D-дизайнери можуть працювати як фрилансери або як штатні співробітники студії 3D-візуалізації. У першому випадку їм самим потрібно шукати нові проєкти та спілкуватися з клієнтами, а в другому цим займаються клієнт-менеджери або проджект-менеджери студії. Більшу ж частину часу 3D-дизайнери проводять за комп’ютером, працюючи в різних 3D-програмах.

Які навички потрібні 3D-дизайнеру.

1.Уміння працювати в найпопулярніших програмах. Для 3D-моделінгу це — 3ds Max, Maya, Zbrush, Blender, Houdini, Cinema 4D, Modo, Lightwave 3D, SketchUp, Revit. Для 3D-рендерингу — 3ds Max (+ VRay або Corona), Maya, Lumion 3D, Blender, Houdini, Cinema 4D, Lightwave 3D, Revit. Для 3D-анімації — Maya, Blender, Houdini, Cinema 4D, Wings 3D, K3-D, Source Filmmaker, Mixamo.

2.Розвинуте об’ємно-просторове мислення.

3.Креативність, почуття стилю, художній смак, знання в композиції, світлі, кольорокорекції, фотографії, вміння обробляти зображення.

4.Інноваційний підхід до роботи.

5.Посидючість і висока концентрація уваги.

6.Уміння працювати в команді.

6.Здатність швидко навчатися і прагнення пізнавати нове.

Переваги  в роботі 3D-дизайнера

  • Цікава професія, яка об’єднує творчість і технічні навички.
  • Можливість рости в професії та разом з нею, адже спеціальність дуже молода і все ще розвивається.
  • Попит на фахівців.
  • Висока зарплата.
  • Можливість впроваджувати неординарні рішення і бачити результати своєї роботи відразу ж.
  • Можливість частково або повністю перейти на дистанційну роботу.

Багато індустрій вже звернули свій погляд на CGI, тому 3D-дизайнер може знайти роботу навіть у найнесподіванішому місці. Однак кілька сфер покладаються на 3D-візуалізацію більше, ніж інші.

Перш за все до них належать сфери архітектури, дизайну, будівництва та нерухомості, в яких фахівці вже давно не користуються кресленнями та скетчами, намальованими від руки. Потім — індустрія виробництва різних товарів. На всіх етапах роботи, починаючи від розробки дизайну продукту і закінчуючи зображеннями для реклами та маркетингу, бренди все більше відходять від традиційної фотографії до CGI. Слідом йде індустрія розробки відеоігор і застосунків, яка залежить від 3D-графіки майже так само, як від IT. Те саме можна сказати про сферу мультиплікації та анімації, а також кіноіндустрії. І, нарешті, наука і промисловість, яким 3D-графіка дозволила прискорити процеси роботи.

Тож варто однозначно визнати: професія 3D-дизайнера популярна і перспективна.

Курси в спеціалізованих школах і студіях дають швидкий результат, можливість отримати базові скіли, створити портфоліо і навіть іноді допомагають отримати стажування з подальшою пропозицією роботи (де ви зможете навчатися далі).

Знайти курси 3D-графіки для різних спеціалізацій і в різних сферах можна у всіх великих містах України. Онлайн-курси теж можуть бути корисні, проте зазвичай вони займають більше часу навіть у самоорганізованих людей.